Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Orkiestry Księżniczek

Zbliżają się kolejne wydarzenia w ramach 13th MÓZG Festivalu

Podczas najbliższych kilku dni podobnie, jak do tej pory kulturalnych emocji nie zabraknie. Warto sprawdzić, co nas czeka.
Zbliżają się kolejne wydarzenia w ramach 13th MÓZG Festivalu

Autor: KB

25. październik
MÓZG, wstęp 10 zł
Start: 21:00

Międzynarodowe trio, w które skład wchodzi Theresa Wong (wiolonczela), Christian Kobi (saksofony) oraz Frantz Loriot (altówka) po raz pierwszy spotkało się w 2016 roku. Muzycy szybko odnaleźli synergię w tworzonej muzyce improwizowanej poprzez skupione badania dźwięków metodą amplifikacji. Tak jak mikroskop przyłożony do obrazy, tak samo trio odkrywa bogactwo mikrokosmosy sowich instrumentów dzięki poszerzonym metodom gry oraz technikom mikrofonowym. Muzykę artystów można porównać do elektrycznie pulsującego hałasu wydawanego przez kolonię owadów nocnych.

https://soundcloud.com/theresa-wong/sets/wong_kobi_loriot_trio 

13th MÓZG Festival: Ecofilms about us: „Był sobie las”
26. październik

MÓZG, wstęp wolny
Start: 21:00

Tegoroczna sekcja filmowa Mózg Festiwal będzie poświęcona (tak jak cały festiwal) ekologii. Podtytuł cyklu Ecofilms about us jest spostrzeżeniem, które mówi o tym jak bardzo jesteśmy świadomi swojego niszczącego charakteru i jak mało wyciągamy z tego wniosków. Zastanowimy się w trakcie tego przeglądu jaki impakt ma człowiek na środowisko naturalne i jakie konsekwencje z tego tytułu czekają nas w przyszłości.

W „Soli Ziemi” zobaczymy nasz glob oczami jednego z największych fotografów w historii, przyjrzymy się człowiekowi, cywilizacji, kondycji ziemi i zastanowimy się z twórcami filmu co jest „solą ziemi”. Będziemy także oglądać pięknie sfotografowany w jakości 4K las deszczowy w filmie „Był sobie las”, dzięki niemu dowiemy się ile potrzeba czasu na odtworzenie lasów równikowych. Sprawdzimy jak wyglądałaby ziemia gdyby człowiek zniknął w filmie „Homo sapiens”. Zobaczymy także „Punkt krytyczny. Energa odnowa”, pierwszy polski pełnometrażowy film dokumentalny o tematyce ekologicznej w reżyserii Łukasza Bluszcza (planowane jest także spotkanie z autorem). Dla oddechu na ekranie pojawi się przejmującą wizję końca ery przyrody i początku ery techniki w filmie „Księżniczka Mononoke”. W tym arcydziele japońskiej animacji odbija się jak w soczewce cały dramat chciwości człowieka i jego rabunkowej gospodarki wobec własnego otoczenia.

Przegląd obdarzony komentarzami specjalnie zaproszonymi gości da spore możliwości zbudowania sobie własnych poglądów na to jak wyglądają i jak powinny wyglądać stosunki człowiek-natura. Zejdźmy na ziemię i zastanówmy się nad sobą.

„Był sobie las”

Dokument nagrodzonego OSCAREM za „Marsz pingwinów” Luca Jacqueta zabiera widzów w niesamowitą podróż w głąb lasów tropikalnych. „Był sobie las” to fascynująca i zachwycająca wizualnie podróż do świata natury, w głąb tajemniczych lasów deszczowych Peru i Gabonu, pokazująca największe cuda tamtejszej fauny i flory. Przewodnikiem widzów po lasach tropikalnych jest ceniony francuski przyrodnik Francis Hallé. Zdjęcia do dokumentu kręcone były od czerwca do listopada 2012. Twórcy wykorzystali zarówno tradycyjne kamery, jak i drony, które pozwoliły na sfilmowanie pełnej panoramy amazońskiej przyrody. Dokument wzbogacony jest animacjami i rysunkami autorstwa Francis Hallégo.

https://www.youtube.com/watch?v=ZIUQi0XCQvU 

13th MÓZG Festival: Duet Pękala / Kordylasińska / Pękala
27. października

MÓZG, wstęp 10 zł
Start: 21:00

Duet Pękala / Kordylasińska / Pękala działa na polskiej scenie muzycznej od 2004 roku. Szczególnie bliski jest im nurt minimal music oraz szeroko rozumiana muzyka elektroakustyczna. Wraz z pianistami Lutosławski Piano Duo tworzą zespół Kwadrofonik, formację która specjalizuje się w wykonawstwie muzyki XX i XXI wieku. Współpracują z wieloma artystami i zespołami, m.in. Percussion Clavier de Lyon, Steven Schick, Mitch&Mitch, Felix Kubin. Są również założycielami Hobbeats Percussion Group, w ramach której realizują większe pod względem obsady projekty kameralne.

Miłosz – wibrafonista i perkusjonista, improwizator a także adiunkt w klasie perkusji Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie
Magda – marimbafonistka specjalizująca się w kameralistyce XX i XXI wieku, pedagog.

https://www.youtube.com/watch?v=5n7zTEDQ0VE

13th MÓZG Festival: Marina Cyrino/Merje Kägu/M. J. Gille
28. październik

MÓZG, wstęp 10 zł
Start: 21:00

Marina Cyrino bada grę na flecie poprzez różnorodne interakcje ze światłem, ruchem, elementami i przedmiotami teatralnymi. Jest także muzykiem, który ma ogromne problemy z pisaniem swojej notki biograficznej. To pewnego rodzaju strach przed byciem zredukowanym do fragmentu siebie składającego się z kilku słów. To strach przed pisaniem o sobie w trzeciej osobie, nawet jeśli to ona jest autorką tekstu. Kiedy decyduje się mówić swoim głosem, mówi: „Poświęcam część życia na granie muzyki, a inną część, aby się nauczyć jak zostać górą. Wyjątkowo interesuje mnie słowo metamorfoza. Dzisiaj oddycham, a któregoś dnia już nie będę.”

Heidi Ilves jest poetką, kompozytorką w nurcie współczesnego jazzu i artystką wokalną z Finlandii. Lubi pełne sensu słowa i prowadzi badania nad dźwiękami. Uważa, że piękno muzyk tkwi w ciszy, akceptacji, szczerości i empatii. Wierzy, że ciekawość dziecka i głębokie połączenie z wewnętrznym ja to priorytet, a także paradoksalna prawda.

Merje Kägu to estońska gitarzystka i kompozytorka, która studiowała gitarę na Estońskiej Akademii Muzycznej i ukończyła studia magisterskie z improwizacji na Akademii Muzyki i Teatru w Gotheburgu. Swoją oryginalną muzykę miała okazję zaprezentować w Szwecji, Danii, Norwegii, Finlandii i Szkocji. „Muzyka to coś co przyciąga moją uwagę i ciekawość. Inspiruje mnie. Lubię tworzyć kompozycje i łączyć je z improwizacją oraz tworzyć dialog, który jest intymny, osobisty i opowiada jakąś historię. Tam, gdzie brakuje słów, mówi muzyka. Muzyczna prawda to coś dynamicznego.”

https://www.youtube.com/watch?v=J3WvuHTtaEU



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 17°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 13 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: FreitTreść komentarza: koszmar!!Data dodania komentarza: 06.05.2024, 15:22Źródło komentarza: Idźmy na wyboryAutor komentarza: MalinaTreść komentarza: Nie używajnym wulgaryzmów. Jest to klasyczny artykuł reklamowy i każdy ma prawo się sprzedawać. Znam to miejsce - teraz pełno komarów od tego stawu. Właściciel hotelu mógłby zrobić opryskData dodania komentarza: 06.05.2024, 06:08Źródło komentarza: „ŻYCIE GRUZJI” – kulinarna doskonałośćAutor komentarza: BydgoszczaninTreść komentarza: od kiedy jest restauracja gruzińska w Tyrolu przestałem tam jeździć. To żarcie jest nie jadalne. szkoda, że zamknęła się wcześniejsza kuchnia, teraz to żart!Data dodania komentarza: 05.05.2024, 22:21Źródło komentarza: „ŻYCIE GRUZJI” – kulinarna doskonałośćAutor komentarza: MelomanTreść komentarza: Wojciu, ja widzę, że za michę żarcia jesteś w stanie napisać wszystko, ale te twoje wypociny są ch... warte, redaktorzyno czwartoligowaData dodania komentarza: 03.05.2024, 10:02Źródło komentarza: „ŻYCIE GRUZJI” – kulinarna doskonałośćAutor komentarza: WeltTreść komentarza: DnoData dodania komentarza: 02.05.2024, 11:59Źródło komentarza: Zmiany w organizacji ruchu przy Pięknej i SolskiegoAutor komentarza: KlausTreść komentarza: Redaktorze.... co Pan jara?!.. że takie ściemy Pan wistuje?? Garbary, Śląska, Jasna, Łokietka, Czarna Droga, Kozi Rynek, Graniczna Grottgera - co Pan wie o tym Fyrtlu??Data dodania komentarza: 30.04.2024, 14:56Źródło komentarza: Garbary pięknieją
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama