Kredyt celowy - co musisz o nim wiedzieć?

  • 22.11.2021, 11:00
  • Grupa Tipmedia
Kredyt celowy - co musisz o nim wiedzieć?
Podczas składania wniosku o kredyt wiemy już, na co będziemy chcieli go przeznaczyć. Mało kiedy jest tak, że nie jesteśmy pewni co do wydania pozyskanych od firmy pieniędzy. Jeśli jednak znajdujesz się w tej drugiej sytuacji, przemyśl kwestię zaciągnięcia kredytu celowego.

Czym charakteryzuje się kredyt celowy?

Jest to kredyt, który można przeznaczyć jedynie na określony cel. Mogą go wziąć i osoby prywatne, i firmy. Dzięki nim można spłacić składkę ZUS i tym samym uchronić się przed bankructwem. Dzięki niemu osoba fizyczna może pozwolić sobie na zakup nowego sprzętu AGD, potraktować go jako kredyt samochodowy lub pozwolić sobie na sfinansowanie zakupu nieruchomości. Bank wymaga od klienta dokładnej dokumentacji zakupu. Dokumentacja odbywa się w formie faktur lub rachunków.

Wysokość kredytu celowego

Całkowita kwota, o jaką się ubiegamy, powinna zostać określona w umowie. Zależy ona od zdolności kredytowej danej osoby - dla niektórych problemem jest wzięcie kredytu na kilkaset złotych, inni z kolei będą mogli bez problemu uzyskać kredyt nawet do 50 tysięcy złotych. Wysokość kredytu celowego różni się od chęci jego przeznaczenia. Bez tych trzech rzeczy instytucja bankowa nie będzie mogła udzielić nam kredytu.

Jakie są koszty kredytu celowego?

Standardowo, są to: prowizja, odsetki i koszty zabezpieczenia kredytu. Na życzenie klienta można dodatkowo ubezpieczyć kredyt. Tak jak w przypadku możliwości udzielenia innych kredytów, tak tutaj w pierwszej kolejności ważny jest poprawnie wypełniony wniosek kredytowy, zdolność kredytowa oraz posiadanie dobrej historii kredytowej.

Kredyt gotówkowy czy celowy?

Wiele osób nie może podjąć decyzji między kredytem celowym i gotówkowym, ponieważ nie jest do końca pewna, które rozwiązanie okaże się lepsze. Choć każdy powinien samodzielnie odpowiedzieć sobie na to pytanie, warto stwierdzić, że branie kredytów celowych ma sens jedynie wtedy, gdy wiemy, na co dokładnie je przeznaczymy. W jego przypadku oprocentowanie oraz całkowity koszt kredytu jest korzystniejszy. 

Kredyt celowy na spłatę ZUS

Na kredyt celowy - ekredyt24 możesz zobaczyć, że pożyczki umożliwiające spłatę nie są przypisane wyłącznie dla przedsiębiorców.  Istnieje też kredyt obrotowy, który umożliwia spłatę bieżących zobowiązań finansowych. Może on zostać potraktowany jako kredyt inwestycyjny. Jest to następny rodzaj pożyczki dla osób prowadzących własną firmę. Tutaj przedsiębiorca musi przedstawić swoje przyszłe wydatki w postaci biznes planu. Jest jeszcze pożyczka na inwestycje wskazane, lecz musi zostać ona przeznaczona wyłącznie na ściśle określony cel.

Jak spłacać kredyty celowe?

Spłacanie tego rodzaju kredytu niczym się nie różni od spłacania innych pożyczek. Spłaty dokonujemy w ustalonych z firmą pożyczkową ratach. Różnicy nie ma także w procesie kredytowania. Klient musi regularnie uiszczać zawartą w umowie kwotę środków pieniężnych. Okres ten nie jest długi, jeśli chodzi o niewielkie kwoty. W przypadku kredytu hipotecznego czas ten jest dłuższy niż kilkanaście miesięcy; czasem sięga nawet kilku lat.

Przykładowe oferty pożyczek

Poniżej przedstawiamy wybrane oferty kredytów celowych oferowanych przez banki w naszym kraju. Pełen wykaz pożyczek znajduje się pod linkiem: https://ekredyt24.com.pl/.

Santander Consumer Bank

Kwota: 4 000 zł. Okres pożyczki: 48 miesięcy. Liczba rat: 48. RRSO: 13,06 %

Aion Bank

Kwota: 4 000 zł. Okres pożyczki: 48 miesięcy. Liczba rat: 48. RRSO: 6,91 %

Getin Bank

Kwota: 4 000 zł. Okres pożyczki: 48 miesięcy. Liczba rat: 48. RRSO: 7,40 %

 

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: