Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Już za tydzień Bydgoszcz ponownie stanie się teatralnym centrum Polski! Przed nami XXIV edycja Festiwalu Prapremier

Oliver Frljić, Jéssica Teixeira – w nurcie międzynarodowym, Nowy Teatr w Warszawie i Teatr Powszechny w Radomiu – w nurcie polskim! Od 7 do 21 listopada Bydgoszcz stanie się centrum teatralnych prapremier i rozmów o współczesnej dramaturgii. Tegoroczna edycja Festiwalu Prapremier pod hasłem WSZYSTKO CO LUDZKIE zaprosi publiczność do refleksji o człowieczeństwie.
Już za tydzień Bydgoszcz ponownie stanie się teatralnym centrum Polski! Przed nami XXIV edycja Festiwalu Prapremier
Materiały prasowe

Autor: "Opętana" fot.: Natalia Kabanow

W programie głównym znalazło się dziewięć spektakli – siedem polskich i dwa zagraniczne – oraz prezentacje finałowych tekstów AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy.

Festiwal otworzy 7 listopada najnowsza premiera Teatru Polskiego, czyli „Medea” w reżyserii Eugenii Balakirevy, reinterpretacja antycznej tragedii osadzona w realiach współczesności. Dzień później, 8 listopada, publiczność zobaczy „Inkubator”. Bezkompromisowy spektakl jednego z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych reżyserów, Olivera Frljića. Twórca z porażającą siłą opowiada o dramacie konfliktu izraelsko-palestyńskiego, przywołując prawdziwą historię noworodków uwięzionych w szpitalu Al-Shifa w Gazie.

9 i 10 listopada brazylijska artystka Jéssica Teixeira zaprezentuje „MONGĘ” – solowy performans nagradzany na międzynarodowych festiwalach. Spektakl z niezwykłą intensywnością rozbraja mity społeczne i bada granice ludzkiego ciała.

10 listopada pokazany zostanie również spektakl „Tęsknię za domem” w reżyserii Radosława B. Maciąga z Teatru Powszechnego w Radomiu – poruszająca, wielokrotnie nagradzana historia rodzinna o błędach, relacjach i schematach przekazywanych przez pokolenia. Spektakl został uhonorowany m.in. Nagrodą dla najlepszego utworu dramatycznego sezonu 2023/2024 w konkursie Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. 

12 listopada publiczność zobaczy „Pieśni piekarzy polskich” w reżyserii Ewy Galicy i Piotra Polaka, czyli pierwszą profesjonalną realizację nagradzanego tekstu Mariusza Gołosza. To groteskowy portret współczesnego kapitalizmu i pozornego sensu pracy. Dzień później, 13 listopada, zaprezentowana zostanie „Helena” w reżyserii Magdaleny Dąbrowskiej, subtelna, autobiograficzna opowieść o babci artystki, poruszająca prostotą i szczerością.

14 i 15 listopada scenę przejmą dwie produkcje Teatru Polskiego w Bydgoszczy: „Opętana” w reżyserii Beniamina M. Bukowskiego – rozpisana na trzy pokolenia opowieść o rodzinie, w której kłamstwo stało się narzędziem do rozmywania granicy między rzeczywistością i fikcją – oraz „Zmory” w reżyserii Jana Jelińskiego, czyli pierwsza teatralna adaptacja powieści Emila Zegadłowicza, czytana dziś jako odważne studium dojrzewania i poszukiwania własnej tożsamości.

Druga część Festiwalu poświęcona będzie współczesnej dramaturgii – AURORZE. Nagrodzie Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy. W tym roku o wyróżnienie powalczą autorki i autorzy z Serbii, Polski, Chorwacji, Białorusi i Ukrainy. Od 16 do 20 listopada publiczność będzie mogła zobaczyć ich teksty w formie szkiców scenicznych, a 15 listopada odbędzie się otwarta debata z finalistkami i finalistami.

Finał Festiwalu, 21 listopada, zamknie spektakl „Psy i ludzie” duetu Greta Oto (Anita Szymańska i Wiktor Stypa). To przejmująca opowieść o wojnie, empatii i relacjach rodzinnych. Po pokazie odbędzie się Gala Finałowa, podczas której poznamy laureata lub laureatkę tegorocznej AURORY.

Program dopełnią wydarzenia towarzyszące, w tym dwa pokazy spektaklu „Budowniczki” w reżyserii Pawła Paszty (18 listopada), spotkania z twórczyniami i twórcami, warsztaty oraz koncert.

Hasło WSZYSTKO CO LUDZKIE stanie się punktem wyjścia do rozmowy o współczesnej kondycji człowieka – o naszych lękach, nadziejach, pracy, miłości i niepewności wobec przyszłości. Festiwal Prapremier 2025 stanie się przestrzenią do refleksji nad tym, co w nas wciąż najbardziej ludzkie.

 

Pełen program Festiwalu Prapremier WSZYSTKO CO LUDZKIE dostępny jest na stronie internetowej: www.festiwalprapremier.pl. Bilety do nabycia w kasie Teatru Polskiego w Bydgoszczy czynnej od środy do piątku w godz. 14:00-18:00 a także na godzinę przed spektaklami ([email protected]; +48 52 339 78 18; +48 885 60 70 90) oraz poprzez stronę www.teatrpolski.pl (zakładka KUP BILET).



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 10°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 19 km/h

STARY RYNEK

ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Anna NTreść komentarza: Zapraszamy! :) https://www.facebook.com/events/1908209626739337Data dodania komentarza: 8.12.2025, 17:26Źródło komentarza: Świąteczny Dzień Rodziny z ChSD Bydgoszcz - wspólne popołudnie dla całych rodzin [PATRONAT]Autor komentarza: EwaTreść komentarza: Wrzućcie go na wykrywacz kłamstwData dodania komentarza: 3.12.2025, 20:41Źródło komentarza: Komendant OSP uratował mężczyznę z płonącej altany w BydgoszczyAutor komentarza: LudekTreść komentarza: Szkoda, że taka osobowość jak Krzysztof i prowadzona przez niego działalność nie jest wpierana przez władze lokalne. A wręcz celowe utrudnianie i rzucanie kłód pod nogi. Bardzo przykre. Znam Krzysztofa i wiem że nikogo w potrzebie nie zostawi. Skąd taka wrogość lokalna wobec niego nie wiem.Data dodania komentarza: 2.12.2025, 20:43Źródło komentarza: Komendant OSP uratował mężczyznę z płonącej altany w BydgoszczyAutor komentarza: BydgoszczaninTreść komentarza: SUPER POSTAWA!! Pewnie reszta stała i nagrywała zamiast pomóć!Data dodania komentarza: 1.12.2025, 17:53Źródło komentarza: Komendant OSP uratował mężczyznę z płonącej altany w BydgoszczyAutor komentarza: MalikTreść komentarza: WSG i XYZ zawsze górą !Data dodania komentarza: 1.12.2025, 13:28Źródło komentarza: Bydgoscy wojownicy walczyli w Sambo i JudoAutor komentarza: KarolTreść komentarza: BrawoData dodania komentarza: 1.12.2025, 13:16Źródło komentarza: Bydgoscy wojownicy walczyli w Sambo i Judo
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama