Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Bezpieczeństwo, rozwój i dialog z samorządem. Wojewoda Michał Sztybel z wizytą w powiecie inowrocławskim

Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel kontynuuje cykl roboczych wizyt w regionie. Tym razem gospodarzem spotkań był powiat inowrocławski. Kluczowym punktem były rozmowy o bezpieczeństwie mieszkańców, inauguracja budowy nowoczesnego Gminnego Centrum Bezpieczeństwa oraz wizytacja kluczowych inwestycji dofinansowanych ze środków rządowych.
Bezpieczeństwo, rozwój i dialog z samorządem. Wojewoda Michał Sztybel z wizytą w powiecie inowrocławskim

Autor: KPUW

Wizyta w powiecie inowrocławskim rozpoczęła się od spotkania z młodzieżą w stolicy powiatu. Wojewoda odwiedził I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza z Oddziałami Dwujęzycznymi w Inowrocławiu, gdzie wziął udział w wyjątkowym wywiadzie przeprowadzonym przez grupę redakcyjną „Młodzi pytają”. Rozmowa była doskonałą okazją do wymiany poglądów na temat przyszłości regionu, edukacji oraz roli młodzieży w kształtowaniu lokalnej społeczności.

Gminne Centrum Bezpieczeństwa w Pakości – inwestycja w ramach ochrony ludności i obrony cywilnej

W dalszej kolejności Wojewoda udał się do Pakości, gdzie nad Jeziorem Pakoskim odbyła się konferencja prasowa połączona z symbolicznym wbiciem łopaty pod budowę Magazynu Obrony Cywilnej z funkcją Gminnego Centrum Bezpieczeństwa. Ta kluczowa dla regionu inwestycja, realizowana w latach 2025–2026, jest finansowana z Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej (OLiOC). Koszt pierwszego etapu to 2 399 000 zł, a cała inwestycja zamknie się w kwocie niespełna 4,5 mln zł.

Burmistrz Pakości Michał Siembab podkreślił, że inwestycja jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z sytuacją na świecie oraz potrzebą wzmacniania odporności państwa i lokalnych społeczności. Szczególną uwagę zwrócił na strategiczne znaczenie tamy i ryzyko, jakie mogłoby nieść jej uszkodzenie dla mieszkańców części powiatu inowrocławskiego:

Rozpoczynamy budowę nowoczesnego centrum bezpieczeństwa i magazynów obrony cywilnej. W tym punkcie powstanie całodobowa baza WOPR, a wspólnie z nią działać będą także straż pożarna oraz policja wodna. Wszystko po to, aby skutecznie chronić mieszkańców i dbać o bezpieczeństwo w regionie.

Projekt ten zakłada powstanie parterowego, nowoczesnego obiektu składającego się z części administracyjnej, socjalnej oraz magazynowej przeznaczonej do przechowywania sprzętu ratowniczego i ochronnego. Dzięki nowoczesnym systemom bezpieczeństwa, w tym monitoringowi i systemom alarmowym, gmina zyska logistyczne i organizacyjne zaplecze, które w sytuacjach kryzysowych znacząco poprawi koordynację działań służb ratunkowych. Co niezwykle istotne dla lokalnej społeczności i turystów, w sezonie letnim planowane jest tam również uruchomienie prewencyjnego posterunku Policji, którego patrole obejmą Jezioro Pakoskie, rzekę Noteć oraz jezioro Mielno.

Wojewoda podkreślił, że program ochrony ludności nie dotyczy wyłącznie zagrożeń wojennych czy kryzysowych, ale wszechstronnego bezpieczeństwa, również bezpieczeństwa na wodzie, edukacji i przygotowania lokalnych społeczności:

W tym momencie osiągamy liczbę 100 umów podpisanych w tym roku, na kwotę około 100 milionów złotych. W sumie w województwie kujawsko-pomorskim zostanie w tym roku wydanych 250 milionów złotych. Kluczowe znaczenie ma nie tylko dostępność środków, ale również gotowość samorządów do szybkiej realizacji inwestycji, za co dziękuję władzom Pakości.

Posłanka Magdalena Łośko pogratulowała władzom Pakości skuteczności w pozyskiwaniu środków z różnych źródeł - rządowych, wojewódzkich i unijnych, podkreślając, że miasto staje się przykładem samorządu aktywnie realizującego ważne inwestycje. Zaznaczyła, że poza centrum bezpieczeństwa w Pakości rozwijane są również inne projekty, m.in. budowa żłobka i prace związane z Centrum Kultury:

Gratuluję władzom Pakości skuteczności w pozyskiwaniu środków i konsekwencji w realizacji inwestycji, które wzmacniają zarówno bezpieczeństwo mieszkańców, jak i rozwój gminy. Obecna sytuacja geopolityczna jest niezwykle dynamiczna i niesie za sobą wiele wyzwań. Jako państwo przygotowujemy się na te zagrożenia, zabezpieczając w budżecie rekordowe 17 miliardów złotych w skali kraju. Z tej puli około 250 milionów złotych trafia do województwa kujawsko-pomorskiego, wspierając tak ważne, lokalne inicjatywy.

Inwestycje w infrastrukturę i najmłodszych mieszkańców

W kolejnym etapie wizyty Wojewoda Michał Sztybel osobiście zapoznał się ze stanem realizacji dwóch innych inwestycji w Pakości, które otrzymały znaczne dofinansowanie ze środków zewnętrznych (KPO i budżetu państwa). Pierwszą z nich była kompleksowa termomodernizacja wraz z instalacją OZE dla Ośrodka Kultury i Turystyki. Inwestycja o wartości ponad 1,5 mln zł (z czego dofinansowanie to ponad 1,2 mln zł) pozwoli na redukcję zużycia energii pierwotnej w budynku o co najmniej 30%, co wpisuje się w nowoczesną strategię ekologiczną i oszczędnościową regionu.

Następnie Wojewoda odwiedził plac budowy Miejskiego Żłobka „Wiewiórka”. Projekt realizowany w ramach programu „Aktywny Maluch 2022–2029 (edycja 2)” opiewa na kwotę ponad 1,5 mln zł, przy czym aż 1 415 188 zł stanowi dofinansowanie rządowe. Dzięki tym środkom powstaje nowoczesny, bezpieczny i w pełni wyposażony obiekt z placem zabaw, który zapewni 20 nowych miejsc opieki dla dzieci do lat 3. To kluczowy krok w rozwoju lokalnej infrastruktury społecznej, pomagający rodzicom godzić obowiązki zawodowe z rodzinnymi.

Konstruktywny dialog ze służbami i samorządowcami

Ostatnia część wizyty Wojewody upłynęła pod znakiem roboczych spotkań o strategicznym znaczeniu dla całego regionu. Wojewoda w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Inowrocławiu spotkał się ze służbami i inspekcjami operującymi na obszarze powiatu inowrocławskiego. Rozmowy koncentrowały na bieżących zabezpieczeniach operacyjnych oraz koordynacji działań ratowniczych służb i inspekcji. Ważnym elementem dyskusji była także realizacja założeń Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej, w tym plany systemowego rozwoju lokalnej infrastruktury ochronnej, m.in. budowy nowoczesnych miejsc ukrycia oraz schronów dla mieszkańców.

Wizyta zakończyła się spotkaniem w Starostwie Powiatowym w Inowrocławiu, gdzie Wojewoda rozmawiał z włodarzami oraz samorządowcami reprezentującymi wszystkie gminy powiatu inowrocławskiego. Spotkanie poświęcono priorytetowym dla regionu inwestycjom infrastrukturalnym oraz gospodarczym. Samorządowcy omówili z Wojewodą merytoryczne narzędzia rozwoju dróg krajowych i obwodnic. Dyskutowano nad stworzeniem bezpiecznych, alternatywnych połączeń drogowych. Rozmawiano także o rozbudowie ścieżek rowerowych, stabilizacji lokalnego rynku pracy oraz wsparciu dla kujawskich producentów rolnych.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

POGODA
STARY RYNEK

Reklama
Reklama
Reklama Zobacz dane na żywo!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Danuta Treść komentarza: Dziękuję, że mogłam uczestniczyć w tak magicznym spotkaniu. Data dodania komentarza: 19.06.2026, 14:20 Źródło komentarza: Fotografia, literatura, Portugalia i muzyka. Wyjątkowy wieczór Piotra Jakuba Karcza w Bibliotece Londynek Autor komentarza: Ola Treść komentarza: A były jakieś "finanse" czy tajemnica wojskowa? Data dodania komentarza: 16.06.2026, 21:30 Źródło komentarza: Sporty Walki: Student Wyższej Szkoły Gospodarki Mistrzem Wojska Polskiego w Judo Autor komentarza: Kanu Treść komentarza: Gratulacje Data dodania komentarza: 16.06.2026, 09:11 Źródło komentarza: Sporty Walki: Student Wyższej Szkoły Gospodarki Mistrzem Wojska Polskiego w Judo Autor komentarza: Kanu Treść komentarza: Gratulacje dla wszystkich zawodniczek i zawodników za godne reprezentowanie swoich uczelni. Powodzenia w kolejnych zawodach! 💪🥋🏆 Data dodania komentarza: 16.06.2026, 09:08 Źródło komentarza: Akademickie Mistrzostwa Polski w Judo 2026: Politechnika Białostocka gospodarzem zawodów 21–22 marca Autor komentarza: Kamil Treść komentarza: A są Mistrzostwa NATO? Data dodania komentarza: 16.06.2026, 06:54 Źródło komentarza: Sporty Walki: Student Wyższej Szkoły Gospodarki Mistrzem Wojska Polskiego w Judo Autor komentarza: Flo Treść komentarza: Szymon -tak dalej !! Data dodania komentarza: 15.06.2026, 14:29 Źródło komentarza: Sporty Walki: Student Wyższej Szkoły Gospodarki Mistrzem Wojska Polskiego w Judo
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama