Komornik kontra windykator - podstawowe różnice

  • 30.03.2017, 09:21 (aktualizacja 06.04.2017, 11:07)
  • Grupa Tipmedia
Komornik kontra windykator - podstawowe różnice
Masz problem z terminową spłatą szybkiej pożyczki? Boisz się, że lada dzień do Twoich drzwi zapuka komornik? W dzisiejszym artykule omówimy konsekwencje nieterminowej spłaty chwilówki. Sprawdzimy również jakie są podstawowe różnice pomiędzy komornikiem a windykatorem.

Zaciągając pożyczkę, zdecydowana większość klientów ma w planach terminowy zwrot pieniędzy. Niestety, życie często pisze własne scenariusze. Awaria samochodu, konieczność zakupu kosztownych leków czy nieplanowana podróż potrafią pokrzyżować plany.

Nie możesz spłacić?

Jeśli z powodu nieplanowanych wydatków nie jesteś w stanie spłacić pożyczki w terminie, masz do wyboru kilka możliwych „ruchów”.

Wiele firm umożliwia klientom przedłużenie terminu spłaty lub zaciągnięcie pożyczki refinansującej. Niestety, oba rozwiązania - zamiast zmniejszać zadłużenie - powiększają je. Prowizja za refinansowanie i przedłużenie terminu spłaty może wynosić nawet kilkaset złotych.

Chcąc uniknąć wysokich opłat, możesz po prostu… nie zrobić nic. Choć warto potraktować takie rozwiązanie z przymrużeniem oka, czasem to właśnie ono może mieć najwięcej sensu. Zwłaszcza, jeśli w ciągu kilku najbliższych dni zgromadzisz pieniądze, potrzebne do spłaty pożyczki.

Co, jeśli nie spłacę pożyczki w terminie?

Zwlekanie ze zwrotem pieniędzy może mieć sens jedynie wtedy, gdy w ciągu kilku najbliższych dni zdołasz uregulować swój dług. Odkładanie spłaty na bliżej nieokreślone „kiedyś”, może mieć wyjątkowo niekorzystne konsekwencje.

Jednym ze skutków nieterminowej spłaty jest procedura windykacyjna, służąca wyegzekwowaniu zwrotu należności.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie https://chwilowo.pl.

Co może windykator?

Rolą windykatora jest doprowadzenie do ugody z dłużnikiem w celu odzyskania długu. Co ważne, taka osoba może działać jedynie w precyzyjnie wyznaczonych granicach.

Zgodnie z kodeksem etycznym i prawem pracownik firmy windykacyjnej nie może:

* spisywać stanu Twojego majątku,

  • * zająć Twojego majątku,
  • * wejść do Twojego domu lub mieszkania bez Twojej zgody,
  • * naruszać Twojej godności i dóbr osobistych – szantażując, nękając, grożąc czy używając siły lub niecenzuralnego języka,
  • * poinformować o zadłużeniu rodziny, przyjaciół czy szefa,
  • * samodzielnie wpisać Twoich danych do rejestru dłużników,
  • * grozić Ci i szantażować.

W 2013 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta wszczął postępowanie przeciwko firmie Ultimo z Wrocławia. Jedną z metod, jakie stosowała było informowanie klientów o wywiadach środowiskowych w ich miejscu pracy oraz zamieszkania. Celem wywiadów miało być ustalenie majątku dłużników. Niestety Ultimo nie jest jedyną firmą, która dopuszcza się tak skandalicznych działań.

Jeśli Ty również miałeś do czynienia z nieuczciwym zachowaniem windykatora, nie bądź obojętny. Takie zachowania są nie tylko nieetyczne, ale również niezgodne z prawem.

Co warto zrobić? O zaistniałej sytuacji poinformuj Komisję Nadzoru Finansowego - instytucję nadzorującą banki oraz firmy windykacyjne.

Prosta droga do sądu

Nie znaczy to jednak, że wszyscy dłużnicy - w skutek działań windykatorów - decydują się na spłatę pożyczki. Jeśli działania windykacyjne zawiodą, sprawa może trafić na sądową wokandę. A od niej tylko krok do egzekucji komorniczej.

To właśnie egzekucja komornicza jest czarnym scenariuszem, którego za wszelką cenę próbują uniknąć spóźnieni pożyczkobiorcy.

Co może komornik?

Komornik jest funkcjonariuszem publicznym. Jego uprawnienia reguluje Ustawa o komornikach sądowych i egzekucji. Zadaniem komornika jest zaspokojenie roszczeń wierzyciela, czyli wykonanie egzekucji, orzeczonej przez sąd.

Podobnie jak windykator, także on nie może pozwolić sobie na działania sprzeczne z prawem.

Przed wykonaniem jakichkolwiek czynności komornik powinien okazać identyfikator ze zdjęciem, imieniem i nazwiskiem oraz oznaczeniem sądu rejonowego, przy którym działa.

Wizyta w domu?

Komornik może odwiedzić Cię w miejscu zamieszkania. Twoim obowiązkiem jest wpuszczenie go do środka. Taka wizyta powinna mieć miejsce pomiędzy godziną 9 a 21.

Jeśli zapuka do Twoich drzwi w środku nocy lub w dzień ustawowo wolne od pracy, powinien mieć ze sobą zgodę prezesa sądu rejonowego.

Pamiętaj także, że aby dokonać egzekucji, komornik powinien przedstawić tytuł wykonawczy. Najczęściej jest to prawomocny wyrok sądu.

Co może zająć komornik?

Komornik może także zająć Twoje wynagrodzenie, rachunki bankowe, przedmioty codziennego użytku, a nawet nieruchomości.

Nie wszyscy wiedzą, że to nie on sam decyduje o tym, z jakich częścią majątku dłużnika zostanie przeprowadzona egzekucja. Działając na podstawie złożonego tytułu wykonawczego, wydanego przez sąd, wypełnia jedynie powierzone mu obowiązki.

 

Artykuł sponsorowany

grupatipmedia_

Podziel się:


Pozostałe