Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Skąd się wzięła gospoda "Pod Zgorzelcem"? Kolejna wycieczka z cyklu "Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami"

W najbliższą sobotę (12 sierpnia) warto odwiedzić Exploseum. Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy przy wsparciu Urzędu Miasta Bydgoszczy zaprasza na wycieczkę z cyklu "Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami".
Skąd się wzięła gospoda "Pod Zgorzelcem"? Kolejna wycieczka z cyklu "Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami"

Autor: Materiały prasowe

W najbliższą sobotę 12 sierpnia  2017 roku czeka nas wyprawa w głąb historii Bydgoszczy, jakiej jeszcze nie było. Na początek  zatrzymamy się przy niezwykłych bydgoskich przygodach Jana Twardowskiego. Nie ma bodaj drugiej tak frapującej postaci, którą opiewali  m.in. nasz wieszcz Adam Mickiewicz, pisarz J.I. Kraszewski i wielu innych.  Trudno wprost zliczyć,  ile przypowieści  powstało w samej Bydgoszczy, do której mistrz Twardowski podobno przyjechał na kogucie, potem uzdrawiał    mieszkańców. Ba, pomagał w załatwianiu poświęcenia słynnej oberży na Starym Rynku. Wszelako diabelska protekcja  doprowadziła do pożaru, a oberżystę nazwano Zgorzelcem.
 

Potem już wsiadamy do autobusu, którym z Robertem Grochowskim pojedziemy na  zwiedzanie  kompleksu zbrojeniowego zbudowanego przez Niemców w  czasie II wojny światowej. Zobaczymy  miejsca po dawnych  obozach jeńców  i pracowników przymusowych  przy ul. Glinki i Szpitalnej, osiedla dla niemieckich urzędników i kadry DAG przy ul. Klinicznej oraz zachowane schrony przeciwlotnicze. W zachodniej części DAG pokażemy nieliczne pozostałe  obiekty poligonu prób balistycznych,  strefy badawczej, stref POL i NC Betrieb, we wschodniej części DAG   - budynku strefy Füllstelle i pomocniczej, w tym dawnej wartowni i magazynów materiałów wybuchowych. Na koniec zobaczymy osiedle  niemieckiej kadry technicznej DAG przy ul. Świetlicowej oraz obozy przy ul. Zakole i Hutniczej, z zachowanymi schronami przeciwlotniczymi.
 

Przypomnijmy, DAG-Fabrik Bromberg był to niemiecki zakład zbrojeniowy, który zatrudniał tysiące pracowników, pracowników przymusowych i jeńców. Część zachodnia  DAG Kaltwasser – Zimne Wody, kryptonim „Torf” przeznaczona była do  wytwarzania prochów strzelniczych. Dzieliła się na  NC-Betrieb –  produkcja nitrocelulozy,  POL - Betrieb -  obróbka końcowa prochów bezdymnych z placem prób balistycznych, NGL-Betrieb - produkcja nitrogliceryny a także ciasta prochowego. W strefie laboratoriów  z poligonem balistycznym   w części wschodniej były: DAG Brahnau-Łęgnowo, kryptonim „Koehle”- węgiel,  gdzie wytwarzano  kruszące materiały wybuchowe  do pocisków, min i bomb. Jest też nieukończony obiekt  wytwórni kwasu siarkowego. Do tej pory nigdy nie prezentowano tak szeroko tego kompleksu zbrojeniowego. 
  
 Wycieczka  odbędzie się w najbliższą sobotę, 12 sierpnia  2017 roku. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują  osobiste zapisy w siedzibie TMMB przy ul. Jezuickiej 4, telefoniczne: 52-322-51-96, lub e-mailem: [email protected] Zapisy, podczas których podajemy miejsce i godzinę zbiórki przyjmowane są do piątku włącznie  w godzinach 9.00-15.00. 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zamglenia

Temperatura: -1°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 17 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
Reklama