Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Pamięć w obrazie

Konkurs plastyczny IPN: Upamiętnij Bydgoski Marzec'81

Bydgoski oddział Instytutu Pamięci Narodowej zaprasza uczniów klas VI–VIII oraz młodzież szkół ponadpodstawowych do konkursu plastycznego upamiętniającego 45. rocznicę Bydgoskiego Marca 1981. Konkurs trwa od 16 lutego do 9 marca 2026.
Konkurs plastyczny IPN: Upamiętnij Bydgoski Marzec'81

Autor: Materiały prasowe

Bydgoski oddział Instytutu Pamięci Narodowej ogłosił konkurs plastyczny dla uczniów klas VI–VIII szkół podstawowych oraz dla szkół ponadpodstawowych. Celem inicjatywy jest uczczenie 45. rocznicy wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981 oraz zachęcenie młodzieży do refleksji nad rolą obywatelskiego sprzeciwu i przemian demokratycznych w Polsce. Uczestnicy mogą przygotować prace malarskie oraz plakaty nawiązujące do tematyki marcowych wydarzeń 1981 roku w Bydgoszczy. 

Organizatorzy zachęcają do twórczego podejścia: można wykorzystać symbolikę, narrację historyczną, emotywne przedstawienie postaci lub refleksję nad znaczeniem tamtych dni dla współczesności. Prace powinny być zgodne z regulaminem konkursu i dostosowane do wskazanych kategorii wiekowych. Bydgoski Marzec 1981 to jeden z ważniejszych momentów w najnowszej historii Polski. 19 marca 1981 roku podczas sesji Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej brutalnie pobili działaczy „Solidarności”. Incydent wywołał falę protestów w całym kraju i stał się istotnym impulsem w procesie dążenia do demokratycznych przemian. Upamiętnianie tych wydarzeń ma przypominać o wartościach, za które walczyli tamci ludzie: wolności, godności i prawie do zrzeszania się. Organizatorzy podkreślają, że konkurs ma charakter edukacyjny i wychowawczy. Poprzez sztukę młodzież rozwija umiejętności artystyczne, pogłębia wiedzę historyczną oraz kształtuje postawy obywatelskie i patriotyczne. Dla wielu uczestników to także okazja do osobistej refleksji nad dziedzictwem minionych wydarzeń i miejscem historii w codziennym życiu. Prace oceniane będą przez jury pod kątem oryginalności, zgodności z tematyką oraz walorów artystycznych. Organizatorzy przewidują podział na kategorie wiekowe oraz kryteria umożliwiające sprawiedliwą ocenę zarówno formy, jak i treści. Szczegółowe informacje dotyczące formatu prac, kryteriów oceny oraz warunków uczestnictwa zawiera regulamin konkursu dostępny u organizatora. Konkurs odbywa się w terminie od 16 lutego do 9 marca 2026 roku. 

Nauczyciele i opiekunowie są zachęcani do aktywnego włączenia swoich uczniów, do prowadzenia rozmów o kontekście historycznym oraz do współpracy przy przygotowaniu prac. Udział w konkursie to nie tylko rywalizacja, ale przede wszystkim możliwość uczczenia pamięci o wydarzeniach, które miały wpływ na losy naszego kraju. Bydgoski oddział Instytutu Pamięci Narodowej zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału i do sięgnięcia po artystyczne środki wyrazu w celu przekazania swojej interpretacji tamtych dni. To szansa, by młode pokolenie przez sztukę oddało hołd bohaterom Bydgoskiego Marca i przypomniało znaczenie obywatelskiego zaangażowania dla budowy demokratycznej Polski.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

POGODA
STARY RYNEK

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Waldemar Pasiński Treść komentarza: To powinna być spiżowa postać "Łuczniczki" z łukiem w prawej ręce i z tarczą z herbem miasta po lewej stronie. Może nie byc naga. Mam taką wizualizację, ale nie wiem, jak przesłać Data dodania komentarza: 22.07.2026, 12:58 Źródło komentarza: Bydgoszcz szuka formy dla nowego Pomnika Wolności na Placu Wolności Autor komentarza: Adam12 Treść komentarza: Super rowerki! Data dodania komentarza: 17.07.2026, 19:58 Źródło komentarza: Bydgoski Rower Aglomeracyjny ruszył z elektrykami i 70 stacjami Autor komentarza: Michał Treść komentarza: Korzystam z rowerów Roovee w innym mieście, bardzo wygodne i świetna aplikacja. Data dodania komentarza: 15.07.2026, 20:38 Źródło komentarza: Bydgoski Rower Aglomeracyjny szykuje się do startu. Trwają ostatnie prace w terenie Autor komentarza: Danuta Treść komentarza: Dziękuję, że mogłam uczestniczyć w tak magicznym spotkaniu. Data dodania komentarza: 19.06.2026, 14:20 Źródło komentarza: Fotografia, literatura, Portugalia i muzyka. Wyjątkowy wieczór Piotra Jakuba Karcza w Bibliotece Londynek Autor komentarza: Ola Treść komentarza: A były jakieś "finanse" czy tajemnica wojskowa? Data dodania komentarza: 16.06.2026, 21:30 Źródło komentarza: Sporty Walki: Student Wyższej Szkoły Gospodarki Mistrzem Wojska Polskiego w Judo Autor komentarza: Kanu Treść komentarza: Gratulacje Data dodania komentarza: 16.06.2026, 09:11 Źródło komentarza: Sporty Walki: Student Wyższej Szkoły Gospodarki Mistrzem Wojska Polskiego w Judo
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama