Czy warto kupić dziecku matę edukacyjną?

  • 19.11.2020, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Czy warto kupić dziecku matę edukacyjną?
Najczęściej wykonane z miękkich, przyjemnych w dotyku materiałów i wyposażone w wielu elementów, które aktywizują dziecko, klasyczne maty edukacyjne to jedna z najpopularniejszych kategorii zabawek dedykowanych maluchom, które nie potrafią jeszcze chodzić, ale są zainteresowane otaczającym je światem i chcą złapać w drobne dłonie każdy przedmiot, który znajduje się w ich zasięgu.

Poznawanie otaczającego świata

Maluchy uczą się dzięki ciągłym interakcjom z otoczeniem. Oddziaływanie na dziecko poprzez odpowiednie bodźce ma korzystny wpływ na jego prawidłowy i kompleksowy rozwój, a profesjonalna mata edukacyjna znacząco cały ten proces upraszcza. Dzięki zastosowaniu szeregu unikalnych funkcji tego typu przedmioty sprzyjają aktywizacji dziecka na wielu różnych płaszczyznach. Oddziałują na jego zmysł wzroku, słuchu i dotyku. Praktycznie wszystkie dostępne na rynku maty edukacyjne wyposażone są w elementy o zróżnicowanej fakturze i kolorystyce, emitują sygnały dźwiękowe i świetlne, co zawsze wzbudza ciekawość malucha i zajmuje je przynajmniej na pewien czas. Co ważne, dziecko nie korzysta z wszystkich oferowanych przez matę funkcji od razu. Wraz z rozwojem stopniowo poznaje i sięga po nowe elementy. Dzięki temu zabawa zbyt szybko się nie nudzi, a to daje rodzicowi czas na chwilę wytchnienia.

Zabawka a wiek dziecka

Klasyczne maty edukacyjne to zabawki dedykowane najmłodszym dzieciom, które nie umieją jeszcze samodzielnie chodzić, a nawet siedzieć. Dziecko leżące na miękkim materacu jest bezpieczne i może bawić się grzechotkami czy maskotkami znajdującymi się w zasięgu jego rączek. W sprzedaży znajdziemy również piankowe puzzle, które niekiedy także klasyfikowane są jako rodzaj mat edukacyjnych, zwłaszcza jeśli ich forma sprzyja nauce literek czy cyferek. Tego typu zabawki dedykowane są starszym dzieciom, przede wszystkim przedszkolakom. Z jednej strony pozwalają zabezpieczyć podłogę, zapewniając dziecku wygodę podczas codziennych aktywności, a z drugiej, w zależności od wersji, mogą oferować wiele ciekawych opcji zabawy, w tym uczyć podstaw matematyki czy alfabetu.

 

Tradycyjne maty edukacyjne dla niemowląt to sprawdzony pomysł na jedną z pierwszych większych zabawek dla malucha. Takie przedmioty pełnią funkcję rekreacyjną i edukacyjną. Aktywizują dziecko na wielu płaszczyznach, wspierają jego wszechstronny rozwój, a przy okazji dają jego rodzicom czas na krótki odpoczynek. W wersji dedykowanej starszym dzieciom najczęściej mają formę piankowych puzzli, które sprzyjają rozwijaniu dziecięcej zręczności, nauce cyferek czy literek.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: