Kryminalnie i z dbałością o detale. Recenzja książki Grzegorza Kailinowskiego "Śmierć z ogłoszenia" [RECENZJA]

  • 16.04.2020, 12:47
  • KB
Kryminalnie i z dbałością o detale. Recenzja książki Grzegorza Kailinowskiego "Śmierć z ogłoszenia" [RECENZJA] Śmierć z ogłoszenia GRZEGORZ KALINOWSKI NOWOŚĆ
Wydana na początku stycznia br. najnowsza powieść Grzegorza Kalinowskiego to prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników dobrego kryminału. Zagadka i fabuła z pozoru proste. W miarę upływu czasu przekonujemy się jednak, jak sprytnie autor wciągnął nas w grę, której nawet się nie spodziewaliśmy. Książkę wydano nakładem warszawskiego wydawnictwa MUZA.

 W powieści przedstawiona jest Polska lat 30. to epoka ogromnych kontrastów: z jednej strony wystawne życie elit pełne rautów, z drugiej – stale rosnące bezrobocie i przestępczość. W tych trudnych społeczno-politycznych okolicznościach komisarz Kornel Strasburger i członkowie sekcji specjalnej Komendy Głównej muszą się wykazać wyjątkowymi umiejętnościami, by odnaleźć córkę wpływowego człowieka mającego przyjaciół w najwyższych kręgach władzy.

Przedstawiony w opisanej historii Kornel Strasburger, żyje każdą kryminalną sprawą, którą przyszło mu rozwiązać. Jedną z najtrudniejszych zagadek okazuje się odnalezienie córki polityka, od którego w kraju zależne jest prawie wszystko. Wszystko przybiera jednak na sile, kiedy detektywi prowadzący tę sprawę otwiera się uzmysławiają sobie, że ten problem to jedynie tylko prawdziwa kropla w morzu zagadek, które należy rozwiązać. Poza tym, co chyba najistotniejsze - ktoś wciąż bawi się ze śledczymi, wysyłając coraz to bardziej tajemnicze ogłoszenia do gazety i informując, że to nie koniec, a kolejne ofiary dopiero nadejdą…

Autor wręcz idealnie przenosi czytającego w barwny i pełen kontrastów świat dwudziestolecia międzywojennego. Świetnie przedstawiona zemsta, sztuka, zbrodnia oraz wielkie i niepowtarzalne gwiazdy tamtego pięknego okresu: Bodo, Smosarska, Fogg, Dymsza i Kiepura. Wszystko to na tle Warszawy, Lwowa, Krynicy, Kresów i... Bukaresztu. Warto wraz z autorem wybrać się w tę niecodzienną podróż, zgoła inną niż obecna teraźniejszość.

Warto wiedzieć, że Grzegorz Kalinowski studiował historię na UW, uczył w LO im. Jana Zamoyskiego, a przez ostatnich 25 lat pracował w mediach. Był korespondentem na wojnie w dawnej Jugosławii, zrealizował teledysk Brygady Kryzys oraz komentował finały piłkarskiej Ligi Mistrzów i Pucharu Polski. Autor filmów dokumentalnych, współtwórca książkowej biografii Lucjana Brychczego.

Książka dostępna TUTAJ.

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe