AURORA. Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy przyznawana jest za wybitny dramat współczesny. Konkurs kierowany jest do dramatopisarzy i dramatopisarek z krajów Centralnej i Wschodniej Europy, Bałkanów, Kaukazu i Azji Centralnej. Kraje AURORY łączy przede wszystkim wspólne doświadczenie historyczne, ale też ekonomiczne i emancypacyjne. Wspólnota przemian ustrojowych i społecznych daje szansę na wypracowanie nowych języków, narracji i estetyk, które w sposób różnorodny i pełny mogą stać się ważnym głosem w budowaniu tożsamości regionu. Konkurs ma na celu wspieranie twórczości, poszukiwanie nowego języka teatralnego i wyłonienie najciekawszych tekstów, które podejmują̨ tematy istotne dla współczesności, zmuszają̨ do refleksji, pogłębiają̨ wiedzę o świecie innych kultur.
Do Konkursu mogą zostać zgłoszone utwory dramatyczne, napisane przez żyjącego autora bądź autorkę będącego obywatelem lub obywatelką, bądź rezydentem lub rezydentką jednego z wymienionych krajów: Polski, Albanii, Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Czarnogóry, Czech, Estonii, Finlandii, Gruzji, Kazachstanu, Kirgistanu, Kosowa, Litwy, Łotwy, Macedonii, Mołdawii, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Tadżykistanu, Turkmenistanu, Ukrainy, Uzbekistanu i Węgier. W związku z trwającą wojną, organizatorzy utrzymują formalne wykluczenie z konkursu autorów i autorek reprezentujących Rosję. Utwory można przesyłać w jednym z czterech języków: angielskim, polskim, rosyjskim lub ukraińskim.
W pierwszym etapie Jury wybierze pięć finałowych tekstów, których szkice sceniczne zostaną zaprezentowane podczas drugiego tygodnia Festiwalu Prapremier 2025. W finale Kapituła Nagrody wybierze zwycięski tekst i przyzna AURORĘ. Nagrodę Dramaturgiczną Miasta Bydgoszczy w wysokości 50 tys. zł.
W składzie tegorocznego Jury znajdują się:
- Goran Injac – dramaturg, kurator festiwali, współtwórca East European Performing Arts Platform, od 2014 r. dyrektor artystyczny w teatrze Mladinsko w Lublanie;
- Anna Jazgarska – literaturoznawczyni i pedagożka, członkini Pracowni Krytyki Artystycznej prof. Zbigniewa Majchrowskiego, krytyczka teatralna, moderatorka projektów kulturalnych, spotkań i dyskusji, jurorka konkursów i festiwali teatralnych;
- Agnieszka Lubomira Piotrowska – tłumaczka literatury rosyjskojęzycznej, znawczyni teatru i kultury rosyjskiej, kuratorka projektów teatralnych w Polsce i za granicą. Członkini Zarządu sekcji C Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, od trzech lat redaktorka kwartalnika ZAiKS Teatr.
W poprzednich edycjach konkursu nagroda AURORA trafiła do rumuńskiej dramatopisarki Elise Wilk („Zniknięcia”, 2022), do dramatopisarza z Serbii Danilo Brakočevicia („Odporność szkła hartowanego”, 2023) oraz dwukrotnie do białoruskiego autora i reżysera Mikity Ilyinchyka („Dark Room”, 2021 i „Say hi to Abdo”, 2024).
Nabór tekstów do piątej edycji AURORY trwa jeszcze do 28 kwietnia do godziny 23:59 czasu polskiego. Regulamin konkursu, formularz zgłoszeniowy oraz informacje
o Konkursie dostępne są na stronie www.auroraaward.pl. Na stronie Konkursu znajduje się także zakładka z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania (FAQ).
Napisz komentarz
Komentarze