Kredyt denominowany i indeksowany - co powienieneś wiedzieć?

  • 20.10.2021, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Kredyt denominowany i indeksowany - co powienieneś wiedzieć?
W tematyce kredytu gotówkowego powiedziano już wiele. Wiemy na jakiej zasadzie ocenia się zdolność kredytową, czym jest roczna stopa oprocentowania rrso, a także szeroko rozumiana bankowość internetowa. Jednak pojęcia kredyt denominowany oraz kredyt indeksowany budzą nadal wiele wątpliwości, a prawo żadnego z nich nie definiuje. Oba pojęcia dotyczą kredytów walutowych, bardzo popularnych ponad dziesięć lat temu. Choć są do siebie bardzo podobne, warto poznać elementy, które je od siebie odróżniają.

 

Kredyt indeksowany, a może denominowany?

Jeśli rozważamy kredyt gotówkowy powinniśmy dobrze poznać temat, a także zwrócić uwagę, jakie oferty kredytów na nas czekają. Z pewnością zainteresuje nas rzeczywista roczna stopa oprocentowania i całkowita kwota kredytu. Przygotowania do podjęcia życiowej decyzji powinny być dokładne i przemyślane. Wszystko, co dzieje się dalej, jest dość oczywiste w szczególności, kiedy otrzymujemy pozytywną decyzję kredytową. Warto jednak poznać pojęcia mniej popularne, ale równie ważne.

Kredyt denominowany oraz kredyt indeksowany to pojęcia odnoszące się do kredytów walutowych. Jak czytamy na stronie https://www.lowcakredytow.pl/kredyt-indeksowany-a-denominowany-jakie-sa-roznice/ różnią się między sobą podstawą prawną, walutą kwoty zaciąganego kredytu oraz zakresem ewentualnych roszczeń. W przypadku kredytu indeksowanego wartość naszego zobowiązania określona jest w złotówkach. Również w polskiej walucie kwota zostanie nam wypłacona. Jednak spłata zobowiązania będzie się odbywała w obcej walucie. W przypadku kredytu denominowanego mamy do czynienia z odwrotną sytuacją. W obcej walucie prezentowana jest wartość kredytu, a spłata kredytu odbywa się w złotówkach. Tak więc różnice dotyczące waluty pojawiają się na trzech etapach. Pierwszy związany z ustaleniem wartości zaciąganego zobowiązania, drugi w chwili wypłaty kwoty kredytu i trzecie w czasie spłaty zobowiązania.

Ryzyko walutowe, czyli warto wiedzieć więcej!

Jak czytamy na stronie https://www.lowcakredytow.pl/ zarówno w przypadku kredytu denominowanego jak również indeksowanego, musimy liczyć się z ryzykiem związanym z walutą. Kursy walut podlegają ciągłym zmianom i wahaniom. Nawet jeśli w chwili podpisywania umowy kredytowej będą one dla nas korzystne, nie przesądza to niestety ostatecznej sumy do spłacania. W szczególności ryzykiem obarczony jest kredyt indeksowy bowiem, jak pisaliśmy powyżej, w tym przypadku spłaty dokonujemy w walucie obcej. Zaciągając takie zobowiązanie nie jesteśmy w stanie przewidzieć czy spłacać będziemy musieli mniejszą, większą lub taką samą kwotę, jaką zaciągnęliśmy. Ziścić mogą się trzy scenariusze i trudno wróżyć, który z nich będzie naszym. W sytuacji zaciągnięcia kredytu denominowanego ryzyko walutowe wiąże się z kolei z sumą pieniędzy, która zostanie nam wypłacona. W najgorszym wypadku kurs może okazać się niższy, niż pierwotnie zakładaliśmy.

Dla kogo kredyty indeksowane?

Kredyty indeksowane nie są jakoś szczególnie reklamowane przez banki. Warunki ich udzielania są uzależnione od indywidualnej sytuacji każdego kredytobiorcy. O taki kredyt mogą starać się osoby, tudzież instytucje, zarabiające w obcej walucie. Nie rekomenduje się udzielania kredytu indeksowanego osobom, które swoje wynagrodzenie otrzymują w złotówkach. To konsekwencja sytuacji, w której znaleźli się frankowicze nie rozumiejący do końca mechanizmu działania kredytów indeksowanych. Komisja Nadzoru Finansowego wprowadziła ograniczenia mające na celu ochronę nie do końca świadomych kredytobiorców.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: