5 rzeczy, o których warto wiedzieć starając się o podwyżkę

  • 05.06.2018, 13:00
  • Grupa Tipmedia
5 rzeczy, o których warto wiedzieć starając się o podwyżkę
Gdy masz już stałą pracę, której nie chcesz zmieniać, ale wolałabyś/-eś zarabiać więcej – warto spróbować i zapytać swojego szefa o podwyżkę. Żeby zwiększyć swoje szanse na wyższe zarobki pamiętaj o kilku ważnych kwestiach:

1.      Nie wstydź się zapytać o podwyżkę

Wiele osób nie tyle z nieśmiałości, co z obawy przed odmową, boi się prosić pracodawcę o podwyżkę. Trzeba jednak przełamać się i nie czuć zawstydzenia z powodu swoich oczekiwań finansowych. Twój szef sam się nie domyśli, że chciałabyś/-eś zarabiać więcej niż obecnie, więc nie trać czasu na bierne czekanie i weź sprawy w swoje ręce.

2.      Uzasadnij swoją prośbę

Jedno zdanie w stylu "Chcę poprosić o podwyżkę" skierowane do Twojego pracodawcy, bez podania przyczyny, nie zagwarantuje Ci osiągnięcia celu. Zanim porozmawiasz z szefem, przygotuj listę argumentów, którymi poprzesz swoją prośbę. Jeśli w ostatnim czasie wykonujesz więcej obowiązków lub pracujesz wydajniej, może też pomagasz nowym pracownikom wdrożyć się w pracę – powiedz o tym, by szef wiedział za co Cię docenić.

3.      Źle sformułowane argumenty

Lepiej nie porównywać się do kolegów czy koleżanek z pracy, którzy otrzymują wyższe wynagrodzenie – mogą oni wykonywać inny rodzaj obowiązków, pracować dłużej i tym samym lepiej znać firmę.

Nie argumentuj swojej prośby np. tak: "jeśli otrzymam podwyżkę, to będę więcej i lepiej pracować" – w ten sposób obiecujesz, że dopiero zaczniesz lepiej wykonywać swoje obowiązki. Twój szef może odebrać to jako znak, że obecnie "pracujesz, bo musisz" i może on też satosuje wobec Ciebie obietnicę:"gdy zaczniesz lepiej pracować, to się zastanowię".

4.      Nie uciekaj się do szantażu

Używanie odpowiednich sformułowań, takich jak "chciałabym/-em poprosić o podwyżkę..." lub "czy mogę liczyć na podwyższenie mojej pensji?" jest bezpieczne i neutralne, nie narzucasz w ten sposób swojego zdania. Natomiast rozmowa w stylu "jeśli nie dostanę podwyżki, to się zwolnię" lub "będę mniej pracować, bez podwyżki nie będzie mi się chciało" skreśla Cię w oczach pracodawcy i nie zdziw się, jeśli... sam Cię zwolni!

Pamiętaj o kulturze wypowiedzi, nie unoś głosu i ze spokojem przedstaw swoją prośbę podczas rozmowy.

5.      Przygotuj się na odmowę

Pamiętaj, że Twoja prośba – poparta najlepszymi i mocnymi argumentami – może zostać przez pracodawcę odrzucona. Nie obrażaj się za to, lecz przyjmij taką decyzję ze spokojem. W niedalekiej przyszłości możesz ponownie spróbować i kto wie, może za drugim lub trzecim razem szef doceni Twoje starania?

Żeby mniej stresować się tym ważnym dla Ciebie zadaniem – przećwicz wcześniej rozmowę np. przed lustrem lub ze znajomym. Przygotuj się na różne możliwości przebiegu rozmowy: może szef szybko przystanie na Twą prośbę i z radością wynagrodzi Twoje starania lub wręcz przeciwnie – nie doceni Twojego zaangażowania, w dodatku nie będzie z tego powodu zachwycony. W takiej sytuacji może warto zastanowić się nad zmianami i przeszukać oferty pracy, np. na Pracuj.pl, żeby zacząć więcej zarabiać na nowym stanowisku?

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: