Jak zbudować pozytywną historię kredytową… i pozbyć się tej negatywnej?

  • 06.02.2020, 10:00
  • Grupa Tipmedia
Jak zbudować pozytywną historię kredytową… i pozbyć się tej negatywnej?
Zamiast zastanawiać się, jak dostać kredyt ze złą historią kredytową lepiej zawalczyć o jej poprawę. Sprawdź sposoby na własną pozytywną historię kredytową. Dobra historia kredytowa pozwala na wzięcie kredytu na lepszych warunkach. Z kolei zły scoring BIK sprawia, że banki patrzą na klienta nieufnie i jeśli udzielają mu zobowiązania, to na znacznie mniej korzystnych zasadach. Jak w takim razie zbudować pozytywną historię kredytową lub poprawić negatywną? Sprawdź sprawdzone sposoby na bezpieczne budowanie historii kredytowej.

Jak zbudować dobrą historię kredytową do kredytu?

Istnieje kilka sposobów na zbudowanie dobrej historii. To właśnie ona zapewnia wysoki scoring BIK, który jest tak ważny dla kredytodawcy. Aby uzyskać wiarygodność jako osoba korzystająca z produktów finansowych, należy:

  • Terminowo spłacać pożyczki i kredyty.
  • Kupować na raty.
  • Unikać działań windykacyjnych (przez terminowe spłaty i osiąganie porozumienia z ewentualnymi wierzycielami).
  • Posiadać kartę kredytową - regularnie używana i spłacana dobrze buduje historię.

Dobrą opcją jest nadpłacanie zobowiązań (jeśli umowa kredytowa nie przewiduje podwyższonych opłat za nadpłaty). Jeśli posiadamy dodatkowe środki, warto przeznaczyć je np. na podwójną spłatę raty. Pozwala to na szybsze uwolnienie się od spłaty zobowiązania oraz znacząco zwiększa ocenę w BIK. Osoby, które nigdy wcześniej nie brały pożyczek, powinny najpierw dobrze wybrać firmę, w której wezmą zobowiązanie. Pożyczka przez internet bez zaświadczeń na Ofin.pl to ciekawe i dobre oferty, od których można zacząć bezpieczne budowanie historii kredytowej.

Zła historia kredytowa - jak ją naprawić?

Opóźnienia w spłacie mogą się zdarzyć każdemu. Czasami wystarczy zbyt późno puścić przelew, a czasem bywa tak, że w wyniku zdarzeń losowych nie możemy się wywiązać ze swoich zobowiązań. Niestety każde opóźnienie w spłacie negatywnie wpływa na scoring BIK. Jak po czymś takim naprawić historię kredytową? Zazwyczaj wystarczy uregulowanie opóźnionej należności i terminowe spłacanie pozostałych rat. Jeśli jednak nie jest to możliwe, to można wziąć kredyt konsolidacyjny. W momencie, kiedy egzekucją zobowiązania zajął się komornik, naprawa złej historii kredytowej może być utrudniona. Nie należy unikać komornika, tylko pójść z nim na ugodę i według jej zapisów spłacić długi. Historia kredytowa poprawi się dopiero wówczas, gdy spłacimy wszystkie zobowiązania - nie powinniśmy zatem liczyć na przedawnienie długu. Jeśli żadna firma nie chce nam udzielić pożyczki, można zawnioskować o pożyczkę od rodziny. W ten sposób oficjalnie nie będzie posiadać długów. Należy jednak pamiętać, że usuwanie danych z BIK odbywa się na wniosek wierzyciela. Po spłaceniu długu po dwóch tygodniach warto pobrać swój raport BIK. Jeśli okaże się, że wierzyciel nie wysłał prośby o aktualizację danych, należy mu o tym przypomnieć.

Dlaczego historia kredytowa ma znaczenie?

Historia kredytowa to dane na temat tego, jak spłacaliśmy posiadane zobowiązania. Ma duże znaczenie przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny. Osoba, która miała już pożyczkę, zawsze będzie bardziej wiarygodna dla banku niż ktoś, kto wnioskuje o kredyt bez żadnych wcześniejszych zobowiązań. Nawet jeśli spłaty nie były dokonywane na czas, to już jest to jakaś informacja dla banku na nasz temat. Posiadanie dobrej historii kredytowej zazwyczaj daje lepsze warunki wzięcia kredytu. Ponadto sprawia, że kredyt jest szybciej przyznawany. Często banki same kontaktują się z klientami, którzy terminowo spłacą mniejszą pożyczkę bądź kredyt i proponują im kolejne, promocyjne zobowiązania, jeśli akurat mają takie w ofercie.

Pożyczka ze złą historią kredytową jest możliwa, ale…

Warto się zastanowić, czy naprawdę jej potrzebujemy. W przypadku negatywnej historii kredytowej istnieje realne ryzyko wpadnięcia w spiralę zadłużenia. To sytuacja, w której najpierw zaciągamy pożyczki na przyjemności, ponieważ nasze dane z BIK wskazują na dobrą zdolność kredytową. W pewnym momencie okazuje się, że raty za wszystkie kredytu nieco nas przytłaczają, więc bierzemy kolejną, większą pożyczkę, aby spłacić poprzednie zobowiązania. Potem jednak okazuje się, że wcale nie tak łatwo jest spłacić to większe zobowiązanie. Dlatego właśnie zanim weźmiemy jakąkolwiek pożyczkę, to warto się zastanowić. Wielu pożyczkodawców oferuje pożyczki ze złą historią kredytową, natomiast wszyscy będą wymagali terminowych spłat. Dlatego najpierw warto przeanalizować swoją sytuację finansową i pomyśleć, czy kolejna pożyczka to dobry pomysł. Rzetelnie spłacane zobowiązania to świetny sposób na zbudowanie pozytywnej historii kredytowej, jednak klucz kryje się w słowie “rzetelnie”. Jeśli nie jestesmy na to gotowi, to budowanie historii kredytowej zacznijmy w innym momencie.

Grupa Tipmedia
Materiał partnera
Podziel się: