Rekrutacja w branży IT – czego się spodziewać

  • 13.09.2021, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Rekrutacja w branży IT – czego się spodziewać
Zamierzasz starać się o pracę w branży IT? Sprawdź, jak może wyglądać Twoja rekrutacja. Jeśli w odpowiedni sposób przygotujesz się do pytań rekrutera, uda Ci się dobrze wypaść podczas rozmowy. Pamiętaj, że podczas rekrutacji można sprawdzać nie tylko konkretne kompetencje z zakresu IT, ale także umiejętności miękkie.

 

 

Pierwszy etap rekrutacji – na czym może polegać?

 

Zazwyczaj rekrutacja w branży IT przebiega dwoma etapami. Pierwszy z nich dotyczy ogólnej rozmowy na temat oczekiwań kandydata, jego preferencji odnośnie trybu pracy oraz dotychczasowego doświadczenia. Obecnie firmy chętnie decydują się na przeprowadzenie rozmowy wideo, chociaż wielu rekruterów wciąż stawia na bezpośrednie spotkanie z potencjalnym pracownikiem. Na pierwszym etapie mogą paść pytania o oczekiwania finansowe. Warto wcześniej się na nie przygotować, sprawdzając medianę obowiązującą na danym stanowisku i w konkretnym regionie. Rekruter może również spytać o stosunek kandydata do konkretnego trybu pracy – szczególnie, jeśli w danej firmie przeważa zdalne wykonywanie obowiązków zawodowych. Pierwszy etap rekrutacji to także zbieranie informacji na temat dotychczasowego doświadczenia. Warto nauczyć się mówić o swoich osiągnięciach – najlepiej wcześniej spisać je na kartce z zaznaczeniem, które okażą się szczególnie istotne na nowym stanowisku. Ten etap rekrutacji sprawdza również umiejętności miękkie. Mogą pojawić się pytania o doświadczenie w pracy w grupie czy odporność na sytuacje stresujące albo tempo pracy (na wielu stanowiskach trzeba natychmiast reagować). Musisz także przygotować się, że rekruter może sprawdzić Twoje umiejętności językowe. Przykładowo, w zawodzie programisty kluczowa jest bardzo dobra znajomość angielskiego, którą weryfikuje się poprzez sprawdzanie płynności w rozmowie w tym języku.

 

Drugi etap rekrutacji – sprawdzenie rzeczywistych kompetencji

 

Na drugim etapie rekrutacji sprawdzane są praktyczne umiejętności kandydatów. Przed spotkaniem z rekruterem warto powtórzyć sobie kluczowe zagadnienia z zakresu IT, które okażą się przydatne na danym stanowisku. Należy liczyć się także z koniecznością zrealizowania konkretnego zadania. Rekruterzy często oczekują dokładnego omówienia, w jaki sposób wykonano określone zlecenie. Chociażby dlatego warto odpowiednio wcześniej przygotować się do tego etapu i w domowym zaciszu poćwiczyć relacjonowanie kolejnych kroków przy realizacji wybranych zadań z zakresu IT. Dzięki temu podczas rekrutacji uda Ci się lepiej zapanować nad stresem. Jeśli polecenie rekrutera jest za trudne, nie należy od razu się poddawać. W wielu przypadkach o przyjęciu na dane stanowisko może decydować sposób, w jaki kandydat próbuje rozwiąza

konkretne zadanie oraz jego determinacja.

 

Przejrzyj aktualne oferty pracy IT i odpowiedz na wybrane ogłoszenia. Nie obawiaj się procesu rekrutacji – jeśli będziesz dobrze przygotowany, żadne pytanie nie powinno być dla Ciebie zaskoczeniem. Postaraj się opanować zdenerwowanie, aby jeszcze skuteczniej przekonać rekrutera do posiadanych umiejętności.

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: