Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 czerwca 2026 13:05
Reklama

Medale Marszałka z okazji setnych urodzin

Mimo przeżyć wojennych i trudnej młodości nie stracił pogody ducha. Stulatek Gracjan Zodel z Bydgoszczy cieszy się zdrowiem, uśmiecha się i cały czas z zainteresowaniem śledzi bieżące wydarzenia. Nestora odwiedził wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.
Medale Marszałka z okazji setnych urodzin

Autor: Tomasz Czachorowski

Gracjan Zodel przyszedł na świat 2 lutego 1925 roku w Stobnie (powiat tucholski) jako jeden z czworga synów Stanisławy i Franciszka. Ukończył szkołę podstawową w rodzinnej miejscowości. Szczególnie upodobał sobie geografię, historię i matematykę. Do dziś ma zamiłowanie do liczb. W 1948 roku ożenił się z Leonardą, którą poznał w rodzinnych stronach – ich wsie sąsiadowały ze sobą. Po ślubie przeprowadzili się do Bydgoszczy. Wychowali dwoje dzieci. Pan Gracjan pracował w różnych miejscach. Karierę zawodową zaczynał w komunikacji miejskiej, kontynuował w zakładzie pilników, a następnie w budownictwie, gdzie pozostał aż do emerytury. Doczekał się wnuczki i prawnuczki. Po śmierci żony w 2011 roku polubił ciszę i spokój. Chętnie ogląda programy historyczne, interesuje się polityką i na bieżąco śledzi wydarzenia. Lubi czytać książki historyczne i religijne. Zawsze wyróżniał się zdolnościami manualnymi – to prawdziwa „złota rączka”. Zna się na hydraulice, potrafi też szyć.

Samorząd województwa honoruje stuletnich mieszkańców regionu od 2018 roku, medal Unitas Durat odebrało do dziś ponad czterysta osób. Rodziny mieszkańców regionu, którzy w najbliższym czasie kończą sto lat, a także starszych, zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344

Foto: Tomasz Czachorowski.


Autor: Tomasz Czachorowski

Autor: Tomasz Czachorowski


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

POGODA
STARY RYNEK

Reklama
Reklama
Reklama Zobacz dane na żywo!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Meryl Treść komentarza: Gratulacje ! Data dodania komentarza: 15.06.2026, 12:32 Źródło komentarza: Sporty Walki: Student Wyższej Szkoły Gospodarki Mistrzem Wojska Polskiego w Judo Autor komentarza: Grzegorz Treść komentarza: A konkretnie? Data dodania komentarza: 10.06.2026, 13:40 Źródło komentarza: Komunikat Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Autor komentarza: Student Treść komentarza: Ale bełkot Data dodania komentarza: 10.06.2026, 06:59 Źródło komentarza: Komunikat Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Autor komentarza: <a href=“https://apartamentobrasil.com/“>kasia</a> Treść komentarza: Świetnie napisany artykuł, który bardzo dobrze przedstawia opisywany temat, to rzadkie!! Data dodania komentarza: 4.06.2026, 11:02 Źródło komentarza: Od środy obowiązek używania kasków przez młodych rowerzystów i kierujących e-hulajnogami Autor komentarza: Jaw4don Treść komentarza: Czyta się to jak jakiś bełkot o historię chodzi o jaką historię czego historie o smaki kogo smaków nic nie jest tutaj napisane normalny bełkot Data dodania komentarza: 30.05.2026, 20:29 Źródło komentarza: Fordon zaprasza na "Wiślane Wici". Historyczny piknik i rejsy po rzece już 30 maja Autor komentarza: Izabela Treść komentarza: Kobieto ogarnij się jak chcesz żeby dzieciar kąpał się w skażonej widzie z patologuą to może potem walczyć o życie. To jest najgłupszy pomysł. Tam jest piękny park do spacerów i obserwacji przyrody i ptaków drzew i roślin. Zniszczą ostatnie zielone miejsca w tym mieście. Mieszkam w pobliżu więc takich ptaków jak tam nie ma i już nie będzie. To jest unikatowe miejsce. Basen powinien być przy Astorii tak jak było kiedyś. Tam jest projekt bardzo interesujący i mądry na basen. Zapoznaj się a potem się wypowiadaj. Data dodania komentarza: 29.05.2026, 01:10 Źródło komentarza: W Bydgoszczy powstanie kąpielisko w Parku Centralnym. Budowa ruszy w 2026 roku
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama