Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Nowa edycja magnesów dla miłośników dawnej Bydgoszczy

Wydawnictwo Pejzaż przygotowało drugą serię magnesów z bydgoskimi pocztówkami z początku XX wieku. Tym razem pokazano miejsca będące atrakcjami turystycznymi miasta.
Nowa edycja magnesów dla miłośników dawnej Bydgoszczy

Autor: fot.: Materiały prasowe

Nowa edycja obejmuje pięć wzorów, a do magnesów dołączony jest krótki opis. W tym roku przedstawiają one Wenecję Bydgoską, fontannę Potop, Plac Teatralny, Rybi Rynek oraz kościół klarysek. Mimo, że postawiono na miejsca popularne wśród turystów, na magnesach ponownie można obejrzeć budynki, które już nie istnieją m.in. Teatr Miejski, dwa z pięciu spichrzy na Rybim Rynku, które spłonęły w 1960 roku czy wieże kościoła pojezuickiego będącego częścią Zachodniej Pierzei Starego Rynku. Do przygotowania magnesów z obrośniętym dzikim winem kościołem klarysek wykorzystano pocztówkę słynnego brytyjskiego wydawnictwa Tuck&Sons, które wydało serię kartek z Bydgoszczą, co świadczyło o ówczesnej randze miasta. 

Magnesy mają wielkość 6x9 cm i są pokryte matową folią. Można je kupić w bydgoskich księgarniach oraz na stronie internetowej Wydawnictwa Pejzaż. Są reprodukcjami pocztówek z początku XX wieku z kolekcji Anny Perlik-Piątkowskiej i Pawła Piątkowskiego. Anna Perlik-Piątkowska jest autorką popularnych albumów o historii dawnej Bydgoszczy. Pocztówki wybrane na magnesy pojawiały się już w jej książkach o bydgoskim Śródmieściu i Starym Mieście. 

- Powodzenie pierwszej serii magnesów z dawną Bydgoszczą skłoniło nas do przygotowania kolejnej na sezon turystyczny. W 2024 roku magnesy zawisły na lodówkach bydgoszczan, ale też pojechały w świat by promować nasze miasto, na przykład do Stanów Zjednoczonych i Tajlandii - wyjaśnia Anna Perlik-Piątkowska, kolekcjonerka pocztówek i zdjęć dawnej Bydgoszczy.

- Naszą serię z dawną Bydgoszczą uzupełniają też magnesy z Kanałem Bydgoskim, które przygotowaliśmy wspólnie z Muzeum Kanału Bydgoskiego. Wszystkie pokazują tę drogę wodną, w tym  odcinek zasypany w latach 70., gdy budowano Rondo Grunwaldzkie - mówi Jacek Stadnicki z bydgoskiego Wydawnictwa Pejzaż.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 8°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 22 km/h

STARY RYNEK

ReklamaHosting Mango już od 37,50 zł
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Beren62Treść komentarza: Autorze... Jest BYDGOSKI ZAWISZA...Data dodania komentarza: 10.12.2025, 09:48Źródło komentarza: W Kujawsko-Pomorskiem bije serce lekkiej atletykiAutor komentarza: JprdlTreść komentarza: Pewnie zaskoczę autorów tekstu: Zawisza to był rycerz, mężczyzna, więc "w kompleksie BYDGOSKIEGO Zawiszy".Data dodania komentarza: 10.12.2025, 09:10Źródło komentarza: W Kujawsko-Pomorskiem bije serce lekkiej atletykiAutor komentarza: Anna NTreść komentarza: Zapraszamy! :) https://www.facebook.com/events/1908209626739337Data dodania komentarza: 8.12.2025, 17:26Źródło komentarza: Świąteczny Dzień Rodziny z ChSD Bydgoszcz - wspólne popołudnie dla całych rodzin [PATRONAT]Autor komentarza: EwaTreść komentarza: Wrzućcie go na wykrywacz kłamstwData dodania komentarza: 3.12.2025, 20:41Źródło komentarza: Komendant OSP uratował mężczyznę z płonącej altany w BydgoszczyAutor komentarza: LudekTreść komentarza: Szkoda, że taka osobowość jak Krzysztof i prowadzona przez niego działalność nie jest wpierana przez władze lokalne. A wręcz celowe utrudnianie i rzucanie kłód pod nogi. Bardzo przykre. Znam Krzysztofa i wiem że nikogo w potrzebie nie zostawi. Skąd taka wrogość lokalna wobec niego nie wiem.Data dodania komentarza: 2.12.2025, 20:43Źródło komentarza: Komendant OSP uratował mężczyznę z płonącej altany w BydgoszczyAutor komentarza: BydgoszczaninTreść komentarza: SUPER POSTAWA!! Pewnie reszta stała i nagrywała zamiast pomóć!Data dodania komentarza: 1.12.2025, 17:53Źródło komentarza: Komendant OSP uratował mężczyznę z płonącej altany w Bydgoszczy
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama