Koszt kredytu hipotecznego - co na niego wpływa?

  • 09.06.2021, 11:00
  • Grupa Tipmedia
Koszt kredytu hipotecznego - co na niego wpływa?
Kierując się bieżącymi statystykami można zauważyć rosnący trend w sprzedaży mieszkań. Szeroki wybór ofert na rynku nieruchomości sprawia, że dużo łatwiej nam znaleźć nasze wymarzone cztery kąty przystosowane do naszych osobistych potrzeb. Jednakże rosnąca ilość ofert idzie w parze z rosnącymi cenami za metr kwadratowy. Stąd też decyzja o zakupie wymarzonego mieszkania często może być jednoznaczna z koniecznością złożenia wniosku o udzielenie przez bank kredytu hipotecznego. Dla wielu osób wypełanianie wielu formalności i potencjalne związane z tym koszta bywa bardzo stresujące. Czy naprawdę powinniśmy bać się kredytu hipotecznego? Jaki jest jego koszt i co się w nim zawiera? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule!

 

 

1. Jaki jest koszt kredytu hipotecznego?

2. Jakie są koszta związane z uruchomieniem kredytu hipotecznego?

3. Dodatkowe koszty związane z kredytem hipotecznym

 

1. Jaki jest koszt kredytu hipotecznego?

Czym właściwie jest kredyt hipoteczny? Najprościej można powiedzieć, że jest to rodzaj kredytu udzielanego nam przez bank na zakup nieruchomości, która przez cały okres kredytowania stanowi dla banku formę zabezpieczenia udzielonego kredytu. Podstawowym warunkiem uzyskania zgody na udzielenie kredytu przez bank jest posiadanie wkładu własnego. Co to oznacza? Przed wzięciem kredytu hipotecznego musisz dostarczyć określoną kwotę w postaci gotówki. Im większy będzie Twój wkład na mieszkanie, tym mniejszy kredyt będzie trzeba zaciągnąć w banku. Co za tym idzie możesz również otrzymać lepsze warunki jego uzyskania, a koszt kredytu będzie dużo atrakcyjniejszy. Pamiętaj, że jeśli nie będziesz w stanie spłacać swojego zadłużenia, bank może przejąć Twoją nieruchomość. Zatem jeśli chcesz otrzymać pełny obraz kosztów kredytu, który planujesz zaciągnąć w banku warto  poświęcić odrobinę czasu aby przejrzeć oferty kredytowe kilku wybranych banków. Jak to zrobić? Pomóc Ci w tym może porównywarka kredyt-na-nieruchomosc.pl

 

2. Jakie są koszta związane z uruchomieniem kredytu hipotecznego?

 Całkowity koszt kredytu hipoteczego jest tak naprawdę kwestią indywidualną. W każdym banku ta kwota może się od siebie znacząco różnić. Głównym składnikiem wysokości kredytu będzie cena nierchomości, którą planujemy zakupić. Drugim ważnym czynnikiem będzie wcześniej wspomniana kwota wkładu własnego ( im wyższa tym dogodniejsze warunki kredytu), a także całkowity okres spłaty zadłużenia. Pozostałe koszty będą zależeć już od samego banku, z którym prowadzimy negocjacje dotyczące kredytu. To również od ich wyniku zależne będą ogólne warunki zobowiązania jak i każde dodatkowe opłaty. 

 

3. Dodatkowe koszty związane z kredytem hipotecznym

 

 Uzyskanie kredytu hipotecznego może okazać się mocno skomplikowane nie tylko ze względu na ilość formalności, które należy wypełnić przed jego uzykaniem, ale również związane z tym wszystkie koszty dodatkowe, które sami musimy pokryć jeśli chcemy przystąpić do uruchomienia procesu kredytowego. Do tego typu kosztów zalicza się:

- prowizję za udzielenie kredytu,

- ubezpieczenie na życie, na wypadek inwalidztwa, pobytu w szpitalu czy utraty pracy,

- oprocentowanie kredytu,

- ubezpieczenie nieruchomości od ognia oraz innych zdarzeń losowych,

- wycena nieruchomości,

- koszty dodatkowe związane z wsześniejszą spłatą całego kredytu hipotecznego lub jego częściową nadpłatą

- zapłata kosztów transz dla dewelopera budującego naszą nieruchomość, w które wchodzi weryfikacja przez bank postępów prac budowlanych i ich zgodności z harmonogramem.

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: