Odmowa wypłaty odszkodowania? Sprawdź, jak napisać skuteczne odwołanie

  • 22.11.2021, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Odmowa wypłaty odszkodowania? Sprawdź, jak napisać skuteczne odwołanie
Czasami może zdarzyć się tak, że ubezpieczyciel odmówi Ci wypłaty odszkodowania. Co zrobić, jeśli nie zgadasz się z uchyleniem od odpowiedzialności? Zacznij od napisania skutecznego odwołania. W tym tekście znajdziesz najważniejsze wskazówki dotyczące tego, jak zredagować odwołanie od decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego.

 

Ubezpieczyciele nie zawsze grają fair

Wiele osób spotkało się z sytuacją, w której ubezpieczyciel po zgłoszeniu do niego szkody zaniżył należne odszkodowanie lub całkowicie odmówił wypłaty rekompensaty za uszczerbek na zdrowiu lub szkody materialne. W związku z takimi praktykami ważne jest, byś nie zgadzał się na taką niesprawiedliwość. Odwołanie od decyzji jest jednym ze sposobów, które pozwalają na uzyskanie odszkodowania w satysfakcjonującej wysokości. Musisz też wiedzieć, że bez napisania odwołania od decyzji nie powinieneś skierować sprawy do sądu, ponieważ zostanie rozpatrzona negatywnie.

Kiedy złożyć odwołanie?

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela powinno być złożone w ciągu 3 latach od zaistnienia szkody. Nie musisz się więc śpieszyć, ale z doświadczenia wiemy, że ni ma też co czekać ze złożeniem odwołania od decyzji ubezpieczyciela. Wiedz, że wraz z biegiem lat w Twojej pamięci zatrze się szczegółowy przebieg zdarzenia i będzie Ci trudno zrelacjonować je na nowo. Co więcej, warto pamiętać o tym, że ubezpieczyciel ma aż 30 (a w skomplikowanych przypadkach 60) dni na rozpatrzenie Twojego odwołania. Nie ma znaczenia, gdzie byłeś ubezpieczony. Sprawdź więcej informacji na temat ubezpieczyciela PZU a odwołanie od decyzji na: https://najtaniejuagenta.pl/

Co musi znaleźć się w odwołaniu od decyzji ubezpieczyciela?

Odwołanie jak każdy dokument urzędowy powinno być sporządzone zgodni z obowiązującymi zasadami. Warto też powołać się na konkretną podstawę prawną, która da ubezpieczycielowi znak, że ma do czynienia z kimś poważnym, kto wie, czego dokładnie oczekuje.

To zawrzyj w dokumencie:

  • dane poszkodowanego (imię, nazwisko, dane adresowe) oraz informacje dotyczące towarzystwa ubezpieczeniowego;

  • informacje o sprawie, od której się odwołujesz. Ubezpieczyciel musi mieć możliwość łatwego zlokalizowania Twojego przypadku.

  • uzasadnienie odwołania od decyzji ubezpieczyciela.

Co wpłynie na zmianę decyzji ubezpieczyciela?

  • dokumenty, które udowadniają, że odszkodowanie zostało zaniżone;

  • informacje o cenach części zamiennych użytych do naprawy;

  • ekspertyza rzeczoznawcy specjalizującego się w wykonywaniu wycen;

  • wycena pojazdu.

Podstawa prawna, na jaką powinieneś się powołać to ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 r. o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym. Treść ustawy znajdziesz w Internecie na stronie Sejmu.

W jaki sposób złożyć odwołanie?

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela może zostać złożone na trzy sposoby. Pierwszy to odwołanie ustne (telefonicznie podczas rozmowy z pracownikiem ubezpieczyciela), drugi to droga mailowa (o ile ubezpieczyciel umożliwia taki kontakt) i trzeci, czyli pisemnie (dokument zanieś do konkretnej placówki lub wyślij pocztą). Sprawdź, co zrobić po kolizji autem służbowym: https://najtaniejuagenta.pl/co-z-odszkodowaniem-z-oc-po-kolizji-autem-firmowym/.

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: