Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Uroczystość w Bydgoszczy ku czci gen. Jana Henryka Dąbrowskiego

W niedzielę 2 sierpnia 2020 r. o godz. 12:00 odbyła się uroczystość patriotyczno-religijna ku czci gen. Jana Henryka Dąbrowskiego przed pomnikiem gen. Jana Henryka Dąbrowskiego w Bydgoszczy.
Uroczystość w Bydgoszczy ku czci gen. Jana Henryka Dąbrowskiego

Autor: fot.: KB

Wśród przybyłych znalazła się 3-osobowa delegacja Radnych Miasta Bydgoszcz, a w tym p. Robert Kufel oraz p. Robert Langowski, a także p. Lech Zagłoba-Zygler Wiceprzewodniczący Rady, który reprezentował na tej uroczystości Prezydenta Miasta Bydgoszczy Rafała Bruskiego i dlatego pełnił honory gospodarza tej uroczystości i po tym, jak wszyscy, na początku uroczystości odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego, wygłosił przemowę przybliżającą dla zebranych, z jednej strony biografię gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, Który w czasie Insurekcji Kościuszkowskiej w 1794 r. wyzwolił Bydgoszcz spod okupacji pruskiej, co upamiętnia pomnik na Wzgórzu Dąbrowskiego, a z drugiej strony opowiedział o takich samych skromnych uroczystościach ku czci gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, które w 1949 r. zorganizował przed pomnikiem gen. Jana Henryka Dąbrowskiego w Pierzchowcu ksiądz wikary Karol Wojtyła, co było 1 z 3 powodów zorganizowania tej uroczystości.

W drugiej części uroczystości, wikariusz parafii wojskowej w Bydgoszczy ksiądz mjr Andrzej Migała poprowadził krótką modlitwę w intencji gen. Jana Henryka Dąbrowskiego skierowaną m.in. do Świętego Jana Pawła II.

Ponadto, w uroczystości wzięło udział kilkoro pracowników bydgoskich instytucji kulturalnych, muzealnych i oświatowych, oraz 3-osobowy oddział wojskowy żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej z Bydgoszczy, który wziął wartę honorową przy pomniku Generała Dąbrowskiego.

W związku z epidemią, uroczystość była symboliczna i przewidziany był udział tylko niewielkiej liczby uczestników oraz nie były zapraszane poczty sztandarowe.

Uroczystość w Bydgoszczy była 1 z 8, które w dniu urodzin gen. Jana Henryka Dąbrowskiego (2 sierpnia 2020 r.) odbyły się w całej Polsce przed pomnikami Generała Dąbrowskiego ku czci Generała Dąbrowskiego - na Pomorzu (Narkowy), w Wielkopolsce (Winna Góra), na Mazowszu (Pilaszków) i w Małopolsce (Biłgoraj, Jedlnia, Pierzchowiec, Sierosławice) - i które symbolicznie nawiązały do ww. skromnych uroczystości, które w 1949 r. zorganizował ksiądz wikary Karol Wojtyła w Pierzchowcu, który w tym roku miałby 100 rocznicę urodzin - i właśnie urodziny Generała Dąbrowskiego i Jana Pawła II były 2 i 3 powodem zorganizowania wspomnianych uroczystości w całej Polsce.

Inicjatorem ww. uroczystości w całej Polsce jest Adam W. Gorycki - miłośnik i badacz historii Księstwa Warszawskiego oraz działacz społeczny z Kielc.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

bezchmurnie

Temperatura: -2°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 7 km/h

STARY RYNEK

Reklama
Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ZmarzniętyTreść komentarza: Zapraszam inspektorów do budynków bydgoskich szkół - są ferie, nie ma uczniów i nauczycieli więc decyzją prezydenta miasta wyłączono ogrzewanie, ale do pracy przychodzi kadra niepedagogiczna. Dziś w pracy mamy 12 stopni.Data dodania komentarza: 10.02.2026, 08:44Źródło komentarza: Okręgowy Inspektorat Pracy w Bydgoszczy: Nowa infolinia do składania skarg na zbyt niskie temperatury w miejscu pracyAutor komentarza: twuj staryTreść komentarza: K O G O to kurwa obchodziData dodania komentarza: 5.02.2026, 20:35Źródło komentarza: PODSUMOWANIE GASTRONOMICZNE 2025 WEDŁUG SZCZAPYAutor komentarza: Wojciech instruktor narciarstwa zjazdowegoTreść komentarza: Super test, świetne narty o różnych parametrach, duże zaangażowanie ekipy, brakowało mi końcowej ankiety…Data dodania komentarza: 1.02.2026, 21:16Źródło komentarza: Wielki darmowy test nart w MyślęcinkuAutor komentarza: ChrisTreść komentarza: Warto porównać te informacje z tym co pisza "znawcy" z Interii czy Polsatu. Tu przynajmniej widac ze gościu byl w Stanach i pisze to co widzial i ma porównanie.Data dodania komentarza: 31.01.2026, 10:13Źródło komentarza: "Ameryka Trumpa jednak pięknieje". Krótka refleksja trenera sportów walki Ryszarda PujszoAutor komentarza: OlaTreść komentarza: ICE w Polsce !!!!!!Data dodania komentarza: 30.01.2026, 12:46Źródło komentarza: "Ameryka Trumpa jednak pięknieje". Krótka refleksja trenera sportów walki Ryszarda PujszoAutor komentarza: SiernieczekTreść komentarza: Czekamy aż Wojewoda zajmie się dobrostanem ludzi cierpiących od smrodu z Remondisu.Data dodania komentarza: 24.01.2026, 20:25Źródło komentarza: Wojewoda Kujawsko-Pomorski podejmuje zdecydowane działania w sprawie bezpieczeństwa zwierząt w schroniskach w regionie
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama