Twój bliski choruje na nowotwór? Uważaj na kacheksję

  • 20.11.2018, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Twój bliski choruje na nowotwór? Uważaj na kacheksję
Zdiagnozowanie choroby nowotworowej w rodzinie to najczęściej niespodziewana informacja. Bliscy osoby chorej muszą zmierzyć się z trudnym procesem leczenia oraz jej złym stanem psychicznym. Warto pamiętać, że pacjenci onkologiczni są również narażeni na występowanie innych schorzeń. Wśród nich warto wymienić kacheksję. Czym jest ta choroba i jak można ją leczyć?

Kacheksja – co to za choroba?

Kacheksja to jedna z chorób metabolicznych. Występuje, gdy organizm jest skrajnie wyniszczony przez głębokie niedożywienie białkowo-energetyczne. Najczęściej na kacheksję zapadają pacjenci w zaawansowanym stadium choroby nowotworowej, stąd jej inna nazwa – wyniszczenie nowotworowe. Więcej informacji na temat kacheksji można znaleźć na stronie zywieniemaznaczenie.pl.

Dlaczego kacheksja atakuje chorych na nowotwór?

Choroba nowotworowa często wywołuje poważne zaburzenia odżywiania. Pacjenci skarżą się na brak apetytu, a wręcz jadłowstręt. Niechęć do przyjmowania pokarmów sprawia, że zachwianiu ulega metabolizm, a w organizmie pojawia się ostra reakcja zapalana. W efekcie dochodzi do podwyższonego katabolizmu mięśni i tkanki tłuszczowej, dlatego chorzy na kacheksję są niesamowicie szczupli. Co więcej, stopniowo zaczynają zanikać mięśnie. Jakie objawy powinny zaniepokoić rodzinę pacjenta, u którego zdiagnozowano nowotwór? Chorzy mogą cierpieć z powodu: znacznej utrata masy ciała w tym tkanki tłuszczowej i mięśniowej, osłabienia oraz braku sił witalnych, zaburzeń odporności, występowania nudności, obrzęków, zaburzenia czucia oraz niedokrwistości (anemii). Złe samopoczucie nie wpływa dobrze na stan psychiczny pacjentów onkologicznych, którzy w zaawansowanym stadium choroby są uzależnieni od pomocy rodziny, czy bliskich osób.

Co robić, gdy bliski choruje na kacheksję?

Najważniejsze w leczeniu kacheksji jest ustalenie jej przyczyn. Na skrajnie niedożywienie są narażeni pacjenci leczeni na oddziałach onkologicznych oraz chorzy na wirusowe zapalenie wątroby, AIDS, niewydolność nerek, serca i płuc. Kacheksja dotyka również osób zmagających się z anoreksją, które koncentrują się na osiągnięciu idealnej masy ciała, równocześnie doprowadzając swój organizm do skrajnego wyczerpania. Bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniego wsparcia psychicznego osobie chorej. Warto pomyśleć o skorzystaniu z profesjonalnej pomocy, która wraz z leczeniem farmakologicznym i odpowiednią dietą może przynieść dobre efekty.

Dieta dla cierpiących z powodu wyniszczenia nowotworowego

Dietę dla pacjentów chorych na kacheksję należy skonsultować z lekarzem onkologiem lub profesjonalnym dietetykiem. Najważniejsze, by każdy posiłek był bogaty w składniki odżywcze: białka i tłuszcze, których brakuje w organizmie chorego. Pacjent powinien często spożywać niewielkie porcje pokarmu. Warto zadbać o to, by potrawy były smaczne i podawane w akceptowanej przez pacjenta konsystencji. By mieć pewność, że chora bliska osoba spożywa zbilansowane posiłki, warto wprowadzić do jadłospisu gotowe preparaty i rozpocząć żywienie onkologiczne. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule pt.: „Żywienie kliniczne u pacjentów onkologicznych. Poznaj Supportan Drink!".

 

Warto bacznie zwracać uwagę na zdrowie i samopoczucie bliskiej osoby chorującej na nowotwór. O wszystkich niepokojących objawach należy w niezwłocznie poinformować lekarza-onkologa, pod którego opieką znajduje się pacjent.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: