Ogólnopolski konkurs „Zabytek Zadbany 2021” rozstrzygnięty! Kujawsko-pomorskie zabytki laureatem

  • 22.11.2021, 20:50
  • KB
Ogólnopolski konkurs „Zabytek Zadbany 2021” rozstrzygnięty! Kujawsko-pomorskie… Materiały prasowe
Poznaliśmy zwycięzców w tegorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu "Zabytek Zadbany" Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. O miano laureatów i wyróżnionych ubiegać się mogli właściciele i zarządcy zabytkowych nieruchomości, którzy wzorcowo i konsekwentnie prowadzili działania badawcze, rewitalizacyjne, konserwatorskie i budowlane. Procedurę konkursową prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Do konkursu zgłoszonych zostało 136 zabytków z 15 województw. Łącznie w 6 kategoriach konkursowych Jury nagrodziło 21 obiektów zabytkowych.

Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż wśród laureatów znalazły się Koszary Bramy Chełmińskiej Twierdzy Toruń – Muzeum Twierdzy Toruń - obiekt zabytkowy z województwa kujawsko-pomorskiego.

Komisja konkursowa - w kategorii adaptacja obiektów zabytkowych - wyróżniła Muzeum Okręgowe w Toruniu za utrwalenie oryginalnej substancji zabytkowej oraz prace przystosowujące wnętrza i otoczenie Koszar Bramy Chełmińskiej Twierdzy Toruń do nowej funkcji muzealnej, przeprowadzone z poszanowaniem jego autentyzmu i integralności.

Zespół koszar Bramy Chełmińskiej powstał w latach 1886–1888, w miejscu dawnego bastionu twierdzy toruńskiej. Stanowi jeden z najciekawszych przykładów zachowanej architektury militarnej z końca XIX i początku XX wieku na terenie miasta.

Adaptację kompleksu koszar do nowej - muzealnej funkcji przeprowadzono z zachowaniem w jak największym stopniu oryginalnej substancji zabytkowej, a dostosowane do wnętrza środki wystawiennicze harmonizują prostą formą z charakterem obiektu, nie zaburzając odbioru substancji zabytkowej.

Pełna Lista laureatów i wyróżnionych w konkursie „Zabytek Zadbany” znajduje się na stronie http://nid.pl/pl/Dla_wlascicieli_i_zarzadcow/Aktualnosci/news.php?ID=4648.

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe