Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 16 czerwca 2025 03:02
Reklama

Dwie nowe instalacje fotowoltaiczne zamontowano na budynku kampusu UTP

Dziś, Dzień Czystego Powietrza i w nawiązaniu do tego wydarzenia UTP może pochwalić się nową instalacją fotowoltaiczną przyczyniającą się do ograniczenia emisji CO2 o blisko 30 ton rocznie, a także zapewniającą energię elektryczną uczelni z odnawialnych źródeł energii.
Dwie nowe instalacje fotowoltaiczne zamontowano na budynku kampusu UTP

Autor: Materiały prasowe

Każda z nich ma moc nominalną 20 kWp. Obie rocznie są w stanie wyprodukować 40 000 kWh energii elektrycznej, która będzie wykorzystywana w dwóch budynkach, poddanych ostatnio pracom termodernizacyjnym. Nadwyżki będą przekazywane do sieci. Instalacje w ciągu roku obniżą  emisję CO2 o ponad 30 ton!

Każda z Instalacji o mocy 20kWp składa się z 74 sztuk modułów fotowoltaicznych o mocy 270Wp każda, jednego falownika fotowoltaicznego SOLAREDGE 25K o mocy 25kW oraz 37 dwuwejściowych optymalizatorów P650.

Instalacja PV to nie tylko oszczędności. Według Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami średni wskaźnik emisji podczas produkcji energii z wykorzystaniem źródeł kopalnych wynosi 812 kg CO2/MWh. Tym samym produkując 1000 kWh energii ze słońca rocznie oszczędzamy 812 kg emisji CO2.

Cała inwestycja została sfinansowana z projektu pn. "Termomodernizacja budynków (3.1 i 3.2.) Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego wraz z wymianą oświetlenia wewnętrznego" w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Jednym z celów projektu, poza zwiększeniem izolacji obu budynków oraz modernizacji instalacji grzewczych i oświetleniowych, było zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w bilansie energetycznym modernizowanych obiektów dzięki zastosowaniu instalacji fotowoltaicznych. Wartość projektu ogółem wyniosła 12 037 014,58 PLN, w tym dofinansowanie z UE wyniosło 7 289 515,22 PLN (więcej o projekcie na http://www.utp.edu.pl/pl/projekty/projekty-realizowane/737-termomodernizacja-budynkow-3-1-i-3-2-uniwersytetu-technologiczno-przyrodniczego-wraz-z-wymiana-oswietlenia-wewnetrznego).

Zachęcamy do śledzenia wartości parametrów pracy działających instalacji fotowoltaicznych  z wykorzystaniem oprogramowania monitorującego. Poniżej linki do monitoringu obu instalacji:

Instalacja PV o mocy 20 kWp zasilająca dawny budynek 3.2: https://monitoringpublic.solaredge.com/solaredge-web/p/site/public?name=Uniwersytet%20Technologiczno%20-%20Przyrodniczy%20w%20Bydgoszczy%20-%20Budynek%203.2#/dashboard

Instalacja PV o mocy 20 kWp zasilająca dawny budynek 3.1: https://monitoringpublic.solaredge.com/solaredge-web/p/site/public?name=Uniwersytet%20Technologiczno%20-%20Przyrodniczy%20w%20Bydgoszczy%20-%20Budynek%203.1#/dashboard

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

bezchmurnie

Temperatura: 16°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 9 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCertyfikat SSL od 9 zł/rok!
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AnatomTreść komentarza: Wynik mało szokujący uwzględniając fakt, iż sam profesor Szpinda był przewodniczącym Jury części praktycznej konkursu. Odpowiedzi uczestników z innych uczelni były zerowane za np. postawienie przecinka przed określeniem strony struktury. Nie będę komentował doniesień o podyktowaniu struktur studentom chwilę przed rozpoczęciem konkursu. Skandale są dla profesora Szpindy nieobce.Data dodania komentarza: 29.05.2025, 15:52Źródło komentarza: Rektor Politechniki Bydgoskiej uhonorował zwycięzców Scapula Aurea 2025Autor komentarza: KrzysiekTreść komentarza: Super, chciałem zobaczyć ringa na żywo - mam nadzieje, że mają.Data dodania komentarza: 26.05.2025, 13:47Źródło komentarza: Wyspa Samsung Brandstore w Bydgoszczy otwarta!Autor komentarza: ala987Treść komentarza: świetny artykuł :)Data dodania komentarza: 26.05.2025, 12:29Źródło komentarza: Spotkanie z Wiktorem Przyjemskim w bydgoskim centrum handlowymAutor komentarza: MamaTreść komentarza: Mam nadzieję, że parking nie będzie płatny i klientów przyciągnie z Arkad, gdzie nowe zasady zniechęcają do korzystania.Data dodania komentarza: 14.05.2025, 19:30Źródło komentarza: Wystartowała budowa największego parku handlowego w BydgoszczyAutor komentarza: MarcinTreść komentarza: Pragnę zauważyć, że nie jest to portal bydgoszcz.plData dodania komentarza: 5.05.2025, 13:59Źródło komentarza: ALSTAL Grupa Budowlana ponownie sponsorem toruńskiego żużlaAutor komentarza: info z BydgoszczyTreść komentarza: Mała prośba: Skoro jest to portal BYDGOSZCZ.pl, to prosilibyśmy o nie uraczanie nas bieda-informacyjkami z Magagrajdołu Toruniewo, OK? Już starczy tego, że toruńskie pasożyty na B-szczy zyskały to, co dokładnie straciła na ich rzecz B-szcz, w tym także sport. Należy oderwać rydzykowych pasożytów id bydgoskiego cycka, bo nas tylko doją bez końca, a B-szcz bez końca traci!! My Całbeckowa DO NICZEGO NIE POTRZEBUJEMY, a że tamtejsze pasożyty i ich grajdoł nie byłby tym, czym jest dzisiaj bez okradania B-szczy, to należy z tym wreszcie SKOŃCZYĆ!!!Data dodania komentarza: 20.04.2025, 16:46Źródło komentarza: ALSTAL Grupa Budowlana ponownie sponsorem toruńskiego żużla
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama