Jak prawidłowo dobrać opony do wózka widłowego? Sprawdź!

  • 26.08.2020, 11:00
  • Grupa Tipmedia
Jak prawidłowo dobrać opony do wózka widłowego? Sprawdź!
Jeśli opony w wózkach widłowych są zużyte i wymagają wymiany - najwyższy czas zatroszczyć się o zakup nowych! Jak prawidłowo je dobrać? Na co zwrócić szczególną uwagę? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym artykule!

Po czym poznać, że opony wymagają wymiany?

Zastanawiasz się, czy stan techniczny opon w Twoich wózkach widłowych umożliwia ich dalszą eksploatację, czy nadszedł już czas ich wymiany? Nie musisz się nad tym głowić! Wystarczy, że dokładnie im się przyjrzysz!


Na pierwszy rzut oka zaniepokoić powinny wszelkie deformacje opon - wybrzuszenia, rozwarstwienia, czy innego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. W takim przypadku, można mieć również zdecydowaną pewność, iż wózek widłowy nie otrzyma pozytywnej opinii w trakcie przeglądu technicznego. Uszkodzone opony do wózka widłowego z pewnością wymagają natychmiastowej wymiany.


Równie istotne jest nadmierne zużycie opony. Element ten należy koniecznie wymienić jeśli zużycie przekroczyło 16 mm w przypadku opony pneumatycznej lub jeśli znaczniki na oponie pokazują graniczne zużycie bieżnika. Jeśli natomiast mowa o oponach superelastycznych, wymagają one wymiany, jeśli grubość pierwotna opony zmniejszyła się o więcej niż 25% lub (tak jak w poprzednim przypadku) - jeśli wskaźniki na oponach pokazują ich zużycie - powinny być one jak najszybciej wymienione na nowe.


Gdzie kupuje się opony do wózków widłowych?

Chyba jednym z najłatwiejszych rozwiązań, jeśli nie wiesz jaki typ opony do wózków widłowych wybrać, jest powierzenie ich zakupu serwisowi wózków widłowych. Zazwyczaj, tego typu serwisy posiadają dobry dostęp do części oraz wszelkich elementów wymiennych dla wózków widłowych. Profesjonalni doradcy w szybki sposób określą zarówno poziom zużycia obecnych opon, jak i wybiorą nowe, dobrze dopasowane elementy.

Opony do wózków widłowych można kupić także online w sklepach internetowych. Jest to bardzo wygodne i szybkie rozwiązanie, które umożliwia zakup bez konieczności wychodzenia z domu czy biura. Jednak, aby móc zamówić opony do wózków widłowych online, trzeba wiedzieć, które wybrać.

Jak dobierać opony do wózków widłowych?

jak-dobierac-opony-do-wozkow-widlowych

Jeśli nie masz większego pojęcia o tym, jak dobrać opony do wózków widłowych, jednak wolisz zamówić je samodzielnie, a nie poprzez np. serwis czy pracownika, najprościej będzie jeśli wszystkie oznaczenia znalezione na powierzchni opony wpiszesz w wyszukiwarkę, a następnie na ich podstawie zamówisz dokładnie taki sam model opon.

Jeżeli natomiast wolisz dowiedzieć się co nieco o elementach, które wybierasz powinieneś poznać znaczenie podstawowych symboli występujących na oponach.


1. Wartości takie jak szerokość opony czy wymiary średnicy obręczy, podawane są na jej powierzchni w calach. Jako pierwszą wymienia się szerokość.
2. Następne w kolejności symbole na oponach wskazują na to, z jakim rodzajem opony mamy do czynienia. Jeśli na oponie znajduje się oznaczenie PR wraz z liczbą - są to opony diagonalne (PR to liczba przekładek), sama litera R - oznacza, iż są to opony radialne.
3. Jeśli na powierzchni opony brak symboli "PR" lub "R" wskazuje to, iż w wózku widłowym zamontowane są opony elastyczne.
4. SIT oraz Quick to oznaczenia sugerujące, że opony przeznaczone są do szybkiego montażu.
5. NM to z kolei skrót od Non Marking - czyli "nie pozostawiający śladu", co oznacza, że opony z takim oznaczeniem mogą pracować nawet na gładkich i śnieżnobiałych powierzchniach, bez obawy o ciemne nieestetyczne ślady.
Więcej o tym, jak prawidłowo dobierać opony do wózków, dowiesz się tutaj.

Ile kosztują opony do wózków widłowych?

Ceny opon do wózków widłowych są bardzo zróżnicowane i zależą zarówno od marki, jak i od typu opony. Opony pneumatyczne do wózków są jednak zazwyczaj tańsze od opon elastycznych, z uwagi na nieco mniejszą wytrzymałość i krótszą żywotność.

Za komplet opon pneumatycznych, które można zamontować np. w wózkach widłowych elektrycznych lub wózkach spalinowych należy zapłacić od 300zł w górę, natomiast istnieją też komplety opon tego typu, których ceny sięgają znacznie powyżej 1 000 złotych.

Podsumowanie

podsumowanie-opony-do-wozkow

W powyższym artykule zaprezentowaliśmy po czym poznać, że opony do wózka widłowego wymagają wymiany, informacje w jaki sposób powinno się dobierać nowe elementy oraz gdzie można je kupić (nawet nie wychodząc z domu). Chcesz wiedzieć więcej o oponach do wózków widłowych? Sprawdź tekst: "Opony do wózków widłowych - rodzaje, oznaczenia, przeznaczenie", który znajdziesz tutaj.

_______________________________________________________________

seolo-magdalena-burdak

Magdalena Burdak

Specjalista SEO SEM
www.seolo.pl
Pozycjonowanie stron i sklepów internetowych

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: