Black Friday i Cyber Monday – dwie okazje do korzystnych zakupów

  • 18.11.2020, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Black Friday i Cyber Monday – dwie okazje do korzystnych zakupów
Koniec listopada i początek grudnia to szczególny czas, jeśli chodzi o odnotowywane przez sklepy wyniki sprzedaży. Przedświąteczny okres zakupowy zaczyna się już miesiąc przed Bożym Narodzeniem i skłania nie tylko do poszukiwania prezentów dla bliskich, ale także indywidualnych zakupów. Sprzyjają temu duże rabaty oferowane z okazji Black Friday i Cyber Monday. Skąd wywodzą się te dwa święta zakupów i jak najlepiej z nich skorzystać?

1. Black Friday za oceanem i w Polsce

2. Cyber Monday – kolejna okazja do korzystnych zakupów

3. Elektronika na szczycie listy zakupów

4. Wyszukiwanie okazji na Black Friday i Cyber Monday

 

Sezonowe wyprzedaże, charakterystyczne zwłaszcza dla galerii handlowych, zawsze są dobrą okazją do uzupełnienia garderoby lub zakupu innych przydatnych przedmiotów. Rosnąca z roku na rok popularność Black Friday i Cyber Monday pokazuje jednak, że klienci wciąż czekają na nowe okazje. Naprzeciw ich oczekiwaniom wychodzą sklepy internetowe, na przykład RTV Euro AGD.

1. Black Friday za oceanem i w Polsce

Czarny Piątek to tradycja pochodząca ze Stanów Zjednoczonych i w Polsce obecna zaledwie od kilku lat. Black Friday przypada na ostatni weekend listopada i nie jest to data przypadkowa. Wynika z amerykańskiego kalendarza świątecznego, bo to pierwszy piątek po Święcie Dziękczynienia i początek przygotowań do Bożego Narodzenia. Amerykanów do zakupów zachęcają rabaty nieporównywalne z innymi wyprzedażami, bardzo drogie przedmioty można kupić w cenach obniżonych nawet o 80%. Symbolem amerykańskiego Black Friday nie bez powodu stały się ogromne kolejki przed centrami handlowymi oraz ludzie wyrywający sobie z rąk najbardziej atrakcyjne produkty, dostępne tylko w tym jednym dniu. W Polsce raczej nie obserwujemy takich obrazków, a Black Friday zyskuje na popularności stopniowo. Święto zakupów w krajach europejskich ma też nieco inną dynamikę, promocje oferowane są nie tylko w piątek, ale praktycznie rozciągają się na cały tydzień i stąd popularnością cieszy się hasło "Black Week". Niestety trudniej o tak atrakcyjne oferty jak za oceanem, pomimo to coraz więcej polskich klientów deklaruje zainteresowanie ofertą podczas Czarnego Piątku. Badania ankietowe pokazują, że ponad 30% respondentów planuje dokonać w tym dniu zakupów, a aż 48% pytanych uzależnia swoją decyzję od znalezienia interesujących promocji.

2. Cyber Monday – kolejna okazja do korzystnych zakupów

Rozwój rynku e-commerce na całym świecie od lat jest niezwykle dynamiczny. Coraz chętniej i więcej kupujemy w sieci, a okres lockdownu związanego z pandemią tylko przyspieszył ten proces. Nic dziwnego, że właściciele sklepów internetowych chcieli podjąć rywalizację z ofertami w centrach handlowych podczas Black Friday. Odpowiedzią stał się Cyber Monday, który wypada w poniedziałek bezpośrednio po Czarnym Piątku. Jego początek datuje się na rok 2005 i szybko rozpowszechnił się też na innych rynkach niż amerykańskie. W Polsce, podobnie jak w przypadku piątkowych zakupów, co roku odnotowuje się kolejne rekordy sprzedaży. W 2019 roku wzrost wydatków klientów był większy o 30% w porównaniu do poprzedniego Cyber Monday. Ograniczenie działalności centrów handlowych z powodu pandemii może przyczynić się do jeszcze lepszych wyników i przekonać nawet tych klientów, którzy unikali transakcji w sieci.

3. Elektronika na szczycie listy zakupów

Podczas Black Friday i Cyber Monday wiele osób myśli o świątecznych prezentach, ale duża grupa klientów jest nastawiona na znalezienie atrakcyjnych przecen na produkty, których zakup planuje od dawna. Nowinki technologiczne i gadżety świetnie wpisują się w obie te kategorie, stanowią pożądany prezent świąteczny, ale są to t artykuły, bez których nie wyobrażamy sobie codziennego funkcjonowania. Zachętę do zakupu stanowią atrakcyjne rabaty, które w przypadku elektroniki nie pojawiają się często w ciągu roku. Jest to istotna różnica w porównaniu z odzieżą i kosmetykami chętniej przecenianymi przy okazji sezonowych wyprzedaży. Specjalną ofertę elektroniki przygotowaną na Black Friday można znaleźć pod adresem https://www.euro.com.pl/cms/black-friday.bhtml. Największą popularnością wśród klientów od lat cieszą się smartfony, laptopy oraz telewizory, a ze względu na okazyjne ceny klienci mogą pozwolić sobie na wybór sprzętów o lepszych parametrach.

4. Wyszukiwanie okazji na Black Friday i Cyber Monday

Chociaż Black Friday był pierwotnie okazją do zakupów stacjonarnych, to obecnie udział sklepów internetowych w generowanych tego dnia zyskach jest coraz większy. Klienci dokonujący transakcji w sieci mogą więc liczyć na dwie okazje do promocyjnych zakupów, bo zaraz po Czarnym Piątku przychodzi Cyber Monday. W związku z tym wiele sklepów przygotowuje specjalne strony z prezentacją swojej oferty, sprzęty przecenione w RTV Euro AGD znajdziemy pod linkiem https://www.euro.com.pl/cms/black-friday.bhtml. W ten sposób klienci mogą najłatwiej dotrzeć do produktów objętych promocją i porównywać ich parametry. Asortyment sklepów internetowych jest zwykle szerszy niż w sklepach stacjonarnych, co również wpływa na rosnącą popularność zakupów w sieci.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: