Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Synoptyk IMGW: W kolejnych dniach opady deszczu, śniegu i porywisty wiatr

W poniedziałek i wtorek chłodno, z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem oraz śniegu - poinformował PAP synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Michał Kowalczuk. Dodał, że na terenie kraju wiatr będzie umiarkowany i silny.
  • Źródło: PAP
Synoptyk IMGW: W kolejnych dniach opady deszczu, śniegu i porywisty wiatr

Autor: fot. ilustracyjna, pixabay

W poniedziałek w ciągu dnia zachmurzenie będzie duże, miejscami z większymi przejaśnieniami. Wystąpią przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem. W górach miejscami przelotne opady śniegu.

 

Temperatura maksymalna przeważnie od 4 do 7 st. C, nieco chłodniej na Suwalszczyźnie, tam około 3. Wiatr będzie umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do około 55/60 km/h. Nad morzem do około 70 km/h.

 

"W tym momencie jest tylko jeden powiat - sławieński, gdzie lokalnie wystąpi silniejszy wiatr, do około 80 km/h. Natomiast generalnie nad morzem wiatr osiągnie około 65/70 km/h i będzie to wiatr południowo zachodni" - powiedział synoptyk. Dodał, że wiatr pojawi się także w szczytowych partiach Karpat, w porywach osiągając do 100 km/h.

 

W nocy z poniedziałku na wtorek zachmurzenie będzie duże, z większymi przejaśnieniami. Miejscami na północnym wschodzie oraz północy kraju opady deszczu ze śniegiem i śniegu. "Opady śniegu pojawią się w tym czasie także w górach" - dodał.

 

Nad morzem możliwy przejściowy przyrost pokrywy śnieżnej do około 5 cm. Temperatura minimalna od -2 do 1 st. C, nad samym morzem do około 3 st. C.

 

W nocy wiatr południowo zachodni, umiarkowany i porywisty. Nad morzem porywy do około 70/75 km/h, wysoko w górach do 80 km/h.

"Na Podkarpaciu i w Małopolsce miejscami na drogach i chodnikach będzie też ślisko"- dodał.

 

We wtorek zachmurzenie będzie duże. Wystąpią opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Opady śniegu pojawią się głównie na północy kraju; w górach i rejonach podgórskich.

 

Największa suma opadów wystąpi w Sudetach, do 25 litrów na m kw. Nad morzem możliwe burze i przyrost pokrywy śnieżnej do około 5 cm.

 

Na obszarze całego kraju wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do około 65 km/h. Wysoko w Karpatach wiatr do 110 km/h, na szczytach Sudetów nawet do 160 km/h. Możliwe zawieje śnieżne.

 

Prognozuje się także zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu powodującego oblodzenie.

 

W nocy z wtorku na środę dużo chmur, rozpogodzenie możliwe jedynie na krańcach południowo wschodnich oraz południowych kraju. Wystąpią przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem oraz śniegu. Największa suma opadów, do 20 l na m kw., wystąpi w Sudetach. Przyrost pokrywy śnieżnej nad morzem do około 5 cm.

 

Temperatura minimalna od zera st. C na północy, do około 6 st. C na południowym wschodzie. Wiatr będzie dość silny, w porywach do 65 km/h. Nad morzem do 100 km/h, a wysoko w górach nawet do 130 km/h. Wiatr skręcać będzie z kierunków południowych na kierunki północne od zachodu kraju. "Na północy oraz krańcach południowych kraju przy tym silnym wietrze pojawią się także zawieje śnieżne" - powiedział synoptyk. 

 

 (PAP) kpr/ agz/

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

POGODA
STARY RYNEK

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Waldemar Pasiński Treść komentarza: To powinna być spiżowa postać "Łuczniczki" z łukiem w prawej ręce i z tarczą z herbem miasta po lewej stronie. Może nie byc naga. Mam taką wizualizację, ale nie wiem, jak przesłać Data dodania komentarza: 22.07.2026, 12:58 Źródło komentarza: Bydgoszcz szuka formy dla nowego Pomnika Wolności na Placu Wolności Autor komentarza: Adam12 Treść komentarza: Super rowerki! Data dodania komentarza: 17.07.2026, 19:58 Źródło komentarza: Bydgoski Rower Aglomeracyjny ruszył z elektrykami i 70 stacjami Autor komentarza: Michał Treść komentarza: Korzystam z rowerów Roovee w innym mieście, bardzo wygodne i świetna aplikacja. Data dodania komentarza: 15.07.2026, 20:38 Źródło komentarza: Bydgoski Rower Aglomeracyjny szykuje się do startu. Trwają ostatnie prace w terenie Autor komentarza: Danuta Treść komentarza: Dziękuję, że mogłam uczestniczyć w tak magicznym spotkaniu. Data dodania komentarza: 19.06.2026, 14:20 Źródło komentarza: Fotografia, literatura, Portugalia i muzyka. Wyjątkowy wieczór Piotra Jakuba Karcza w Bibliotece Londynek Autor komentarza: Ola Treść komentarza: A były jakieś "finanse" czy tajemnica wojskowa? Data dodania komentarza: 16.06.2026, 21:30 Źródło komentarza: Sporty Walki: Student Wyższej Szkoły Gospodarki Mistrzem Wojska Polskiego w Judo Autor komentarza: Kanu Treść komentarza: Gratulacje Data dodania komentarza: 16.06.2026, 09:11 Źródło komentarza: Sporty Walki: Student Wyższej Szkoły Gospodarki Mistrzem Wojska Polskiego w Judo
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama