Ciechocinek: Przyjęcia do szpitala tymczasowego wznowione po zakażeniach New Delhi

  • 15.04.2021, 13:23
  • Źródło: PAP
Ciechocinek: Przyjęcia do szpitala tymczasowego wznowione po zakażeniach… fot.: PAP
Przyjęcia do szpitala tymczasowego w Ciechocinku zostały wznowione - poinformował w czwartek PAP rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego Adrian Mól. Przez ostatnie dni konieczne było ich wstrzymanie z uwagi na fakt zakażenia trzech osób chorych na COVID-19 także bakterią New Delhi.

We wtorek, 6 kwietnia, informowano, że u jednego z pacjentów 22 Wojskowego Szpitala Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowego (obecnie szpital tymczasowy) wykryto poza zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 również bakterię New Delhi. Wówczas zdecydowano o wstrzymaniu przyjęć chorych. Sprawą zajął się Wojskowy Ośrodek Medycyny Prewencyjnej. Badania potwierdziły zakażenie bakterią New Delhi u dwóch kolejnych pacjentów.

"Dziś w południe przyjęcia do szpitala tymczasowego zostały wznowione. We wtorek udało się przetransportować trzeciego pacjenta zakażonego bakterią New Delhi do Olsztyna. Zostało do tego użyty śmigłowiec LPR-u. Wówczas zlecono kolejne badania pozostałych pacjentów i medyków w kierunku zakażenia tą bakterią. Wczoraj otrzymaliśmy wstępne wyniki ujemne, a dziś ostatecznie je potwierdzono" – poinformował PAP Mól.

Takie wyniki postępowania epidemiologicznego pozwoliły wznowić przyjęcia do szpitala tymczasowego.

"Obecnie znajduje się w nim 13 osób chorych na COVID-19. Na pewno jednak kolejni zakażeni wirusem SARS-CoV-2 będą tam kierowani" - dodał rzecznik wojewody.

Jedna z pacjentek zakażonych bakterią New Delhi zmarła, ale główną przyczyną zgonu był ciężki przebieg COVID-19. Drugi pacjent został przetransportowany do szpitala w Toruniu. Trzeci, który trafił do Olsztyna, jest w stanie ciężkim, ale stabilnym.

New Delhi to potoczna nazwa Klebsiella pneumoniae – pałeczki zapalenia płuc, należącej do grupy bakterii jelitowych. Odpowiada za groźne dla życia zapalenie płuc, zapalenie układu moczowego, pokarmowego, opon mózgowo-rdzeniowych i wielu innych chorób. Zapalenia nią wywołane mogą prowadzić do sepsy. Jest oporna na działanie większości antybiotyków.

Pierwszy przypadek New Delhi w Polsce zanotowano w Warszawie w 2011 r.

(PAP) Autor: Tomasz Więcławski twi/ krap/

Źródło: PAP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe