W regionie testy na koronawirusa nie są robione nawet osobom z objawami.

  • 28.03.2020, 09:20 (aktualizacja 28.03.2020, 10:01)
  • Źródło: Nowe Świecie
W regionie testy na koronawirusa nie są robione nawet osobom z objawami. Getty Images
Wykonała kilkanaście telefonów zanim udało jej się dostać informacje jak może "załapać się" na test. Jeżeli nie jest się na kwarantannie, raczej jest to niemożliwe.

Mama z dwójką dzieci zawodowo styka się z wieloma obcokrajowcami ze Stanów a nawet Korei Południowej. Zachorowała około dwóch tygodni temu. W naszym tekście pozostaje anonimowa, bo mieszka w malej społeczności i obawia się napiętnowania.  - W życiu nie miałam takich objawów - opowiada mieszkanka jednego z samorządów powiatu świeckiego. - Bardzo dziwna duszność w płucach sugeruje, że to coś więcej niż grypa - mówi. Duszności, suchy kaszel, gorączka - to dolegliwości na jakie skarży się od dłuższego czasu. Zaczęło się od duszności w płucach i suchego kaszlu. Objawy jakie odczuwała kobieta były dla niej na tyle nieznane, że zdecydowała się poprosić o wykonanie testu na obecność koronawirusa.

POGOTOWIE ODESŁAŁO

- Pierwszy telefon wykonałam do Sanepidu, dodzwonić się jest bardzo trudno - opowiada - Kiedy już się udało, okazało się, że nie robią testów tym, którzy nie gorączkują. Osoba po drugiej stronie słuchawki sugerowała, że po co dzwonię, skoro nie jestem obłożnie chora.
Kiedy objawy się nasiliły zadzwoniła ponownie. Był wieczór, więc tym razem poproszono ją, aby zadzwoniła dnia następnego, wtedy instytucja podejmie decyzje. Jak przyznaje, wieczorami objawy nasilają się. Jednej nocy było tak źle, że dzwoniła na pogotowie, które skierowało ją do... Sanepidu. - Wykonałam olbrzymie ilości telefonów od jednej instytucji do drugiej - mówi.

TESTY TYLKO NA KWARANTANNIE

Ostatecznie uzyskała w Sanepidzie odpowiedź, kiedy jej stan zdrowia był naprawdę fatalny. - Zaproponowano mi, że mogę zostać wciągnięta na listę kwarantanny i za jakiś czas będę miała zrobiony test na obecność koronawirusa - opowiada. Ile czekałaby na pobranie próbek, ile na wyniki, jak długo miałaby pozostać w domu, czy w razie pogorszenia stanu pomoc zdąży - nikt nie zna odpowiedzi na te pytania. Już od czasu jak zachorowała, razem z dziećmi nie opuszcza domu. - W tej chwili nasz stan jest stabliny, nie mamy gorączki, pozostała duszność i suchy kaszel - mówi i dodaje: - Najbardziej boje się, że dojdzie do nagłego pogorszenia się naszego stanu. Chociaż mam nadzieję, że najgorsze jest już za nami.
Nasza mieszkanka prosi, żebyśmy napisali jak jest naprawdę. - To nie jest tak dobrze zorganizowane jak mówi się w mediach - mówi i prosi aby przestrzec innych.

CO ZROBIĆ?

Jak się okazuje, testy robione są tylko osobom przebywającym na kwarantannie, które wykazują objawy, oraz tym hospitalizowanym. - W takiej sytuacji tylko lekarz może zdecydować jak postąpić dalej - nie ukrywa Barbara Studzińska, starosta świecki i dodaje: - Rozwiązaniem może być kontakt z naszym szpitalem, który ma oddział zakaźny i może taką osobę przyjąć.
Nasza mieszkanka ma załatwioną pomoc, o jej sytuacji zostaliśmy poinformowani anonimowym telefonem. - Ta pani naprawdę jest w złym stanie - mówił nasz rozmówca.

JAKIE SĄ KRYTERIA?

Na pytania dotyczące koronawirusa w województwie kujawsko-pomorskim odpowiada tylko jedna osoba - Adrian Mól, rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego.

Źródło: Nowe Świecie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe