Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Nowak Solutions na Facebooku

Skąd się wzięła gospoda "Pod Zgorzelcem"? Kolejna wycieczka z cyklu "Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami"

W najbliższą sobotę (12 sierpnia) warto odwiedzić Exploseum. Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy przy wsparciu Urzędu Miasta Bydgoszczy zaprasza na wycieczkę z cyklu "Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami".
Skąd się wzięła gospoda "Pod Zgorzelcem"? Kolejna wycieczka z cyklu "Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami"
Autor: Materiały prasowe

W najbliższą sobotę 12 sierpnia  2017 roku czeka nas wyprawa w głąb historii Bydgoszczy, jakiej jeszcze nie było. Na początek  zatrzymamy się przy niezwykłych bydgoskich przygodach Jana Twardowskiego. Nie ma bodaj drugiej tak frapującej postaci, którą opiewali  m.in. nasz wieszcz Adam Mickiewicz, pisarz J.I. Kraszewski i wielu innych.  Trudno wprost zliczyć,  ile przypowieści  powstało w samej Bydgoszczy, do której mistrz Twardowski podobno przyjechał na kogucie, potem uzdrawiał    mieszkańców. Ba, pomagał w załatwianiu poświęcenia słynnej oberży na Starym Rynku. Wszelako diabelska protekcja  doprowadziła do pożaru, a oberżystę nazwano Zgorzelcem.
 

Potem już wsiadamy do autobusu, którym z Robertem Grochowskim pojedziemy na  zwiedzanie  kompleksu zbrojeniowego zbudowanego przez Niemców w  czasie II wojny światowej. Zobaczymy  miejsca po dawnych  obozach jeńców  i pracowników przymusowych  przy ul. Glinki i Szpitalnej, osiedla dla niemieckich urzędników i kadry DAG przy ul. Klinicznej oraz zachowane schrony przeciwlotnicze. W zachodniej części DAG pokażemy nieliczne pozostałe  obiekty poligonu prób balistycznych,  strefy badawczej, stref POL i NC Betrieb, we wschodniej części DAG   - budynku strefy Füllstelle i pomocniczej, w tym dawnej wartowni i magazynów materiałów wybuchowych. Na koniec zobaczymy osiedle  niemieckiej kadry technicznej DAG przy ul. Świetlicowej oraz obozy przy ul. Zakole i Hutniczej, z zachowanymi schronami przeciwlotniczymi.
 

Przypomnijmy, DAG-Fabrik Bromberg był to niemiecki zakład zbrojeniowy, który zatrudniał tysiące pracowników, pracowników przymusowych i jeńców. Część zachodnia  DAG Kaltwasser – Zimne Wody, kryptonim „Torf” przeznaczona była do  wytwarzania prochów strzelniczych. Dzieliła się na  NC-Betrieb –  produkcja nitrocelulozy,  POL - Betrieb -  obróbka końcowa prochów bezdymnych z placem prób balistycznych, NGL-Betrieb - produkcja nitrogliceryny a także ciasta prochowego. W strefie laboratoriów  z poligonem balistycznym   w części wschodniej były: DAG Brahnau-Łęgnowo, kryptonim „Koehle”- węgiel,  gdzie wytwarzano  kruszące materiały wybuchowe  do pocisków, min i bomb. Jest też nieukończony obiekt  wytwórni kwasu siarkowego. Do tej pory nigdy nie prezentowano tak szeroko tego kompleksu zbrojeniowego. 
  
 Wycieczka  odbędzie się w najbliższą sobotę, 12 sierpnia  2017 roku. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują  osobiste zapisy w siedzibie TMMB przy ul. Jezuickiej 4, telefoniczne: 52-322-51-96, lub e-mailem: [email protected] Zapisy, podczas których podajemy miejsce i godzinę zbiórki przyjmowane są do piątku włącznie  w godzinach 9.00-15.00. 

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: -2°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 7 km/h

STARY RYNEK

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: RobertTreść komentarza: Niedługo nic nie zostanie w tym mieście..Data dodania komentarza: 24.03.2023, 18:14Źródło komentarza: Klubokawiarnia Zakład? dołącza do grona zamkniętych lokali w mieścieAutor komentarza: MichałTreść komentarza: To jest komedia. Wszystkie umowy z Toruniem -Gentlemen's agreement - wzięły w łeb - żużel oni, my lekkoatletyka- co się stało - hala na ul Bema, która przykrywa czapką ten projekt. Dalej Opera Nova w Bydgoszczy i Hala Widowiskowa na Jordankach - już wiele wydarzeń (koncertów, wydarzeń) omija Bydgoszcz i odbywa się w Toruniu. Można mnożyć przykłady. Budowanie takiej hali bez pewnego rozmachu i ambicji to tak czy siak wyrzucanie pieniędzy w błoto. Marzy mi się Bydgoszcz znów była traktowana tak jak na to zasługuje.Data dodania komentarza: 24.03.2023, 14:43Źródło komentarza: Halowe MŚ w naszym województwie ogromną szansą Bydgoszczy. Powstanie nowa halaAutor komentarza: MichałTreść komentarza: No i super!Data dodania komentarza: 23.03.2023, 19:20Źródło komentarza: Bydgoszcz niczym Ciechocinek. Na wiosnę czekają nas kolejne solanki i fontannyAutor komentarza: AlkaTreść komentarza: 196 -te miejsce to nie takie złe. Na którym miejscu jest UKW w rankingu "Perspektyw"?, a w sporcie na którym?Data dodania komentarza: 19.03.2023, 15:27Źródło komentarza: Znamy zwycięzców Akademickich Mistrzostw Polski w szachachAutor komentarza: RobertTreść komentarza: Przyjemne (wagary) z pożytecznym (zobaczenie kampusu uczelni), fajnie ;)Data dodania komentarza: 17.03.2023, 14:55Źródło komentarza: Uczniowie szkół średnich będą wagarować na Politechnice Bydgoskiej!Autor komentarza: The JaTreść komentarza: A jeszcze prosciej byloby po prostu zrobic z jednej strony zabiegow podjazd ! nic prostrzego ! Po obydwu stronach kladki sa po dwa zabiegi schodow-lewa i prawa strona . Z jednej strony wystarczy zrobic podjazd ,a zdrugiej dalej beda schody ,tak wiec po obu stronach mielibysmy i schody i podjazd ! Sprawa jest tak prosta ze wystarczyloby na owych schodach zrobic szalunek i zalac betonem ! Na wierzchu zrobic jakas powloke antyposlizgowa ,jak na pasach . Ot cala technologia !Data dodania komentarza: 16.03.2023, 18:17Źródło komentarza: Bydgoszcz bezpowrotnie rozstaje się z kładką na Wyżynach
ReklamaNajszybszy hosting dla Twojego WordPressa
ReklamaUsługi księgowe taniej o VAT!
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
Reklama Holistyczne Karmy dla zwierząt