Konto studenckie: darmowa i przydatna oferta dla młodych

  • 24.03.2020, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Konto studenckie: darmowa i przydatna oferta dla młodych
Jesteś młody, nie masz stałej pracy, ale przed Tobą nowe wyzwania: studia, wyjazd zagraniczny, pierwsze samodzielne mieszkanie? Na szczęście dorosłość to nie tylko kolejne obowiązki, ale i sporo przywilejów. Jednym z nich jest konto w banku, do którego nikt nie będzie mógł Ci zaglądać ani komentować Twoich wydatków.

Nie ma co ukrywać, życie z dobrym kontem bankowym jest po prostu łatwiejsze. Pomijając „oczywiste oczywistości”, jak zlecenia przelewów czy płatności kartą, z kontem w banku Twoje pieniądze są bezpieczne, na bieżąco kontrolujesz swoje finanse, możesz wyznaczać sobie cele oszczędnościowe i stosować różne ułatwienia do ich osiągnięcia (np. przez usługę autooszczędzania), w prosty sposób opłacać gry, doładowywać telefon, regulować rachunki, dokładać się do wspólnych wyjść ze znajomymi, a niekiedy nawet ubiegać się o kredyty studenckie na dobrych warunkach. 

Zupełnie za darmo możesz także korzystać z takich płatności mobilnych jak Google Pay, Apple Pay czy Blik. Zdecydowana większość banków oferuje już aplikacje mobilne na smartfony, dzięki którym masz dostęp do swojego konta przez cały czas, a samo konto, paradoksalnie, jest bezpieczniejsze. 

Konta bankowe dla studentów - korzystne warunki dla młodych 

Szczególnymi względami banków cieszą się konta studenckie, zakładane dla osób w wieku od 18 do ok. 26 lat. Spokojnie, konto studenckie nie jest przeznaczone wyłącznie dla tych, którzy posiadają legitymację studencką. Tak naprawdę jedynym kryterium jest wiek.  

A że w bankach ktoś usiadł, pomyślał i doszedł do wniosku, że młodzi niekoniecznie mają stałe i w pełni satysfakcjonujące dochody, tak więc rachunki studenckie są praktycznie darmowe. Co to oznacza? 

Przede wszystkim nie płacisz ani za otwarcie, ani za prowadzenie konta. Bank nie wymaga od Ciebie zapewnienia regularnych wpłat na rachunek czy utrzymywania pewnej, choćby symbolicznej kwoty. Miesięczna opłata za korzystanie z karty płatniczej nierzadko wynosi 0 zł, ale bywa, że jest to obwarowane jakimś warunkiem, np. wykonaniem jednej transakcji kartą lub Blikiem – na dowolną kwotę. 

Skąd ta wyjątkowa hojność banków? Cóż, bankowcy wychodzą z założenia, że w ten sposób przyciągną i przywiążą do siebie młodego klienta, a ten nie odejdzie od nich, kiedy skończą się preferencyjne warunki. Nie ma co ukrywać, zazwyczaj konta „dorosłe” są darmowe, ale po spełnieniu przez klienta szeregu wymogów i rzadko kiedy można w ich przypadku odłożyć kartę na dno szuflady. 

konto dla studenta

Jak się nie przejechać? Sprawdź ranking kont studenckich 

Przeglądając oferty, nie sugeruj się tylko reklamą czy opisem konta na stronie internetowej banku. Często-gęsto pod świetnie zrobioną stroną znajduje się tekst malutką czcionką w kolorze szarym i dopiero tam wyszczególnione są wszystkie haczyki.  

Wszystkie koszty związane z rachunkami zawarte są w tabelach opłat i prowizji. Od czasu do czasu warto tam zajrzeć, aczkolwiek niekiedy jest to misja jak z filmów o kamikaze. Przede wszystkim zwróć uwagę na aspekty takie jak:  

  1. Sprawdź, ile kosztuje korzystanie z karty płatniczej. Jeśli bank pobiera jakąś prowizję, to najczęściej można jej w prosty sposób uniknąć, np. poprzez wykonanie 2 transakcji bezgotówkowych. A mówiąc prościej: jeśli dwa razy zapłacisz kartą w sklepie lub w Internecie.  
  2. Przyjrzyj się, czy bank udostępnia darmowe bankomaty i jakich sieci.  

Natomiast darmowe wypłaty z bankomatów zagranicznych poza strefą euro nie są specjalnie popularną usługą. Może się, niestety, okazać, że całkiem sympatyczne konto w PLN poza granicami Polski staje się nadspodziewanie „prowizjo-genne”. W tym wypadku dobrym rozwiązaniem będzie podpięcie do swojego konta rachunku walutowego lub korzystanie z fintechów, np. Revoluta. 

Dodatkowo warto wspomóc się sieciowymi pomocnikami i przeanalizować ranking kont studenckich. Redakcja serwisu NajlepszeKonto.pl przygotowała takie zestawienie, które jest dostępne pod adresem https://www.najlepszekonto.pl/ranking-kont-dla-studentow

Wieczny student? Nie dla banku 

Gdy wyjdziesz z „lat studenckich”, bank zaproponuje Ci inny rachunek ze swojej standardowej oferty. W zależności od oferty konkretnej instytucji będzie 24, 25, 26, a niekiedy nawet 27 lat.  

Samo przekształcenie konta niemal zawsze będzie bezpłatne, co nie oznacza, że wraz z nowym rachunkiem nie pojawią się nowe prowizje. Sęk w tym, że często nawet darmowe konto dla „dorosłych” wiąże się np. z dodatkowymi opłatami za kartę, nie udostępnia już za darmo wszystkich bankomatów w kraju itd.  

Nie warto więc pozostawać w danym banku ze względu na sentyment, tylko sprawdzić, czy konkurencja nie proponuje atrakcyjniejszych cen. Do tego nowi klienci kuszeni są fajnymi premiami gotówkowymi lub nagrodami za założenie konta, na „dzień dobry” może Ci więc wpaść kilka stówek za sam fakt założenia i korzystania z następnego rachunku. 

Konto studenckie - nowoczesność w każdym calu 

Konta bankowe dla studentów, jeśli chodzi o funkcjonalności i usługi, nie różnią niczym od kont „dorosłych”, poza znacznie tańszymi i prostszymi warunkami prowadzenia. Tak więc możesz bez problemu otworzyć także konto oszczędnościowe, konto walutowe, zamówić kartę wielowalutową, obsługującą kilka walut na raz i pozwalającą uniknąć słonych prowizji za przewalutowanie. 

W praktyce możesz korzystać ze swojego konta studenckiego albo sporadycznie, albo regularnie, a koszty będą w zasadzie te same. No chyba że zdecydujesz się na wysłanie przelewu zagranicznego poza strefę euro, wtedy każdy bank ściągnie od Ciebie taką prowizję, że następnym razem pewnie będziesz wolał wsiąść w samolot i przekazać gotówkę na miejscu. Ale w tym wypadku, jak już wspominaliśmy, możesz śmiało sięgnąć po tańsze rozwiązania. 

Grupa Tipmedia
Artykuł zewnętrzny
Podziel się: