Technikum czy szkoła branżowa - co wybrać?
Jeżeli zastanawiasz się nad tym, czy pójść do szkoły branżowej czy też technikum, to musisz odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie - czy chcesz kontynuować kształcenie na studiach? Jeżeli masz takie plany w niedalekiej przyszłości, niekoniecznie od razu po ukończeniu szkoły, to wybór technikum wydaje się logicznym rozwiązaniem, tym bardziej że znajdziesz takie profile, które zapewnią Ci konkretne kompetencje i możliwość podjęcia pracy. Technikum fryzjerskie Kraków to jedna z opcji, zatem w tym przypadku nie musisz wybierać szkoły branżowej, zwłaszcza gdy chcesz wybrać się na studia z zakresu wizażu, a następnie podyplomowo z fryzjerstwa. Podobnie, aby zostać mechanikiem samochodowym, nie musisz iść do szkoły branżowej, ale możesz podjąć naukę w technikum o profilu mechanika pojazdów samochodowych. W tym przypadku możesz podejść do matury, a następnie zdecydować się na studia np. z zakresu mechaniki i budowy maszyn, co poszerzy Twoje kwalifikacje.
Czy szkoła branżowa przygotowuje do rynku pracy?
Przed podjęciem decyzji o wyborze kierunku kształcenia, warto przyjrzeć się zapotrzebowaniu na rynku pracy w regionie, w którym się mieszka. Oczywiście są takie branże, gdzie stale poszukiwani są specjaliści czy występują braki kadrowe. Szkoła branżowa przygotowuje uczniów do podjęcia pracy zawodowej i daje już konkretne kompetencje w danym zawodzie, dzięki temu, że można przystąpić do egzaminu czeladniczego. W toku kształcenia zdobywa się wiedzę równolegle z przedmiotów ogólnych i zawodowych. Jednocześnie każdy uczeń szkoły branżowej odbywa obowiązkowe praktyki zawodowe, które są bezpośrednim przygotowaniem do wykonywania danego zawodu. Pracodawca nie musi zatem długo wdrażać nowego pracownika w obowiązki, gdyż ten ma już pewien wachlarz umiejętności, wiedzy i doświadczenia. Dlatego szkoła branżowa bardzo dobrze przygotowuje do wymagań rynku pracy. Można zdecydować się choćby na ofertę edukacyjną jaką posiada szkoła branżowa Nowy Sącz. Wśród kierunków kształcenia można wybrać np. elektryka czy kucharza.
Kierunki kształcenia w szkole branżowej, które warto wybrać
Dobrzy fachowcy są na wagę złota i są naprawdę dobrze opłacani. Dotyczy to elektryków z uprawnieniami, którzy mogą wykonywać projekty instalacji elektrycznych, czy fachowo zająć się instalacją zarówno starego, jak i nowego typu. Na pewno pożądanym zawodem na rynku pracy jest również murarz, w końcu branża budowlana ciągle się rozwija. Jako taki fachowiec można liczyć też na dobre zarobki. Elektromechanik pojazdów samochodowych to także dobry i przyszłościowy zawód, na który jest duże zapotrzebowanie na rynku. Jeżeli masz smykałkę do pracy z drewnem, to możesz także zostać stolarzem. Coraz więcej osób decyduje się na meble na wymiar, a wiele firm współpracuje ze stolarzami w zakresie większych lub mniejszych projektów. To praca, która daje satysfakcję i jest ceniona. Na rynku pracy w wielu firmach poszukiwani są operatorzy obrabiarek i skrawarek i taki kierunek kształcenia także znajdziesz w szkole branżowej. Dzięki jej ukończeniu możesz szybko znaleźć pracę, choćby jako operator CNC. Jeżeli ciągle zastanawiasz się nad tym, co chcesz robić w przyszłości, to w podjęciu decyzji może pomóc Ci leksykon zawodów.