Rzęsistkowica - jak chronić się przed tą chorobą?

  • 10.10.2018, 10:00
  • Grupa Tipmedia
Rzęsistkowica - jak chronić się przed tą chorobą?
Rzęsistkowica to jedna z częstszych chorób intymnych, która dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Trzeba jednak pamiętać, że może mieć różny przebieg w zależności od płci osoby zakażonej. Jeżeli dojdzie do zakażenia oboje partnerzy muszą się poddać leczeniu. Czym dokładnie jest rzęsistkowica, jakie są jej objawy, jak się ją leczy i czy można uniknąć zakażenia?

Rzęsistkowica – co to za choroba?

Rzęsistkowica jest chorobą, która jest przenoszona drogą płciową. Wywoływana jest przez pierwotniaka – rzęsistka pochwowego, należącego do grupy wiciowców. Najczęściej bytuje on w drogach rodnych, ale także w układzie moczowym. Do zakażenia dochodzi w czasie kontaktu seksualnego z zakażoną osobą, a także w czasie korzystania z publicznych toalet, czy przy korzystaniu z tych samych przyborów higienicznych np. gąbek, myjek czy ręczników. Zobacz również Rzęsistkowica – objawy, profilaktyka, leczenie.

Jakie są objawy rzęsistkowicy?

Tak jak to zostało wyżej wspomniane, u kobiet i u mężczyzn rzęsistkowica ma inny przebieg. U mężczyzn z reguły nie daje żadnych objawów, stąd też dopiero, kiedy partnerka ulega zakażeniu, dowiadują się o swojej chorobie. Niekiedy u mężczyzn w związku z rzęsistkowicą mogą pojawić się objawy charakterystyczne dla innych chorób intymnych np. pieczenie, ból okolic intymnych, parcie na mocz czy stany zapalne.

U kobiet jako główne objawy mogące wskazywać na rzęsistkowice wskazuje się między innymi ból przy oddawaniu moczu, ból i pieczenie okolic intymnych, ból w czasie stosunku, upławy o żółtozielonym kolorze i nieprzyjemnym zapachu. Rzęsistkowica jest szczególnie niebezpieczna u kobiet w ciąży, gdyż może być przyczyną poronienia lub przedwczesnego porodu. Więcej o zakażeniach okolic intymnych przeczytasz na www.lactovaginal.pl

Jak ustrzec się przed zakażeniem?

Profilaktyka w przypadku rzęsistkowicy wygląda tak samo, jak w przypadku innych chorób przenoszonych drogą płciową. Podstawą jest odpowiedzialne życie seksualne – jeden partner i stosowanie zabezpieczeń w postaci prezerwatyw. Istotna jest dbałość o higienę intymną – odpowiednie środki higieniczne, a także korzystanie z osobnych ręczników czy gąbek.

Jeżeli dojdzie do zakażenia, konieczna jest wizyta u lekarza. Trzeba też pamiętać, że oboje partnerów musi poddać się leczeniu, gdyż w innym przypadku będzie ono nieskuteczne i choroba będzie wracać.

 

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: