Muzeum przy Gdańskiej 4 wita pierwszych zwiedzających

  • 10.05.2021, 16:10
  • KB
Muzeum przy Gdańskiej 4 wita pierwszych zwiedzających fot. W.Woźniak, MOB Stan Zero Gdańska 4
Od piątku 7 maja można premierowo zwiedzać nowy budynek wraz z wystawami "Stan Zero" oraz "OBRAZY NIE– / RZECZYWISTOŚCI". Muzeum przywitało już pierwszych gości.

OBRAZY NIE– / RZECZYWISTOŚCI

Ekspozycja, powstała głównie w oparciu o zbiory własne Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, dzięki swej różnorodności w doborze prac pod względem chronologii, tematu i formy, upowszechnia zbiory instytucji. Odsłona I: Inspiracje i aspiracje, której fragment będzie można oglądać już od 7 maja,  ukazuje wiele aspektów wypowiedzi twórczej w kontekście zarówno czerpania inspiracji zastanymi ideami, jak i prób wypracowania własnych dróg artystycznych. Zwiedzający zobaczą m.in. prace z zakresu malarstwa, grafiki oraz rzeźby. Na wystawie znajdują się prace takich artystów jak m.in. Tadeusz Kantor, Henryk Stażewski, Mieczysław Wejman, Andrzej Wróblewski, Teresa Pągowska, Jan Cybis i Józef Czapski.

STAN ZERO

Projekt artystyczny Stan zero  nawiązuje do działalności grupy artystycznej Bunt, która powstała w 1918 roku w Poznaniu. Uczestnikami są artyści Katedry Grafiki Uniwersytetu Artystycznego im. Marii Abakanowicz w Poznaniu. Grafiki, w ramach projektu Stan zero, prezentowane są w specjalnie zaaranżowanej i przekształconej przestrzeni wystawienniczej Muzeum Okręgowego. Jak opowiada Maciej Kurak, kurator wystawy: odnoszą się do współczesnych zagadnień społecznych tworząc wieloelementową wypowiedź twórczą, która nie ogranicza się wyłącznie do prezentacji przedmiotów sztuki, ale uwzględnia kontekst zarówno pasywny – zastany - zespolony m.in. z miejscem, obecną kulturą jak i aktywny – wytworzony - powiązany z opisem i aranżacją. Projekt Stan zero współtworzą prace, które często wykraczają poza klasyczną strukturę dzieła graficznego i konwencję stosowania środków wyrazu artystycznego w grafice warsztatowej. Pozwala to wzbogacić przekaz, jak również uczynić go bardziej zrozumiałym. Projekt poszerza granice działania twórczego o codzienne doświadczenia. Przy tym ważne stają się pytania o funkcję, a nie morfologię dzieła, co skupia naszą uwagę na doświadczaniu, a nie samym przedmiocie sztuki.

Wystawie będzie towarzyszył program działań dodatkowych, m.in. warsztatów graficznych. O terminach poinformujemy już wkrótce.

Od 11 maja Muzeum zaprasza także do zwiedzania pozostałych budynków. Nowych wystaw czasowych należy szukać m.in. w Galerii Sztuki Nowoczesnej, gdzie Muzeum przygotowało  jubileuszową prezentację fotograficzną bydgoskiego artysty Marka Chełminiaka - Jestem, kim jestem, gdzie jestem.

 

KB

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe