Jak samodzielnie zbudować z drewna schowek na narzędzia?

  • 19.05.2020, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Jak samodzielnie zbudować z drewna schowek na narzędzia?
Brakuje Ci miejsca? Zamiast pozbywać się rzeczy, zbuduj im nowy dom! W tym poradniku pokażemy Ci, jak samodzielnie zbudować niewielki schowek, w którym przechowasz wszystko to, co nie mieści Ci się w domu – zapraszamy.

Budowa schowka – co będzie potrzebne?

Aby proces budowy przebiegał szybko i sprawnie, warto najpierw zgromadzić wszystkie potrzebne narzędzia oraz materiały, których będziemy używać. Do przygotowania konstrukcji należy wyposażyć się w kantówki. Na ściany najlepiej nadadzą się możliwie równe deski, które można znaleźć w sklepach budowlanych takich jak Bricomarche.pl. Konieczne jest również przygotowanie materiału na dach – w naszym wypadku do jego budowy posłużą płyty OSB, papa oraz bitumiczny gont.

Praca z drewnem wymaga także obecności specjalnych wkrętów. Do łączenia poszczególnych elementów przydadzą się też kątowniki. Wśród narzędzi, które są niezbędne do pracy, znajdują się: niezastąpiona wkrętarka, szlifierka oraz piła. Jeśli nie dysponujemy gotowym miejscem, konieczne będzie przygotowanie betonowej wylewki. 

Budowa schowka czas start!

Pracę zaczynamy od przygotowania powierzchni – miejsce musi być możliwie płaskie i równe – jeśli nie jest, należy je wyrównać, a następnie wylać przygotowany beton. Czas, w którym oczekujemy na wyschnięcie, można poświęcić na przygotowanie desek i kantówek. Jeśli są surowe, dobrze jest je zaimpregnować przy pomocy preparatu ochronnego, dostosowanego do użycia zewnętrznego. Dzięki temu nie tylko zabezpieczymy drewno, ale również nadamy mu wspaniałego koloru.

Kiedy posadzka jest sucha, możemy zacząć konstruować szkielet. Poszczególne kantówki należy skręcać ze sobą prostopadle, używając kątowników, tak, aby powstała stabilna konstrukcja. Gdy zarys ścian jest już widoczny, konieczne jest przygotowanie dachu. Najprościej wykonać go w systemie dwuspadowym, symetrycznie łącząc kantówki pod odpowiednim kątem. 

Kolejnym krokiem jest montaż ścian. Odpowiednio docięte deski należy układać możliwie blisko siebie i skręcać na łączeniach z kantówkami. Kiedy wszystkie ściany są już na swoim miejscu, można przejść do konstruowania drzwi. Dla bezpieczeństwa dobrze jest je wzmocnić od wewnątrz dodatkowym, pionowo umiejscowionymi deskami. Na koniec pozostaje przymocowane płyt OSB do elementów dachowych. Całość pokrywamy papą, do której precyzyjnie przytwierdzamy gont. Voilà! Schowek gotowy. Aby jak najlepiej spełniał swoją funkcję, wskazane jest użycie pozostałych po budowie ścian desek do budowy półek, dzięki czemu pomieścimy znacznie więcej narzędzi i uchronimy się od nieporządku.

 

Grupa Tipmedia
Materiał Partnera
Podziel się: