Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Obierz kurs na Bydgoską Noc Muzealną

Warsztaty, spotkania, zwiedzanie wystaw - to tylko mała część tego, co czeka na uczestników Bydgoskiej Nocy Muzealnej. W tym roku Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego przygotowało wiele różnorodnych atrakcji. Bilet na wszystkie wydarzenia będzie kosztował jedynie symboliczną złotówkę, a w jej ramach każdy otrzyma pamiątkową opaskę.
Obierz kurs na Bydgoską Noc Muzealną
fot. Wojciech Woźniak

W tym roku w każdym z oddziałów Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego na zwiedzających czeka wiele niezwykłych atrakcji, które zapewnią uczestnikom wyjątkowe i niezapomniane przeżycia. Wydarzenie organizowane jest w ramach Festiwalu Wodnego Ster na Bydgoszcz.

1. Spichrze nad Brdą, ul. Grodzka 7-11
Komunikować można się nie tylko werbalnie czy internetowo, można to robić również za pomocą flag. Ten nietypowy sposób wykorzystywany w żegludze, poznamy bliżej właśnie podczas Steru na Bydgoszcz. Będziemy mieli też okazję skosztować dań nawiązujących do bydgoskiej tradycji kulinarnej. Jednak to nie koniec niespodzianek, ponieważ na żądnych wrażeń uczestników, czeka specjalnie na tę okazję przygotowana zabawa. Rozwiązując zadania poznamy nie tylko przedwojenną historię Bydgoszczy, ale zabierzemy ze sobą pamiątkowy magnes, który każdy z nas przygotuje samodzielnie.

2. Zbiory Archeologiczne, ul. Mennica 2
W Zbiorach Archeologicznych będzie możliwość bliższego poznania wystaw i szczegółów z nimi związanych dzięki organizowanych w tym dniu spotkaniach z kuratorami. Również miłośnicy przygód znajdą coś dla siebie, a to dzięki warsztatom „Znajdź, zbadaj i twórz”, gdzie wspólnie z rodziną będzie można stworzyć swój własny, niepowtarzalny naszyjnik.

3. Europejskie Centrum Pieniądza, ul. Mennica 4
Elementami legendarnego skarbu bydgoskiego są nie tylko różnorodne monety, ale i przepiękna biżuteria. To właśnie nią będziemy się inspirować podczas rodzinnych warsztatów tworzenia breloków z masy epoksydowej. Z kolei osoby chcące zgłębić wiedzę o wspomnianych eksponatach, będą mogły wziąć udział w spotkaniu z kuratorem wystawy. Jednak to nie koniec atrakcji, ponieważ właśnie tutaj czeka na Was pokaz przygotowany przez uczniów Zespół Szkół Budowlanych w Bydgoszczy. Towarzyszyć mu będzie tworzenie historycznych budynków miasta, związanych z Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O w Bydgoszczy oraz łódek (makieta będzie wypełniona wodą). Można również przynieść miniaturki budynków, łodzi czy barek wykonanych samodzielnie w domu.

4. Centrum Edukacji Muzealnej, ul. Mennica 6
Rodzinne spotkanie o nazwie „UKŁADanka ZE SZTUKĄ” to zaledwie początek atrakcji, które odbywać się będą w Centrum Edukacji Muzealnej. Podczas warsztatów „Historia Łabędzia” ornitolog Monika Wójcik-Musiał przedstawi te wspaniałe ptaki z nieznanej nam perspektywy. Natomiast mgr Patryk Banasiak z Instytutu Archeologii UMK ukaże wpływ Wisły i Brdy na kształtowanie się osadnictwa na obszarze obecnego miasta Bydgoszczy we wczesnym średniowieczu. Z kolei podczas spaceru „Woda w obiektywie” przekonamy się, jak wiele możliwości fotografowania wody daje nam aparat z możliwością zmiany czasu naświetlania.

5. Dom Leona Wyczółkowskiego, ul. Mennica 7
W Domu Leona Wyczółkowskiego poza wystawą stałą, czekają na nas warsztaty zatytułowane „Recepty na miłość”. W czasie Bydgoskiej Nocy Muzealnej poznamy właściwości i znaczenie naukowe wybranych ziół, a także przybliżymy ich szczególną moc.

6. Galeria Sztuki Nowoczesnej, ul. Mennica 8
„Obrazy światłem malowane” to wyjątkowe warsztaty, podczas których stworzymy obrazy morskich głębin. Techniką jaką się posłużymy będzie cyjanotypia. Osoby poszukujące inspiracji mogą także zwiedzić wystawę stałą, która tego dnia otwarta będzie do godziny 22.00.

7. Exploseum, ul. Alfreda Nobla
Nie lada gratką jest zwiedzanie Exploseum , które podczas Bydgoskiej Nocy Muzealnej otwarte będzie do godziny 22.00. Przedłużone godziny funkcjonowania to idealna okazja na dokładne zapoznanie się z ekspozycją stałą. Dodatkowo zwiedzający będą mieli możliwość obejrzenia nowej wystawy „KOMAR w warsztacie. Motorowery Romet”.

BYDGOSKA NOC MUZEALNA - 22 czerwca g. 16.00-22.00
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

POGODA
STARY RYNEK

Reklama
ReklamaSprawdź jak to działa
ReklamaZobacz dane na żywo!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JacekTreść komentarza: Tory kolejowe za oknem? Co z hałasem?Data dodania komentarza: 8.05.2026, 19:50Źródło komentarza: BTBS szykuje kolejną inwestycję na Okolu. Trwają prace przy Grunwaldzkiej 72-78Autor komentarza: MaciejTreść komentarza: Kiedy wracam z pracy po 22.00 widzę, że pod arkadami budynku Savoy przy ul. Gdańskiej wysadzany jest człowiek na wózku inwalidzkim. Sytuacja jest tragiczna bo chyba pozostaje tam sam. Widzę, że jest tej nocy 6.05.2026. Może instytucja medyczna pomoże w tej sytuacji bo psy kierowane są do klinik a tu idzie o człowieka.Data dodania komentarza: 6.05.2026, 23:19Źródło komentarza: Zapowiedź: Długowieczność kobiet. Proste nawyki, wielkie efekty. Łukasz SobkowiakAutor komentarza: VinTreść komentarza: We wrzesniu maja byc w Albanii AME w judo i wszystkich dyscyplinach. Ktos jedzie od nas ?Data dodania komentarza: 31.03.2026, 11:41Źródło komentarza: Akademickie Mistrzostwa Polski w Judo 2026: Politechnika Białostocka gospodarzem zawodów 21–22 marcaAutor komentarza: AleksanderTreść komentarza: W tym roku też było pełno "najemników" - ale w zeszłym roku w Warszawie na Mistrzostwach Europy też było dużo cudzoziemców - przybyszów, reprezentujących nie tylko polskie ale inne uczelnie z Europy. Teraz to norma i trzeba sie do niej dostosować. Wynik zalezy od Rektorów uczelni.Data dodania komentarza: 27.03.2026, 08:24Źródło komentarza: Akademickie Mistrzostwa Polski w Judo 2026: Politechnika Białostocka gospodarzem zawodów 21–22 marcaAutor komentarza: GrzegorzTreść komentarza: Jak sie popatrzy na listy walk z kilku ostatnich lat to wszyscy korzystaja z "Soldiers of fortune" więc nie w tym jest problem. Chodzi by tych ludzi przyciągac na nasze uczelnie z Bydgoszczy, wtedy jedni będą odchodzić inni przychodzić - jak dotąd. Wychowanie medalistów od młodzika to nie rola dla trenerów akademickich.Data dodania komentarza: 26.03.2026, 14:22Źródło komentarza: Akademickie Mistrzostwa Polski w Judo 2026: Politechnika Białostocka gospodarzem zawodów 21–22 marcaAutor komentarza: BJJTreść komentarza: W zeszlym roku medale zdobywali też nasze "wojska zaciężne" czyli Mateusz i Damir - cos trzeba zrobić bo będzie coraz gorzejData dodania komentarza: 25.03.2026, 17:59Źródło komentarza: Akademickie Mistrzostwa Polski w Judo 2026: Politechnika Białostocka gospodarzem zawodów 21–22 marca
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama