Prowadzisz firmę? Sprawdź, jak zadbać o płynność finansową podczas pandemii

  • 17.11.2020, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Prowadzisz firmę? Sprawdź, jak zadbać o płynność finansową podczas pandemii
Czas pandemii dotyka każdego z nas, a zwłaszcza rynek pracy i firmy. Mniejszy popyt na usługi i większość produktów wiąże się także z mniejszą płynnością finansową podmiotów gospodarczych. Coraz częściej spotyka się sytuację, w której kontrahent zalega ze spłatą zobowiązań. Jak zadbać o swoją płynność finansową? Wykorzystaj istniejące mechanizmy podatkowe!

Ulga na złe długi - co to jest? Dlaczego warto skorzystać?

Obecna sytuacja to oczywiście ogromny cios w gospodarkę. Prawie każda branża i firmy w niej działające mierzą się z kryzysem finansowym. W takim czasie kontrahenci spóźniają się z płatnościami, ponieważ sami osiągają dużo mniejsze przychody lub ich partnerzy biznesowi nie płacą na czas. W ten sposób zamyka się błędne koło i nawet duże firmy mogą mieć problem z płynnością finansową. 

W polskim prawie podatkowym istnieje jednak pewien mechanizm, który pozwala w jakimś stopniu ograniczyć problem niewystarczających zapasów gotówki. W ustawie VAT widnieje zapis o uldze na złe długi. Co się kryje za tym pojęciem?

Ulga na złe długi pozwala podatnikowi odzyskać VAT należny (czyli taki, który powinien otrzymać w wyniku transakcji z kontrahentem) rozliczony z Urzędem Skarbowym, nawet jeżeli nie otrzymał jeszcze zapłaty od kupującego. To dobre rozwiązanie i warto je rozważyć jak najszybciej - jeżeli sytuacja finansowa kontrahenta się pogorszy, możliwość skorzystania z ulgi na złe długi zostanie utracona. Dodatkowy zastrzyk finansowy w postaci należnego podatku pomoże Ci utrzymać płynność finansową. Tylko jak się do tego zabrać?

Trudne formalności? Sprawdź procedurę i sięgnij po pomoc fachowców

Chociaż z ulgi na złe długi może skorzystać każda firma z dowolnej branży, często pomija się tą opcję z obawy o trudne procedury. Istnieją specjaliści mogący wspierać Twoje przedsiębiorstwo w całym procesie - jedną z takich firm jest KPMG Spot. Pierwszym krokiem jest weryfikacja, czy twoje przedsiębiorstwo i jego nieotrzymane należności kwalifikują się do ulgi. Sama ustawa VAT przewiduje w tym przypadku wiele założeń, które muszą zostać spełnione i pomoc specjalistów może okazać się przydatna.

Następnym krokiem jest korekta podatku VAT. A właściwie kwoty podstawy opodatkowania i tego, ile podatku się nam należy od sprzedanego towaru lub usługi. Bardzo ważne tutaj są okresy rozliczeniowe i odpowiedni ich wybór. Inaczej możemy nie być uprzywilejowani do skorzystania z ulgi na złe długi.

Same korekty, na podstawie których możemy otrzymać ulgę i poprawić płynność, muszą być ujęte w deklaracjach oraz pliku JPK. Brzmi skomplikowanie? Nawet duże firmy mogą potrzebować wsparcia merytorycznego i technicznego przy ubieganiu się o ulgę. Asysta specjalistów podatkowych KPMG Spot pozwoli na odpowiednie ujęcie ulgi w deklaracjach podatkowych, a także wyjaśnienie wszystkich kwestii z Urzędem Skarbowym. Nawet w tak trudnym czasie warto szukać rozwiązań oferowanych przez prawo podatkowe, a ulga za złe długi pozwoli odzyskać chociaż część utraconych należności.

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: