Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Zrozumieć samochodwe polisy ubezpieczeniowe - co trzeba wiedzieć?

Będąc właścicielami samochodu - zarówno nowego, jak też używanego - mamy obowiązek go ubezpieczyć. Działające na rynku towarzystwa ubezpieczeniowe oferują wiele polis w różnych cenach. Oferty te mogą być bardziej lub mniej korzystne. Jak wybrać najlepszą?
  • 22.03.2023 14:00
Zrozumieć samochodwe polisy ubezpieczeniowe - co trzeba wiedzieć?

Aby można było leganie poruszać się samochodem po drogach publicznych, musi on być ubezpieczony. Jeśli kupujemy używany samochód, powinniśmy przed zakupem sprawdzić ważność polisy ubezpieczeniowej. Gdy auto nie jest zarejestrowane, może je tymczasowo ubezpieczyć na podstawie numeru VIN. Jeśli nie zostanie ono zarejestrowane w ciągu trzydziestu dni, każda ze stron (tzn. właściciel pojazdu i ubezpieczyciel) może odstąpić od umowy ubezpieczenia. Po zarejestrowaniu pojazdu po prostu uzupełnia się numer rejestracyjny w polisie.

Jakie są rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych i od czego zależy ich cena?

Pojazdy podlegają ubezpieczeniom komunikacyjnym. Obowiązkowym jest OC, czyli od odpowiedzialności cywilnej. Chroni ono właściciela/użytkownika pojazdu od odpowiedzialności cywilnej za wyrządzone przy jego użyciu szkody. Są również polisy dobrowolne, zwiększające zakres zabezpieczenia samochodu od zdarzeń drogowych czy następstw nieszczęśliwych wypadków. Zaliczają się do nich:

- AC (autocasco) - zabezpiecza pojazd przed czynnikami zewnętrznymi, a także działaniem osób trzecich (np. kradzież, wandalizm). Wprawdzie nie jest obowiązkowe, ale często sprzedawane jest w atrakcyjnych pakietach, dlatego warto rozważyć zakup takiej polisy, zwłaszcza w przypadku samochodu nowego lub drogiego modelu.

- Assistance - ubezpieczenie komunikacyjne, które zapewnia określoną pomoc w razie nieoczekiwanych zdarzeń losowych. W jego zakres wchodzić może np. holowanie do warsztatu czy wymiana opon.

- NNW - ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Gwarantuje wsparcie finansowe w sytuacji, gdy kierowca lub pasażer doznał trwałego uszczerbku na zdrowiu albo stracił życie.

Ceny ubezpieczeń komunikacyjnych ustalane są przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Na kwoty, jakie należy zapłacić, zwłaszcza za polisy OC i AC, mają wpływ pewne czynniki, takie jak:

- wiek kierowcy (im młodszy, tym droższa polisa);

- jego doświadczenie (im dłuższy staż za kółkiem i więcej lat bez wypadku, tym korzystniejsza cena);

- miejsce zamieszkania (tzn. związane z nim statystyczne ryzyko wypadku);

- model samochodu;

- rocznik;

- typ silnika.

Generalnie, im młodszy samochód, tym bardziej korzystne ceny ubezpieczenia, szczególnie OC.

Czym się kierować przy wyborze polisy?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, za jego brak grożą bardzo wysokie kary. Ceny ustalane są przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Aby wybrać najbardziej korzystną polisę, należy po prostu zapoznać się z jak największą liczbą ofert.

Przy zakupie ubezpieczenia AC trzeba zwracać uwagę nie tylko na cenę, ale też na klauzule występujące w umowie:

- udział własny - jego wprowadzeni spowoduje zaniżenie odszkodowania;

- zniesienie amortyzacji - warto wykupić, aby ubezpieczyciel nie potrącał za zużyte części;

- stała suma ubezpieczenia - potrzebna przy szkodzie całkowitej lub kradzieży; opcja ta oznacza, że dostaniemy odszkodowanie w wysokości kwoty widocznej na polisie, podczas gdy przy sumie zmiennej kwota odszkodowanie wypłacona zostanie wg wartości określonej na dzień szkody;

- nieredukcyjna suma ubezpieczenia - nie trzeba doubezpieczać pojazdu po szkodzie;

- forma naprawy samochodu (serwis, warsztat partnerski czy kosztorys).

Przy zakupie Assistance zwracamy uwagę na cenę oraz na to, co zawiera pakiet. Trzeba dokładnie przeczytać ogólne warunki ubezpieczenia, by uniknąć przykrych niespodzianek typu: laweta przysługuje w razie kolizji, ale w razie awarii - już nie.

W przypadku NNW najważniejsza jest suma ubezpieczenia, gdyż to od niej zależy kwota odszkodowania.

Przed zawarciem umowy zawsze należy dokładnie przeczytać dokumentację. Warto też korzystać z porównywarek ubezpieczeń oraz poznawać opinie zaufanych osób.

--- Artykuł sponsorowany ---