Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Dekomunizacja w Bydgoszczy. Zmiana nazwy skweru POW na płk. Łukasza Cieplińskiego

Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz wydał zarządzenie zastępcze, w którym zmienia nazwę bydgoskiego skweru POW na skwer płk. Łukasza Cieplińskiego. Reprezentant rządu w terenie w ten sposób wypełnił obowiązek wynikający z tzw. ustawy dekomunizacyjnej.
Dekomunizacja w Bydgoszczy. Zmiana nazwy skweru POW na płk. Łukasza Cieplińskiego

Autor: Materiały prasowe/screen

Przed wydaniem zarządzenia wojewoda zwrócił się o opinię do Instytutu Pamięci Narodowej. W październiku 2020 r. IPN odpowiedział, że nazwa bydgoskiego skweru POW jest niezgodna tzw. ustawą dekomunizacyjną i spełnia wszelkie przesłanki podlegające koniecznej zmianie nazwy.

Jak wynika z opinii IPN-u - Pomorski Okręg Wojskowy jako jednostka administracyjna w strukturach sił zbrojnych komunistycznego państwa utworzony został w 1945 r. W latach 1949-1953 funkcjonował pod nazwą II Okręg Wojskowy, po czym ponownie został przemianowany na Pomorski Okręg Wojskowy (POW). Głównym zadaniem okręgów wojskowych było przede wszystkim administrowanie jednostkami wojskowymi w okresie pokoju, prowadzenie poboru do wojska i mobilizacji, zarządzanie siłami osobowymi oraz uzbrojeniem. W okresie PRL dowództwo okręgu było również odpowiedzialne za szkolenie polityczne w podległych jednostkach oraz formowanie ideologiczne żołnierzy w duchu wierności partii komunistycznej. Już od września 1945 roku dowódcami POW byli sowieccy generałowie:

- Wiaczesław Jakutowicz (w okresie IX-XI 1945 r.) – członek Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików),

- Iwan Jośkiewicz (w okresie XI 1945 r. – VI 1947 r.) – uczestnik rewolucji bolszewickiej,

- Iwan Rotkiewicz (w okresie VI-X 1947 r. i I 1955 r.– X 1956 r.) – uczestnik rewolucji bolszewickiej, brał również udział w zwalczaniu podziemia niepodległościowego na Rzeszowszczyźnie,

- Bronisław Pułturzycki (w okresie X 1947 r. – III 1953 r.) – uczestnik rewolucji bolszewickiej oraz członek Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików),

- Antoni Władyczański (w okresie III 1953 r. – XII 1954 r.) – członek Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików).

Zarządzenie zastępcze wojewody weszło w życie 6 stycznia 2021 r. Skwer nosi teraz imię płk. Łukasza Cieplińskiego na wniosek Stowarzyszenia Osób Internowanych CHEŁMINIACY 1982.

Łukasz Ciepliński (kryptonimy konspiracyjne: „Pług”, „Ostrowski”, „Ludwik”, „Apk”, „Grzmot”, „Bogdan”) urodził się 26 listopada 1913 r. w Kwilczu w Wielkopolsce w rodzinie o tradycjach patriotycznych. W latach 1936-1939 Łukasz Ciepliński służył w 62 Pułku Piechoty w Bydgoszczy. W czasie wojny obronnej we wrześniu 1939 r. początkowo jego macierzysty pułk starł się z Niemcami na przedpolach Bydgoszczy, a podczas odwrotu zwalczał w mieście niemieckich dywersantów. Następnie Łukasz Ciepliński walczył w bitwie nad Bzurą i w Puszczy Kampinoskiej przedzierając się do Warszawy. Wykazał się wyjątkowym bohaterstwem pod Witkowicami, gdzie z działka przeciwpancernego zniszczył w pojedynkę sześć niemieckich czołgów i dwa pojazdy dowódcze. Za ten czyn otrzymał Order Virtuti Militari. W 2007 r. Łukasz Ciepliński został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego. W 2011 r. na pamiątkę tragicznej śmierci Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy dzień 1 marca został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W 2013 r. został pośmiertnie mianowany na stopień pułkownika.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
tomski 12.01.2021 20:54
Służyłem 28 lat Polsce i Polakom w tym w strukturach POW poświęcając swoje zdrowie, życie i relacje rodzinne i co teraz jestem komunistom. Poje........y Brak wyobraźni

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 2°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 7 km/h

STARY RYNEK

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MelloTreść komentarza: Wydaje mnie się ze powinien być na Legii. Duży napis go witał i moim zdaniem slusznyData dodania komentarza: 17.03.2024, 22:04Źródło komentarza: Wizyta Ministra Sportu i Turystyki Sławomira Nitrasa w BydgoszczyAutor komentarza: ArmiaTreść komentarza: Z tych wywodów można wnioskować, że najlepiej wyróznić kogoś po śmierci. Przynajmniej nie odmówi. Po drugie skąd autor wie, że Tydodnik Bydgoski to tylko garstka czytelników - czy po swoich osiągnięciach??Data dodania komentarza: 15.03.2024, 15:00Źródło komentarza: Najwybitniejszy z wybitnychAutor komentarza: DagmaraTreść komentarza: A skąd rybki zamawiacie? Widzę w ofercie dania z pstrąga łososiowego, jak mają zapaść klientom w pamięć to trzeba zadbać o jakość dostaw. Fier Seafood ma ofertę która zdecydowanie powinna Was zainteresować, obsługują restauracje i hoteleData dodania komentarza: 13.03.2024, 17:52Źródło komentarza: Gotowanie na cztery ręceAutor komentarza: BliskiTreść komentarza: Teraz kierujący powData dodania komentarza: 11.03.2024, 16:11Źródło komentarza: Śmiertelny wypadek na S10. Zginął kierowca ciężarówkiAutor komentarza: MixtTreść komentarza: Kto tego jegomościa czyta??Rozpacz.Data dodania komentarza: 08.03.2024, 09:02Źródło komentarza: U MariannyAutor komentarza: DominikTreść komentarza: Proszę osoby poszkodowane w wypadku lub ich rodziny, jak i rodzinę osoby zmarłej o kontakt, przekażę przydatne informacje, Dominik tel. 663 152 419Data dodania komentarza: 06.03.2024, 15:27Źródło komentarza: Śmiertelny wypadek na S10. Zginął kierowca ciężarówki
ReklamaNajszybszy hosting dla Twojego WordPressa
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
Reklama