Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Holistyczne Karmy dla zwierząt

Bydgoski oddział GDDKiA gotowy do zimy

Sprzęt do zimowego utrzymania dróg krajowych jest już w gotowości. Pługi i solarki czekają na pierwsze opady śniegu a w magazynach zgromadzono już kilkanaście tysięcy tony soli.
Bydgoski oddział GDDKiA gotowy do zimy
Autor: pixabay

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przygotowania do tegorocznej zimy rozpoczęły się już w okresie wakacyjnym. Przeprowadzone zostały remonty, przebudowy, wycinka drzew oraz oczyszczono rowy odwadniające. Prace miały na celu nie tylko poprawę bezpieczeństwa ale i lepsze odwodnienie samej drogi w okresie zimowym

Obecnie do akcji zimowego utrzymania dróg krajowych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego przygotowanych jest:

- ponad 18 522 ton soli

- 258 ton chlorku wapnia

- 133 pługów

- 12 pługów wirnikowych

- 79 solarki

- 40 ładowarek

- 22 równiarki i spycharki

Wszystkie drogi zarządzane przez GDDKIA ( ocałkowitej długości łącznie z 2 jezdniami - 1313 km) objęte są systemem stałego monitorowania, pozwalającym na odpowiednie reagowanie służb drogowych, podejmowanych jeszcze przed wystąpieniem opadów, po całkowite usunięcie śliskości ( od 3 do 6 godzin po ustaniu opadów), w zależności od standardu utrzymania drogi.

Przypominamy, że od 2016 roku Autostrada A-1 od Torunia Poludnie do Kutna Północ utrzymywana jest kompleksowo w ramach kontraktu „Utrzymaj Standard”. Głównym założeniem kontraktu jest zasada utrzymania poszczególnych elementów drogi w określonym standardzie, przy czym dobór środków, sprzętu i techniki utrzymania pozostaje w gestii Wykonawcy. Tak przyjęty system utrzymania przede wszystkim optymalizuje koszty utrzymania, ogranicza utrudnienia w ruchu, sprzyja stosowaniu innowacyjnych metod utrzymania drogi. Działania te przekładają się również na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Sytuacja na drogach regionu monitorowana jest m.in. za pośrednictwem prawie 30 kamer drogowych i stacji meteorologicznych. Natomiast sprzęt zimowego utrzymania dróg wyposażony jest w GPS, dzięki czemu dyżurny na bieżąco monitoruje prace i pozycję danego sprzętu.

Drogi w miastach na prawach powiatu ( Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Grudziądz ) utrzymywane są przez Miejskie Zarządy Dróg.

Informacje o warunkach drogowych panujących na wszystkich drogach krajowych są podawane pod całodobowym numerem Infolinii Drogowej GDDKIA 19 111 Sytuację można także śledzić w serwisie internetowym dla kierowców pod adresem: www.gddkia.gov.pl

Przypominamy, że działania służby drogowej mają na celu łagodzenie skutków zimy na drogach a nie ich całkowitą likwidację.

Prosimy kierowców o zachowanie ostrożności i dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 22°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 7 km/h

STARY RYNEK

Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
Reklama