Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Od piątku obowiązują wyższe opłaty za obowiązkowe badanie techniczne pojazdów

W piątek weszły w życie wyższe stawki za obowiązkowe okresowe badania techniczne pojazdów. W przypadku samochodów osobowych opłata wzrosła o 51 zł, do 149 zł.
  • Źródło: PAP
Od piątku obowiązują wyższe opłaty za obowiązkowe badanie techniczne pojazdów

Autor: Fot. PAP/Maciej Kulczyński

Jak wcześniej informował resort infrastruktury, zmiana wysokości opłat, które były jednymi z najniższych w Europie, została przeprowadzona po ponad 20 latach i miała na celu urealnienie kosztów funkcjonowania stacji kontroli pojazdów. W podwyżce uwzględniono koszty wynagrodzeń diagnostów, utrzymania nieruchomości i mediów, bieżącej eksploatacji urządzeń wraz z ich legalizacją, przeglądami i naprawami. Według MI nowe stawki zostały określone zostały tak, by odzwierciedlić realne koszty prowadzenia działalności diagnostycznej.

 

Najważniejsza zmiana dotyczy samochodów osobowych. Obowiązująca od piątku opłata za badanie techniczne została podniesiona z 98 do 149 zł.

 

Wyższe stawki wprowadzono też dla innych pojazdów: stawka za motocykle i ciągniki rolnicze wzrosła do 94 zł, motorowery do 76 zł, samochody ciężarowe i specjalne, ciągniki siodłowe o DMC 3,5–16 t do 234 zł, a powyżej 16 t do 269 zł. Z kolei stawka za przyczepy ciężarowe i specjalne do 3,5 t wynosi teraz 119 zł. Badanie specjalistyczne instalacji do zasilania gazem kosztuje 96 zł, zatem w przypadku samochodu osobowego stawka za badanie wyposażonego w nią pojazdu wynosi w sumie 245 zł.

 

(PAP)gkc/ pad/

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

POGODA
STARY RYNEK

Reklama
Reklama
Reklama Zobacz dane na żywo!
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama