Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Terminy rekrutacji do szkół średnich w województwach

W większości województw rekrutacja do szkół ponadpodstawowych rusza w maju. Wyjątkiem jest tylko Łódzkie, w którym postępowanie rekrutacyjne już się rozpoczęło. O przyjęciu do szkoły średniej zdecydują m.in. wyniki egzaminu ósmoklasisty i oceny na świadectwie.
  • Źródło: PAP
Terminy rekrutacji do szkół średnich w województwach

Autor: Fot. PAP/Albert Zawada

Terminy przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego, w tym terminy składania dokumentów, określają każdego roku kuratorzy oświaty.

 

Rekrutacja do szkół publicznych szkół ponadpodstawowych jest wieloetapowa. W pierwszej kolejności kandydat musi złożyć wniosek o przyjęcie do szkoły średniej wraz z dokumentami (podpisany przez co najmniej jednego rodzica lub prawnego opiekuna). Następnie uzupełnia go o dane ze świadectwa ukończenia szkoły i wyniki egzaminu ósmoklasisty. Po uzyskaniu wyników egzaminu ósmoklasisty uczniowie mogą zmodyfikować swoje preferencje dotyczące wyboru szkół średnich.

 

Województwo łódzkie jest jedynym, w którym rekrutacja rozpoczęła się w kwietniu; potrwa do do 22 maja. Wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka zachęcała uczniów, by bez względu na to, jak dobre mają wyniki w nauce, wybierali jak najwięcej szkół i klas, ponieważ zwiększa to ich szanse podczas naboru. "Trzeba też pamiętać, że o przyjęciu do szkoły decyduje liczba punktów, a nie kolejność zgłoszeń".

 

8 maja rekrutacja rozpocznie się w woj. zachodniopomorskim (do 13 czerwca).

 

12 maja będzie początkiem rekrutacji w województwach: kujawsko-pomorskim (do 13 czerwca), małopolskim (do 9 lipca), podlaskim (do 23 czerwca), śląskim (do 23 czerwca) i opolskim (do 16 czerwca).

 

15 maja rekrutacja rozpocznie się w woj. pomorskim (do 13 czerwca), a dzień później w woj. mazowieckim (do 28 maja).

 

19 maja postępowanie rekrutacyjne ruszy natomiast w województwach: wielkopolskim (do 13 czerwca), lubelskim (do 27 czerwca), dolnośląskim (do 23 czerwca), lubuskim (do 27 czerwca), warmińsko-mazurskim: (do 18 czerwca), podkarpackim (do 13 czerwca) i wielkopolskim (do 13 czerwca).

 

Szczegółowe harmonogramy rekrutacji wskazują m.in. terminy dla rekrutacji uzupełniającej oraz kiedy szkoły ogłoszą listy przyjętych. W przypadku większej liczby kandydatów niż liczba wolnych miejsc w szkole, na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego brane są pod uwagę łącznie m.in. wyniki egzaminu ósmoklasisty, świadectwo ukończenia szkoły podstawowej z wyróżnieniem, szczególne osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej czy osiągnięcia w zakresie aktywności społecznej, w tym na rzecz środowiska szkolnego, w szczególności w formie wolontariatu. Postępowanie rekrutacyjne przeprowadza komisja powoływana przez dyrektora szkoły, której zadania regulują obowiązujące od 24 kwietnia przepisy rozporządzenia ministra edukacji ws. przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów. Określają one również zasady przeliczania na punkty ocen i szczególnych osiągnięć. Kuratorzy oświaty będą udostępniać na stronie internetowej informację o wolnych miejscach w szkołach po zakończeniu postępowania rekrutacyjnego i uzupełniającego.

 (PAP) pak/ bap/ aba/

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

POGODA
STARY RYNEK

Reklama
Reklama
Reklama Zobacz dane na żywo!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Danuta Treść komentarza: Dziękuję, że mogłam uczestniczyć w tak magicznym spotkaniu. Data dodania komentarza: 19.06.2026, 14:20 Źródło komentarza: Fotografia, literatura, Portugalia i muzyka. Wyjątkowy wieczór Piotra Jakuba Karcza w Bibliotece Londynek Autor komentarza: Ola Treść komentarza: A były jakieś "finanse" czy tajemnica wojskowa? Data dodania komentarza: 16.06.2026, 21:30 Źródło komentarza: Sporty Walki: Student Wyższej Szkoły Gospodarki Mistrzem Wojska Polskiego w Judo Autor komentarza: Kanu Treść komentarza: Gratulacje Data dodania komentarza: 16.06.2026, 09:11 Źródło komentarza: Sporty Walki: Student Wyższej Szkoły Gospodarki Mistrzem Wojska Polskiego w Judo Autor komentarza: Kanu Treść komentarza: Gratulacje dla wszystkich zawodniczek i zawodników za godne reprezentowanie swoich uczelni. Powodzenia w kolejnych zawodach! 💪🥋🏆 Data dodania komentarza: 16.06.2026, 09:08 Źródło komentarza: Akademickie Mistrzostwa Polski w Judo 2026: Politechnika Białostocka gospodarzem zawodów 21–22 marca Autor komentarza: Kamil Treść komentarza: A są Mistrzostwa NATO? Data dodania komentarza: 16.06.2026, 06:54 Źródło komentarza: Sporty Walki: Student Wyższej Szkoły Gospodarki Mistrzem Wojska Polskiego w Judo Autor komentarza: Flo Treść komentarza: Szymon -tak dalej !! Data dodania komentarza: 15.06.2026, 14:29 Źródło komentarza: Sporty Walki: Student Wyższej Szkoły Gospodarki Mistrzem Wojska Polskiego w Judo
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama