Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

"Bezpieczny START". Z gimnazjalistami o przepisach ruchu drogowego

Policjanci z bydgoskiej komendy, wspólnie z partnerami programu "Bezpieczny START" przeprowadzili zajęcia wśród gimnazjalistów w Szkole Podstawowej nr 31 w Bydgoszczy z oddziałami gimnazjalnymi przy ul. Karłowicza.
"Bezpieczny START". Z gimnazjalistami o przepisach ruchu drogowego

Autor: KWP Bydgoszcz

Uczniowie z klas gimnazjalnych Szkoły Podstawowej nr 31 w Bydgoszczy mieszczącej się przy ul. Karłowicza wzięli udział w kolejnej edycji programu Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy pt. „Bezpieczny start”. Tym razem uczestnikami prelekcji byli uczniowie -sportowcy. Spotkanie było ważne pod kątem bezpieczeństwa dla przyszłych młodych kierowców jako użytkowników dróg. Swoją wiedzę na temat przepisów prawa, konsekwencji różnych zachowań na drodze, a przede wszystkim o tym jak wygląda rzeczywistość na naszych drogach, przybliżyli wspólnie policjant, terapeuta uzależnień oraz ratownik medyczny.

 W ramach spotkania młodzi ludzie, którzy już niebawem zdobędą uprawnienia do kierowania samochodem, wysłuchali prelekcji asp. Szymona Porażyńskiego na temat zagrożeń w ruchu drogowym. Policjant omawiając ten temat zaprezentował zdjęcia wypadków w naszym mieście oraz powiecie, ku przestrodze by zapobiegać lekkomyślności oraz brawurze na drodze. Jednak to filmy z wielu kampanii profilaktycznych obrazujące przyczyny i konsekwencje wypadków drogowych na uczniach zrobiły największe wrażenie. Na sali zapanowała cisza i chwila zadumy. 

Pani Joanna Bińkowska terapeutka z Bydgoskiego Ośrodka Rehabilitacji, Terapii Uzależnień i Profilaktyki BORPA omówiła wpływ środków odurzających (alkoholu, narkotyków) na percepcję kierowcy. Niewątpliwie siadanie kierowców za kółkiem pod wpływem środków psychoaktywnych jest nie tylko dużym niebezpieczeństwem, ale i przestępstwem.  Za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub środka odurzającego w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega się grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 , a jeśli kierujący dopuści się tego przestępstwa w okresie zakazu prowadzenia pojazdów grozi mu wyższa kara - od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. 

Podczas prelekcji nie zabrakło również tematyki udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej podczas wypadków drogowych, którą przybliżył Damian Dębecki Ratownik Medyczny Auxilium-Med Koronowo. Ratownik opowiedział również kilka przypadków z szpitalnej izby przyjęć, m. in.:w jakim stanie byli kierowcy po wypadkach samochodowych oraz jak wygląda leczenie osób będących pod wpływem narkotyków czy dopalaczy.

Młodzi ludzie po raz kolejny podeszli do tematu z powagą, a cisza na sali podczas prelekcji policjanta, mówiła o tym wymownie. Nie zabrakło również pytań o przepisy prawne dotyczące "świeżo upieczonych" kierowców.

„Bezpieczny start” to autorski program policjantów Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy, którego partnerami są Bydgoski Ośrodek Rehabilitacji, Terapii Uzależnień i Profilaktyki „BORPA” oraz Grupa Ratownictwa Medycznego „Auxilium-Med” z Koronowa. Program skierowany jest do młodzieży szkolnej na terenie miasta i powiatu bydgoskiego.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 7°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 28 km/h

STARY RYNEK

ReklamaSprawdź jak to działa
ReklamaNa Bielawach temperatura potrafi być o 2°C inna niż w centrum Bydgoszczy.
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: VinTreść komentarza: We wrzesniu maja byc w Albanii AME w judo i wszystkich dyscyplinach. Ktos jedzie od nas ?Data dodania komentarza: 31.03.2026, 11:41Źródło komentarza: Akademickie Mistrzostwa Polski w Judo 2026: Politechnika Białostocka gospodarzem zawodów 21–22 marcaAutor komentarza: AleksanderTreść komentarza: W tym roku też było pełno "najemników" - ale w zeszłym roku w Warszawie na Mistrzostwach Europy też było dużo cudzoziemców - przybyszów, reprezentujących nie tylko polskie ale inne uczelnie z Europy. Teraz to norma i trzeba sie do niej dostosować. Wynik zalezy od Rektorów uczelni.Data dodania komentarza: 27.03.2026, 08:24Źródło komentarza: Akademickie Mistrzostwa Polski w Judo 2026: Politechnika Białostocka gospodarzem zawodów 21–22 marcaAutor komentarza: GrzegorzTreść komentarza: Jak sie popatrzy na listy walk z kilku ostatnich lat to wszyscy korzystaja z "Soldiers of fortune" więc nie w tym jest problem. Chodzi by tych ludzi przyciągac na nasze uczelnie z Bydgoszczy, wtedy jedni będą odchodzić inni przychodzić - jak dotąd. Wychowanie medalistów od młodzika to nie rola dla trenerów akademickich.Data dodania komentarza: 26.03.2026, 14:22Źródło komentarza: Akademickie Mistrzostwa Polski w Judo 2026: Politechnika Białostocka gospodarzem zawodów 21–22 marcaAutor komentarza: BJJTreść komentarza: W zeszlym roku medale zdobywali też nasze "wojska zaciężne" czyli Mateusz i Damir - cos trzeba zrobić bo będzie coraz gorzejData dodania komentarza: 25.03.2026, 17:59Źródło komentarza: Akademickie Mistrzostwa Polski w Judo 2026: Politechnika Białostocka gospodarzem zawodów 21–22 marcaAutor komentarza: Menia.Treść komentarza: 🤔Data dodania komentarza: 25.03.2026, 16:33Źródło komentarza: Akademickie Mistrzostwa Polski w Judo 2026: Politechnika Białostocka gospodarzem zawodów 21–22 marcaAutor komentarza: KanuTreść komentarza: Great progress, this is really encouraging to see. Your effort and coordination are clearly making a strong impact.Data dodania komentarza: 25.03.2026, 15:31Źródło komentarza: Akademickie Mistrzostwa Polski w Judo 2026: Politechnika Białostocka gospodarzem zawodów 21–22 marca
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama