"Kierunek zwiedzania". Nowa premiera Teatru Polskiego w Bydgoszczy

  • 03.03.2022, 12:13
  • KB
"Kierunek zwiedzania". Nowa premiera Teatru Polskiego w Bydgoszczy Teatr Polski Bydgoszcz
Marzec na deskach Teatru Polskiego w Bydgoszczy otworzy premiera spektaklu „Kierunek zwiedzania” w reżyserii Aleksandry Bielewicz. Spektakl inspirowany książką Marcina Wichy o tym samym tytule to próba spaceru po wyimaginowanej wystawie prac Malewicza, do którego zaproszeni zostaną widzowie.

W roli przewodników wystąpią aktorzy Teatru Polskiego w Bydgoszczy – Dagmara Mrowiec-Matuszak, Michał Surówka i Marcin Zawodziński. Na scenie towarzyszyć im będą gościnnie – Jowita Kropiewnicka, Jan Kwapisiewicz i Tomasz Nosinski.

Premiera „Kierunku zwiedzania” odbędzie się 4 marca (piątek) o godz.19.00 w auli I Liceum Ogólnokształcącego. Pokazy popremierowe zaplanowano na 5 i 6 marca (sobota i niedziela)  o godz. 16.00.

Warto dodać, że spektakl „Kierunek zwiedzania” w reżyserii Aleksandry Bielewicz powstaje w ramach Festiwalu Nowe Epifanie, który odbędzie się w dniach od 2 marca do 10 kwietnia w Warszawie. Bydgoska produkcja zostanie zaprezentowana dwukrotnie w ramach Festiwalu 29 marca w Akademii Teatralnej.

Terminy:

4.03 – pt – g.19.00 – PREMIERA

5.03 – sb – g.16.00

6.03 – nd – g.16.00

Aleksandra Bielewicz – studentka reżyserii w Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, absolwentka Uniwersytetu Paris 3 Sorbonne Nouvelle w Paryżu oraz Uniwersytetu Warszawskiego w Instytucie Romanistyki. Jako asystentka reżysera współpracowała, m.in. z Radkiem Rychcikiem, Michałem Walczakiem, Zoe Moore. Spektakle w jej reżyserii pokazywane były na Festiwalu FIST w Belgradzie, Istropolitana Project w Bratysławie, Festiwalu Warszawa Singera, Festiwalu Monodramu w Tychach, Festiwalu iTSelF oraz Mozart Junior w Warszawie, a także na Forum Młodej Reżyserii w Krakowie. Uczestniczka warsztatów z Romeo Castelluccim, Ivo van Hove, a także z Krzysztofem Warlikowskim na Teatralnym Biennale w Wenecji. Obecnie uczestniczy w próbach spektaklu „Imagine 2” Krystiana Lupy.

KIERUNEK ZWIEDZANIA

w ramach Festiwalu Nowe Epifanie

reżyseria Aleksandra Bielewicz

scenografia Łukasz Misztal

kostiumy, multimedia Sandra Stępień

muzyka Szymon Sutor

dramaturgia i konsultacje teologiczne Monika Winiarska

ruch sceniczny Marysia Bijak

inspicjentka Adam Pakieła

 

występują Jowita Kropiewnicka, Dagmara Mrowiec-Matuszak, Jan Kwapisiewicz, Tomasz Nosinski, Michał Surówka, Marcin Zawodziński

 

Spektakl „Kierunek zwiedzania" inspirowany książką Marcina Wichy o tym samym tytule to próba spaceru po wyimaginowanej wystawie prac Malewicza, do którego zaproszeni zostaną widzowie.

Racjonalność nas zjada, doświadczenie obecności drugiego człowieka staje się coraz bardziej nieosiągalne, doświadczenie duchowe wymyka się jakiejkolwiek narracji. Jak opowiedzieć o tym, co niewyrażalne? Jak wyjść poza martwe kanony, uwolnić się od wszelkich imitacji? Potrzebujemy wejść w ciemność i pustkę – wyzerować czas, wyzerować sztukę. Wykonać radykalny gest, jak Kazimierz Malewicz, kiedy w 1915 namalował Czarny kwadrat na białym tle.

Każda rewolucja wymaga jednak ofiary. Każdy postęp wynika z historii upadku człowieka, który mimo niedoskonałości i lęków, walczy do końca o to, w co wierzy. Jaki jest los pozostawionych światu radykalnych gestów? Co pozostało z wielkiego poświęcenia? Czy jesteśmy w stanie pozwolić sobie na różnorodność w odbiorze rewolucyjnych ideałów? I czy w cokolwiek jeszcze wierzymy?

 

Bilety na spektakle z marcowego repertuaru Teatru Polskiego w Bydgoszczy dostępne są na stronie www.teatrpolski.pl w zakładce „KUP BILET ONLINE”. Bilety dostępne są także w kasie biletowej TPB (wejście główne), która czynna jest od środy do piątku od godz. 14.00 do 18.00.

Rezerwacja biletów: telefoniczna (52 339 78 18) lub e-mailowa ([email protected]).

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe