7 oznak, że trzeba uciekać z tej rozmowy rekrutacyjne

  • 04.06.2018, 08:00
  • Grupa Tipmedia
7 oznak, że trzeba uciekać z tej rozmowy rekrutacyjne
Praca w nieprofesjonalnej firmie nie sprzyja rozwojowi. Brak organizacji i niejasne zasady – to czynniki, które mogą powodować frustrację. Zachowaj czujność w czasie rozmowy kwalifikacyjnej.

Uczestnicząc w rekrutacji (znalezionej np. poprzez portal pracuj.pl), starasz się wykazać, że posiadasz kwalifikacje i umiejętności do wykonywania pracy określonego rodzaju. Możesz także przekonać się, czy chcesz być częścią konkretnej firmy. Miej się na baczności, gdy podczas spotkania z rekruterem usłyszysz:

  1.  „Przepraszam za spóźnienie. Mam nadzieję, że udało się Pani/Panu dobrze spożytkować tę godzinę.” – niepunktualność

Punktualność to jedna z kluczowych cech, jakie powinien posiadać pracownik. Zasady dobrego wychowania obowiązują również pracodawcę/rekrutera. Jeśli osoba prowadząca rozmowę spóźnia się i nie widzi w tym problemu, współpraca może nie układać się po Twojej myśli.

  1. Proszę powtórzyć, bo właśnie czytałem sms-a.” – brak szacunku

Warto ponownie rozważyć podjęcie zatrudnienia, gdy rekruter wydaje się znudzony tym, co mówisz i np. koncentruje uwagę na czymś innym, ziewa itd. Takie zachowanie może świadczyć nie tylko o braku ogłady, ale również o tym, że firma jest nieprawidłowo zarządzana.

  1. Co za chaos! Mój poprzednik był niechlujem - zostawił po sobie potworny bałagan.” – tłumaczenie własnej niekompetencji błędami innych, lekceważący stosunek wobec współpracowników

Problemy organizacyjne przedsiębiorstwa nie są Twoim zmartwieniem. Mówienie o nich wprost, podczas pierwszego spotkania świadczy o braku profesjonalizmu ze strony rekrutera. Zastanów się, czy chcesz pracować w miejscu, gdzie obwinia się innych o własne niepowodzenia.

  1. Umowa? W naszej firmie liczy się zaufanie.” – brak formalnych ustaleń

Kontrakt stanowi ochronę zarówno dla Ciebie, jak i dla pracodawcy. Spisanie warunków zatrudnienia pozwala uniknąć nieporozumień. W przypadku umowy o pracę sporządzenie dokumentu jest konieczne – tak wynika z kodeksu pracy. 

  1. Może się zdarzyć, że będzie Pani musiała/Pan musiał odebrać dziecko szefa ze szkoły.” – wykraczanie poza zakres obowiązków

Komunikaty tego rodzaju to wyraźny sygnał, że potencjalny pracodawca zamierza Cię wykorzystywać, łamiąc przy tym prawo. Kontynuuj poszukiwanie pracy, chcąc uniknąć nieprzyjemności.

  1. Proszę uważać X, Y i Z – to wyjątkowo złośliwi ludzie.” – negatywna atmosfera

W środowisku pracy powinny panować co najmniej poprawne stosunki. Wciąganie nowego pracownika w konflikty to kolejny przejaw braku profesjonalizmu.

  1. Czy planuje Pani powiększyć rodzinę w najbliższym czasie?” – pytania na temat życia osobistego

Potencjalny pracodawca może poprosić Cie o podanie daty urodzenia czy nazw ukończonych szkół. Nie musisz informować o swoich planach prokreacyjnych.

Przygotowując się do rozmowy o pracę, warto m.in. przemyśleć odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Dobrze jest przygotować się także na nieoczekiwane sytuacje, takie jak np. niewłaściwe zachowanie rekrutera. 

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: