Pożyczki pozabankowe wciąż na fali popularności

  • 02.08.2018, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Pożyczki pozabankowe wciąż na fali popularności

Statystyki pokazują, że rynek pożyczek pozabankowych rośnie na potęgę, a wprowadzone ograniczenia i regulacje ustawowe nie spowodowały odwrotu klientów od tej branży. Szacuje się, że co 10 Polak korzysta lub korzystał w ostatnim czasie z pożyczki pozabankowej. Skąd właściwie wynika ich fenomen?

Regulacje poprawiły wizerunek branży pożyczkowej

Kiedy w 2016 roku znowelizowano ustawę o nadzorze nad rynkiem finansowym, która wprowadziła istotne regulacje dotyczące ustawy o kredycie konsumenckim, wydawało się, że znacznie ograniczy się skala pożyczania pieniędzy przez firmy pożyczkowe. Tak się jednak nie stało, a kolejne przepisy regulujące działalność pożyczkodawców jedynie przyczyniły się do poprawy wizerunku pożyczkodawców.

Maksymalne koszty

Na mocy nowych przepisów prowadzono maksymalne limity kosztów odsetkowych i pozaodsetkowych związanych z kredytem. Na całkowity koszt kredytu konsumenckiego składają się rzecz jasna odsetki. Pożyczka pozabankowa, jako jeden z typów kredytu konsumenckiego, może być oprocentowana maksymalnie na poziomie dwukrotności stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego powiększonej o 3,5 proc. Obecnie to 10 proc. w skali roku.

Oprócz tego, ustawa o nadzorze nad rynkiem finansowym wprowadziła limity dla kosztów pozaodsetkowych, które nie mogą wynieść więcej niż suma:

·         25 proc. całkowitej kwoty kredytu,

·         30 proc. kwoty zmiennej, uzależnionej od okresu kredytowania.

Łączne opłaty związane z udzielaną pożyczką nie mogą przekroczyć 100 proc. całkowitej kwoty, na jaki został udzielony kredyt konsumencki.

Wymogi rejestracji w rejestrze KNF

22 lipca 2017 roku częściowo weszły w życie w Polsce przepisy ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Odnoszą się one m.in. do działalności firm pożyczkowych. Obecnie każda taka firma musi uzyskać wpis do Rejestru Instytucji Pożyczkowych prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Rejestr aktualizowany jest na bieżąco i udostępniany powszechnie na stronach www.knf.gov.pl. W sierpniu 2018 roku było w nim 385 podmiotów prowadzących legalną działalność pożyczkową na polskim rynku finansowym.

 

Wpis do rejestru KNF jest płatny jednorazowo 600 zł, a mogą jego dokonać wyłącznie firmy pożyczkowe, które prowadzą działalność w formie spółki akcyjnej lub spółki z ograniczoną działalnością, z kapitałem założycielskim w wysokości co najmniej 200 tys. zł. W takich spółkach członkami organów spółki nie mogą być osoby karane.

 

Rynek pożyczek rośnie

 

Biuro Informacji Kredytowej, które od kilku lat współpracuje z większością największych i najbardziej znaczących firm pożyczkowych, podaje, że każdego roku po szybkie pożyczki przez internet sięga nawet 1,5 mln Polaków. Oferta firm pozabankowych jest bardzo zróżnicowana, dlatego można ją dopasować do potrzeb różnych grup klientów. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza pożyczki online, które można zaciągnąć bez konieczności wychodzenia z domu, a pieniądze z zobowiązania są wypłacane klientowi w formie bezgotówkowej, bezpośrednio na wskazane przez niego konto bankowe.

 

W 2015 roku suma udzielonych pożyczek poza systemem bankowym wynosiła 5,2 mld zł. Z danych BIK z 2017 roku wynika, że w ujęciu wartościowym wartość kredytów konsumpcyjnych wzrosła o 3,1 proc. W ciągu pierwszych 7 miesięcy 2017 roku banki udzieliły o 5 proc. mniej kredytów niskokwotowych, czyli do 4 tys. zł. W tym sektorze wyraźnie coraz mocniej działają firmy pozabankowe, które skutecznie konkurują z instytucjami bankowymi. Wartość segmentu niskokwotowego finansowania wyniosła w 2016 roku 10 mld zł, z czego na firmy pożyczkowe przypadał 25-procentowy udział. Można więc powiedzieć, że co 4 udzielona pożyczka, czy też kredyt konsumpcyjny, pochodził od firm działających poza systemem bankowym.

 

Na co i jak zaciągamy pożyczki?

 

Ogromną popularnością wśród klientów firm pożyczkowych cieszą się rzecz jasna pożyczki darmowe. To pożyczki przeznaczone dla nowych klientów pożyczkodawców, którzy nigdy wcześniej nie współpracowali z daną firmą. Jest to oferta jednorazowa, która pozwala na zaciągnięcie niskokwotowej pożyczki bez ponoszenia z tego tytułu jakichkolwiek kosztów dodatkowych. Pożyczkodawców, którzy mają taką ofertę darmowych pożyczek dla nowych pożyczkobiorców, można szybko odnaleźć na stronie: www.pozyczki-24.pl

 

Według Raportu z badania ankietowanego przygotowanego przez Federację Konsumentów pod tytułem „Konsument na rynku usług pożyczkowych”, znaczna część pożyczkobiorców (ponad 37 proc. osób) decyduje się na pożyczkę po to, aby sfinansować podstawowe potrzeby życiowe. Około 22 proc. respondentów przyznaje, że pożycza pieniądze na spłatę zaległych rat, a ponad 20 proc. na leczenie. Około 18 proc. pożyczkobiorców zaciąga zobowiązania pożyczkowe na spłatę rachunków, a około 15 proc. na sfinansowanie wyjazdów wakacyjnych oraz zakupy prezentów świątecznych czy na organizację ważnych imprez rodzinnych.

 

Pożyczki pozabankowe są prostym sposobem pozyskania finansowania zewnętrznego w możliwie jak najkrótszym czasie. Można je otrzymać bez dopełniania licznych formalności, jak w przypadku wnioskowania o kredyty bankowe. Wniosek składa się również w trybie online, a pożyczka po weryfikacji klienta jest przelewana na jego konto bankowe. 

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: