Ster na Bydgoszcz: To będzie prawdziwe wodne święto pełne atrakcji!

  • 12.06.2019, 14:55 (aktualizacja 18.06.2019, 11:41)
  • KB
Ster na Bydgoszcz: To będzie prawdziwe wodne święto pełne atrakcji! Materiały prasowe KayaxMarlena Bielińska
Tegoroczny festiwal odbędzie się w dniach 21-23 czerwca. To wydarzenie jedyne w swoim rodzaju. Zlokalizowane w przepięknej scenerii Wyspy Młyńskiej, dobra zabawa w klimacie podróżniczo-marynistycznym połączona z najlepszą polską muzyką alternatywną.

Na festiwalu każdy znajdzie coś dla siebie – fanom gastronomii i nowych smaków na pewno przypadnie do gustu strefa food trucków z kuchnią z całego świata, fani mody i dobrego polskiego designu na pewno odnajdą się w strefie fashion, gdzie będą mogli kupić ubrania tylko od polskich projektantów. Na dzieci czekać będą liczne warsztaty i zajęcia z wykorzystaniem tematu „woda”.

- Przystanek Brda

Strefa Flow Up, czyli wodne zabawy na lądzie

Zlokalizowany w urokliwej scenerii Wyspy Młyńskiej Ster na Bydgoszcz co roku zaskakuje bydgoszczan kolejnymi atrakcjami. Tym razem nowością będzie strefa Flow Up, przestrzeń dla wszystkich tych, którzy chcą spróbować swoich sił w sportach wodnych.

Sandra Zakrzewska

Flow Up, czyli strefa aktywności wodnych na lądzie z pewnością mile zaskoczy uczestników tegorocznego Steru na Bydgoszcz. Złożą się na nią dwa baseny. Pierwszy, Sup Pool o wymiarach 30 na 10 m stworzy bezpieczne warunki do uprawiania sportów i pomoże przełamać bariery tym, dla których zabawy w dużych akwenach stanowią zbyt duże wyzwanie. W ramach zorganizowanej akademii najmłodsi będą uczyć się, jak korzystać z najróżniejszych sprzętów. Wyścigi na deskach Sup na pewno dadzą dzieciom dużo frajdy. Sup Pool daje przy tym możliwość kibicowania wokół wodnego placu. Skimboard z kolei polega na wykonaniu możliwie jak najdłuższego ślizgu na desce po cienkiej warstwie wody. Wszystko odbędzie się na specjalnie przygotowanym torze. Uczestnicy wezmą udział w szkoleniach, zabawach i konkursach, a to wszystko pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Skimboarderzy zaprezentują swoje umiejętności podczas pokazów.

Nie zabraknie również trenażerów ruchu. Trickboardy i gyroboardy umożliwią trening osobom w każdym wieku. Do doskonałe przygotowanie do skimboardu, windsurfingu, kitesurfingu, wakeboardu czy skateboardu.

W strefie Flow Up - dzięki fotościance - każdy będzie mógł też zostać surferem. Takie zdjęcie będzie świetną pamiątką po tegorocznym Sterze na Bydgoszcz.

- Zabawy dla młodych żeglarzy podczas Steru na Bydgoszcz

 

Warsztaty węzłów żeglarskich, kodów flagowych, bitwa balonowa czy morskie zagadki - to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych w ramach Przystanku Małego Żeglarza podczas tegorocznej edycji Steru na Bydgoszcz.

Strefa dla przyszłych wilków morskich powstanie obok placu zabaw na Wyspie Młyńskiej. Przez trzy dni jej goście wezmą udział w różnorodnych aktywnościach o tematyce marynistycznej. Za ich wykonanie zdobędą sprawności, które złożą się na uzyskanie patentu młodego żeglarza.

Jakie atrakcji czekają na młodych żeglarzy? Warsztaty węzłów żeglarskich i kodów flagowych, bitwa balonowa, abordaże, buchtowanie oraz morskie zagadki. Oprócz tego zabawy drużynowe - „statek tonie”, podczas której uczestnicy będą na czas wypompowywać wodę czy malowanie wielkiej mapy świata. Nie zabraknie balonowych mieczy i pirackich tatuaży.

W piątek 21 czerwca od godz. 13.30 do 15.30 warsztaty dla dzieci na temat poznawania świata poprowadzi Robert „Robb” Maciąg, podróżujący pisarz, przewodnik po Indiach i Iranie, laureat Nagrody Magellana. W sobotę 22 czerwca o 13 rozpoczną się interaktywne zabawy dla dzieci: wspólne malowanie mórz i oceanów, budowa tratwy, tworzenie kompasu, poszukiwanie skarbów. O 15 interaktywny pokaz naukowy „Przygody z kropelka wody” przygotuje prof. Ciekawski. Na 16 zaplanowano z kolei interaktywne zajęcia dla dzieci, a na 17 ponowne warsztaty z Maciągiem. Od nich zacznie się też niedziela 23 czerwca o 13.30, a na zakończenie Przystanku Małego Żeglarza, od 15.30 do 18.30, dzieci wezmą udział w zabawach podróżniczych i marynistycznych z animatorami. Zaplanowano m.in. wiązanie lin, poszukiwania złota, pirackie malowanie buzi, tańce, balonową bitwa morska, przeciąganie liny oraz naukę hymnu piratów.

- Wyścig Butelkowy

Po raz 11 będą się ścigać na łodziach z butelek

Wielki Wyścig Butelkowy to jeden z gwoździ programu Steru na Bydgoszcz. Co roku podczas zmagań śmiałków z wodą i rywalami brzegi Brdy są oblepione kibicami.

To będzie już 11. edycja tych nietypowych zawodów. - Impulsem było zrobić coś fajnego, ekologia przyszła później. Poszedłem do urzędu miasta, by przeprowadzić wyścig w ramach Steru na Bydgoszcz, bo to przecież impreza wodna. Dostaliśmy zgodę - wspomina Sławomir Piotrowski, spiritus movens przedsięwzięcia. - Udało się zrobić dwa materace i zorganizować dwie załogi. Do dziś pamiętam, że gdy wystartowały, lunęło jak z cebra. Po dopłynięciu do mety – przestało padać, jakby ktoś zakręcił kurek. Nikt o tym wyścigu praktycznie nie wiedział.

Z czasem łódek przybywało, aż doszło do tego, że trzeba było wcześniej organizować eliminacje. Bo załóg może wystartować tylko 18. - Zaczęliśmy ustawiać łodzie w dwóch rzędach, ale uznaliśmy, że więcej nie można - opowiada Piotrowski.

Startujące ekipy mają najpierw za zadanie zaprojektować i zbudować swoją łajbę. Dostają te same materiały: 360 plastikowych butelek, taśmę klejącą i stretchową folię. Dawniej królowały proste materace, dziś to już coraz bardziej wymyślne prawdziwe dzieła sztuki. Dlatego przed zejściem na wodę organizowany jest „konkurs piękności”. Za wiosła służą drewniane trzonki i plastikowe deski do krojenia warzyw.

Sama rywalizacja jest emocjonująca, bo płynie się pod prąd z Rybiego Rynku na Wyspę Młyńską. A nurt Brdy jest w tym miejscu dość wartki. - Pamiętajmy jednak, że to nie wyścig gladiatorów – zwycięstwo albo śmierć. Ważny jest też ten aspekt ekologiczny. W sposób wesoły pokazujemy, że te śmieci możemy wykorzystać w inny sposób - mówi Piotrowski.

W tym roku Wielki Wyścig Butelkowy odbędzie się w niedzielę 23 czerwca.

 

- Przystanek Kontynentalny, czyli rozmowy z ciekawymi ludźmi

 

Dziewięć spotkań z podróżnikach proponują organizatorzy Steru na Bydgoszcz w ramach Przystanku Kontynentalnego. Patronem strefy jest magazyn „Kontynenty”.

Wydarzenia tegorocznego Steru na Bydgoszcz podzielone są na bloki tematyczne. Pierwszy z nich to podróże, czyli cykl spotkań z wyjątkowymi ludźmi, którzy mimo swoich perypetii czy życiowych niepowodzeń, zdobywają szczyty, rzeki i wiele miejsc, o których można tylko pomarzyć. Spotkania zaplanowano na trzy dni festiwalowe.

W piątek 21 czerwca o godz. 15.30 Przystanek Kontynentalny zainicjuje Michał Woroch, który opowie o niezwykłej podróży z Ziemi Ognistej aż na Alaskę. Woroch z przyjacielem stworzyli projekt Wheelchaitrip, który udowodnił, że wózek inwalidzki nie jest w stanie przeszkodzić w podróżowaniu i realizacji marzeń. O godz. 17 Joanna Pajkowska podzieli się wrażeniami z samotnego rejsu dookoła świata bez zawijania do portów. Ostatnim piątkowym spotkaniem o godz. 19 będzie rozmowa z Dorotą Chojnowską, przemierzającą świat na bambusowym rowerze własnej konstrukcji. W Bydgoszczy będzie wspominać swoją wyprawę po pustyni w Omanie.

W sobotę pierwszy wykład odbędzie się o godz. 13 i poprowadzą go Ewa Kruszewska i Dariusz Kamiński, którzy będą snuć opowieść o urokach pływania we dwoje. O 15 fotograf Magdalena Konik podzieli się wrażeniami z pasterskiego przejścia z owcami przez wysokie partie Kaukazu w Tuszetii. Na zakończenie drugiego dnia Przystanku Kontynentalnego Marek Mazur opowie o swojej wyprawie peruwiańską rzeką Rio Maranón, która po połączeniu z Ukajali przyjmuje nazwę Amazonka.

Podróżniczą niedzielę rozpocznie o godz. 13 spotkanie z Dagmarą i Leszkiem Jureckimi, którzy podzielą się doświadczeniem zebranym podczas realizacji projektu Raja Ampat Kayaking Project, polegającym na eksplorowaniu indonezyjskiego archipelagu kajakami modułowymi. Podróżnicy opowiedzą też o snorkelingu na rafie, eksploracji nieodkrytych jaskiń czy noclegach na bajecznych plażach.  O godz. 15 głos zabierze Krzysztof Skory. Podróżnik zasłynął rowerową podróżą dookoła Polski według klucza „ul. Cicha 3 m.1”, co oznacza, że odwiedzał wszystkich zamieszkujących ten adres. Przystanek Kontynenty zakończy spotkanie z Kamilą Kielar. Podróżniczka samotnie przeszła Pacific Crest Trail, przejechała rowerem sporą część Kanady i Alaski zimą, mieszkała z Saamami w Finlandii, podróżowała przez Afrykę śladami Kazimierza Nowaka oraz sześciometrowym kajakiem morskim pływała po wodach Pacyfiku.

Wszystkie spotkania odbędą się w sali konferencyjnej Przystani Bydgoszcz (ul. Tamka 2). Wstęp wolny.

 

- Kino podróżnicze

Zapraszamy wszystkich do kina podróżniczego w Przystani Bydgoszcz. Wstęp wolny.

 

PIĄTEK, 21 CZERWCA

 

13:00

SÓL ZIEMI

The Salt of The Earth

reż. Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado

Niemcy, 2014, 110 min

 

Sebastiao Salgado, brazylijski fotograf, podróżował po całym świecie przez 40 lat. Dokumentował ludzkość w okresie dramatycznych zmian, będąc tym samym świadkiem najważniejszych wydarzeń na świecie: konfliktów wojennych, klęsk głodu i przymusowych emigracji. Sławę przyniosły mu cykle fotografii poświęcone kondycji człowieka, w których zajrzał do jądra ciemności ludzkości. W swym nowym projekcie fotograficznym, poświęconym pięknu Ziemi, po raz pierwszy odszedł od fotografii społecznej na rzecz dokumentowania terenów nietkniętych przez zachodnią cywilizację, gdzie bez przeszkód nadal rozwija się fauna i flora i gdzie można zobaczyć krajobrazy jakby zaczerpnięte z księgi Genesis. Film pokazuje życie Sebastiao Salgado i jego prace, dzięki którym stał się  jednym  z najsłynniejszych fotografów na świecie. Poznajemy Salgado z perspektywy jego syna Juliano oraz Wima Wendersa, współreżysera filmu i  fotografa.

 

20:30

AROUND THE ICE

Reżyseria: Robert Kibart

Polska, 2018, 45min50sek

 

Filmowa opowieść z pierwszego okrążenia Antarktydy non stop i poniżej 60° szerokości południowej.

Mariusz Koper wraz z załogą na jachcie „Katharsis II” dokonali tego jako pierwsi ludzie na świecie na przełomie 2017 i 2018 roku.

Niesamowity wyczyn, historia niezapomnianej, żeglarskiej podróży, zapis życia na morzu i próby okiełznania sił natury.

22:15

NURKOWANIE W NIEZNANE

Diving Into the Unknown

reż. Juan Reina

Finlandia, Norwegia, 2016, 82 min

 

Czy byłbyś w stanie poświęcić życie dla realizacji swojej pasji? Grupa zaprzyjaźnionych fińskich nurków postanowiła pobić rekord świata w najdłuższym nurkowaniu w jaskiniach. 6 lutego 2014 roku podczas nurkowania w jaskini Plura w Plurdalen w północnej Norwegii, 130 metrów pod wodą zdarzył się tragiczny w skutkach wypadek. Dwaj nurkowie zginęli, trójce udało się cudownie uratować. I choć wypadek zdewastował ich psychikę, to nie zniechęcił ich do nurkowania. Gdy z powodu zbyt wysokiego zagrożenia i ryzyka oficjalna akcja ratunkowa została odwołana przez norweskie i brytyjskie władze, ocaleli nurkowie postanowili na własną rękę wydobyć z wody ciała kolegów i zabrać je w ostatnią podróż do domu. Musieli działać potajemnie, bo norweska policja zamknęła wejście do jaskini. Film jest nie tylko poruszającą i pełną napięcia opowieścią o nurkowaniu i zagrażającej życiu akcji, lecz również o bezwarunkowej głębokiej przyjaźni, która trwa pomimo utraty życia. Każdy z członków tego zespołu posiadał wieloletnie doświadczenie w eksplorowaniu niebezpiecznych jaskiń głębinowych, ale tym razem musiał zmierzyć się nie tylko z sobą samym, ale i z nieznanym. Aby przeżyć, nurkowie musieli bezwzględnie polegać na sobie. Wysiłek fizyczny, jakiego wymagała od nich misja okazał się niczym w porównaniu z psychologicznym ciężarem, jaki na nich ciążył. Zespół ratunkowy składał się z 25 osób: 14 Finów i 11 Norwegów, z których każdy miał do spełnienia konkretną rolę. Wśród Finów byli głównie ludzie, którzy dobrze znali ofiary wypadku. Aby uniknąć rozgłosu, który mógł im przeszkodzić w realizacji misji, podzielili się na grupy i przybyli do Norwegii w różnych odstępach czasu. Film portretuje ich akcję od początku do końca. Wykorzystuje archiwalny materiał, zarejestrowany w dniu wypadku (nakręcony przez reżysera z myślą o filmie, który miał dokumentować pobicie rekordu świata w nurkowaniu w jaskiniach głębinowych) oraz ujęcia z wielu kamer, umieszczonych nad i głęboko pod wodą. Dzięki temu film zachwyca pod względem wizualnym, oferując zapierające dech w piersiach obrazy norweskich krajobrazów i podwodnych skalistych jaskiń, zbudowanych z sieci wąskich przejść, w których temperatura wody nie przekracza 4 stopni Celsjusza. Oglądając te niezwykłe ujęcia, nietrudno zrozumieć, dlaczego nurkowanie okazuje się dla wielu ludzi sensem życia.

 

SOBOTA, 22 CZERWCA

 

18:30

SAFARI

Premiera: 8 września 2017

reż. Ulrich Seidl

Austria, 2016, 88 min.

 

Wakacyjny film o zabijaniu i ludzkiej naturze

Ulrich Seidl wraca do Afryki – ostatnim razem był tu, realizując pamiętną fabułę „Raj: miłość” o seksturystyce starszych białych kobiet. Tym razem portretuje austriackich myśliwych, zażywających „uroków” mordowania zwierząt w rezerwacie.

Proceder polowania na zwierzęta jest jak najbardziej legalny i zorganizowany w formie ekskluzywnych wczasów dla Europejczyków, pragnących przeżyć „dziką” przygodę na Czarnym Lądzie. Biznes turystyczny z polowaniami na gnu, zebry, czy żyrafy w ofercie prowadzi Austriak dobrze znający gusta przyjezdnych ze Starego Kontynentu.

Seidl portretuje tych myśliwych-turystów w swoim stylu – bezlitośnie, ironicznie i ze swoistym dystansem. Widzimy śmierć i cierpienie zwierząt. Niemieccy i austriaccy turyści strzelają, płaczą z ekscytacji, pozują do zdjęć z upolowaną zwierzyną.

Seidl zdziera maskę z „cywilizowanych” Europejczyków, pokazując ledwie skrywany rasizm, obojętność na biedę i fascynację przemocą.

 

 

20:15

TWARZE, PLAŻE

Faces Places

reż. Agnés Varda, JR

Francja, 2017 , 89min

 

Agnès Varda, francuska fotografka i reżyserka filmowa, przedstawicielka francuskiej Nowej Fali, laureatka honorowego Oscara® za całokształt twórczości oraz honorowego Cezara, oraz znany francuski fotograf, uliczny artysta, graficiarz ukrywający się pod inicjałami JR. Ona ma prawie 90 lat, on 33. Ona pracowała z Jean-Lukiem Godardem, on tworzy gigantyczne murale w różnych miejscach na całym świecie. Łączy ich zamiłowanie do obrazów, a zwłaszcza kwestionowanie sposobu, w jaki są pokazywane. Varda wybrała kino, JR tworzenie fotograficznych galerii na wolnym powietrzu. Poznali się w 2015 roku i od razu postanowili nakręcić film we Francji, z dala od wielkich miast.

 

Udali się w podróż starą, przerobioną na gigantyczny jeżdżący aparat fotograficzny furgonetką, w środku której znajdowała się fotobudka, a także sprzęt pozwalający wywołać zrobione zdjęcia i wydrukować je w wielkim formacie. W ten sposób powstał dokumentalny film drogi – portret zanikających powoli francuskich peryferii, z dala od miejskiego zgiełku, które w wyniku rozwoju technologicznego stały się głęboką prowincją. Dziś we Francji węgiel nie jest już nikomu potrzebny, ale blisko kopalni nadal mieszkają ludzie i spotkać tam można postindustrialną architekturę.

 

Varda i JR odwiedzają małe społeczności, wioski i farmy od Aubin po Bonnieux i Pirou-Plage, odkrywając, że każdy człowiek ma inną, ale równie ciekawą, historię do opowiedzenia. Rejestrują m.in. opowieści ostatniego mieszkańca z szeregów chat górniczych, które mają zostać zniszczone, samotnego rolnika, czy listonosza, który jest nierozerwalnie związany z lokalną społecznością. Każde spotkanie staje się inspiracją do stworzenia wielkoformatowej fotografii lokalnej społeczności i pojedynczego człowieka. Zdjęcia, które powstają na oczach widzów filmu, są wypadkową miejsca, czasu i czyjejś indywidualnej historii. Obrazy, które wyłaniają się w wyniku tego arcyciekawego filmowego eksperymentu bywają piękne, wzruszające, zabawne, ale i budzące niepokój. I choć nie ma w tym filmie żadnej wzmianki o polityce, to przesłanie filmu jest głęboko polityczne.

 

Ta filmowa celebracja życia i przyjemności płynącej ze spotkania z drugim człowiekiem jest również dokumentacją wzajemnej przyjaźni dwojga bliskich sobie artystycznie i mentalnie osobowości, które dzielą co prawda pokolenia, ale łączą podobne poglądy i postawy wobec życia. Ten film to także radosne świętowanie czystej potrzeby tworzenia sztuki.

 

22:00

MIŁEJ ZIMY, DO ZOBACZENIA NA PLAŻY

Happy Winter

reż. Giovanni Totaro

Włochy, 2017 , 84min

 

Co roku latem na plaży Mondello w Palermo pojawia się ponad tysiąc kabin plażowych, które znajdują dodatkowe zastosowanie i pełnią rolę domków kempingowych dla odpoczywających tu niezamożnych wakacjowiczów. Dla tych ludzi oferują one szansę, aby schronić się za wspomnieniem statusu społecznego, który ostatni kryzys całkowicie podważył.

 

Pewna włoska rodzina popada w długi, aby wyjechać na wakacje nad morze i wyglądać na zamożnych wśród innych kąpiących się. Trzy Włoszki opalają się i kąpią, aby poczuć się młodziej i stać się gwiazdami lata, podczas gdy na tej samej plaży włoski polityk szuka przyszłych wyborców, a barman próbuje zarobić jak najwięcej pieniędzy, aby przetrwać zimę. Wszyscy z niecierpliwością czekają na włoskie święto państwowe z okazji Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czyli na przypadającą 15 sierpnia noc Ferragosto. A wszystko po to, aby znaleźć się w centrum letnich targów próżności i dalej udawać, że kryzys gospodarczy nie istnieje.

 

Fim jest ironicznym spojrzeniem na włoską klasę robotniczą będącą na wakacjach. Okazuje się, że brak pieniędzy nie jest wcale dla niej przeszkodą w doskonałej letniej zabawie.

 

NIEDZIELA, 23 CZERWCA

 

18:30

CZŁOWIEK DELFIN

Dolphin Man

reż. Lefteris Charitos

Grecja, Kanada, Francja, Japonia, 2017 , 80 min.

 

„Człowiek delfin” to niezwykła historia Jacques’a Mayola, jednego z największych nurków w historii, wielokrotnego rekordzisty świata w nurkowaniu głębinowym. Jego skomplikowane życie osobiste, pasja do nurkowania, zaangażowanie w ochronęoceanu i rozległa wiedza na temat delfinów stały się inspiracją dla kultowego filmu Luca Bessona „Wielki błękit”. Teraz poznajemy go jeszcze bliżej.

 

Udajemy sięw fascynującą podróż do podwodnego świata, zanurzając się w zmysłowym i granicznym doświadczeniu swobodnego nurkowania. Podróżujemy przez Japonię, Miami, Marsylię, wyspy Caicos, Kalymnos i Elbę. Nurkowanie pozwoliło Mayolowi dotrzeć do granic ludzkiego ciała i odkryć głęboką więź człowieka z morzem.

 

Film splata wspaniałąwspółczesnąfotografiępodwodnąw wykonaniu najlepszych na świecie nur

ków z intymnymi komentarzami przyjaciółMayola, rodziny i mistrzów świata w nurkowaniu. Narratorem jest Jean-Marc Barr –odtwórca roli Mayola w „Wielkim błękicie”.

 

20:15

ZUD

Premiera: 21 kwietnia 2017

reż. Marta Minorowicz

Polska, Niemcy, 2016, 85 min

 

Zud to to czas, kiedy natura przejmuje kontrolę nad życiem ludzi i zwierząt. 11-letni Sukhbat wraz z rodzicami żyje na mongolskim stepie. Nagły spadek temperatury powoduje masowe umieranie zwierząt należących do jego rodziny. Ojciec chłopca, Batsaikhan, postanawia, że wyjściem z sytuacji będzie złapanie dzikiego konia i przygotowanie go do startu w wyścigach. Jeźdźcem, którego zwycięstwo pozwoliłoby przetrwać rodzinie, ma być jego syn Sukhbat. Przed chłopcem stoją wyzwania i pierwsze dramatyczne decyzje, które musi samodzielnie podjąć i które odcisną piętno na jego dalszym życiu.

 

Historia jest przypowieścią o zmaganiach człowieka z naturą i próbą odpowiedzenia na pytanie, czym mogą skończyć się starania, aby ją ujarzmić. Przyroda jest tu jednym z głównych bohaterów filmu – podziwiamy jej potęgę, nieprzewidywalność i metafizyczną siłę.

 

22:00

21 x New York

reż. Piotr Stasik

Polska, 2016, 70 min.

 

21 osób spotkanych w nowojorskim metrze

21 intymnych opowieści

 

Kim naprawdę są osoby podróżujące nowojorskim metrem? Piotr Stasik skierował kamerę na 21 przypadkowych osób wyłonionych z tłumu pasażerów. Jak wyglądają ich intymne relacje? Jakie są ich seksualne pragnienia? W filmie poznajemy 21 osobistych, pełnych emocji historii. – Czy to jest w ogóle dozwolone, żeby być znów tak szczęśliwym? – pyta dziewczyna, która w jednej ze scen całuje się z poznanym niedawno mężczyzną.

 

Nowy Jork widziany okiem Piotra Stasika jest kłębowiskiem namiętności, tęsknot, ale i rozczarowań. Czy bliskość dziś to przede wszystkim seks? Poruszające obrazy Nowego Jorku i hipnotyzująca muzyka wprowadzają w trans, dzięki któremu możemy zbliżyć się do nieznajomych.

 

Ten wielopoziomowy film o samotności, tęsknocie za emocjami, i potrzebie komunikacji jest też lustrem, w którym możemy się przejrzeć, jeśli... starczy nam odwagi. "21 x Nowy Jork" może być opowieścią o tobie.

 

NOSOWSKA muzyczną niespodzianką festiwalu Ster na Bydgoszcz 2019!

Już wiemy, kto będzie tegoroczną muzyczną niespodzianką festiwalu Ster na Bydgoszcz 2019!

Kłopotliwe jest przedstawianie Nosowskiej w kilku zdaniach, bo to Artystka, która

musi wynajmować sporych rozmiarów magazyn, by pomieścić wszystkie statuetki i dyplomy dla najlepszej polskiej wokalistki i autorki tekstów. Jak to możliwe, że tak skromna, unikająca tłumów dziewczyna zdominowała naszą scenę? Odpowiedź jest prosta: talent i pracowitość.

Gdy tylko Hey ma wolne, Nosowska solo – choć zawsze ze znakomitymi partnerami,

penetruje krainy, w które z macierzystym zespołem się nie zapuszcza.

 

Ostatnio eksploruje też sfery spoza świata muzycznego. Od roku bardzo aktywnie działa na Instagramie, gdzie prowadzi treningi fatness i przybierając śmieszną gębę, mówi o życiu, show-biznesie, celebrytach, współczesnych snobizmach, fobiach i modach. Prosto, zwięźle, szczerze, szalenie błyskotliwie i dowcipnie. Cykl filmików „A ja żem jej powiedziała…” stał się inspiracją do książki o tym samym tytule, która stała się bestsellerem roku 2018 .

 

Na polu muzycznym Nosowska również nie próżnuje, jesienią 2018 ukazał się jej kolejny solowy album BASTA, który szybko pokrył się złotem. Tym razem za stronę muzyczną i produkcję odpowiada Michał FOX Król, którego mocnymi beatami tętni ten krążek. To zbiór 11, bardzo osobistych w warstwie tekstowej, utworów, jak sama Nosowska mówi - „to

najważniejsza płyta”. Nowy materiał można było usłyszeć na żywo podczas, w całości wyprzedanej, jesiennej trasy koncertowej - „NOSOWSKA na tłusto”, zapraszamy na kolejne koncerty.

Nosowska zagra 23 czerwca o godzinie 22:00 podczas festiwalu Ster na Bydgoszcz.
 

- Koncerty

 

PIĄTEK, 21 CZERWCA

18.00

SONBIRD

Zespół SONBIRD tworzy czwórka przyjaciół z Żywca, którzy mimo młodego wieku pięknie potrafią opowiadać o emocjach i przekładać je na muzykę. Choć powstali zaledwie kilkanaście miesięcy temu, to zdążyli już swoją twórczością skutecznie zwrócić na siebie uwagę.

20.00

SOKÓŁ

Sokół po 20 latach na polskiej scenie muzycznej oraz 10 płytach wydanych w ramach różnych projektów, prezentuje swój pierwszy solowy album. "Wojtek Sokół" to trzynaście całkowicie nowych i różnorodnych utworów. Album jeszcze w preorderze osiągnął status złotej płyty, dzięki ogromnemu zaufaniu fanów do artysty.

Wojtek Sokół to jeden z najprężniej działających artystów na polskiej scenie rapowej, na której jest aktywny już od 20 lat. Dla Sokoła nie istnieją zamknięte ramy gatunkowe. Jest eksperymentatorem, który wiersze Różewicza czy Wyspiańskiego interpretuje z taką samą wrażliwością i celnością co uliczne historie z mrocznych obszarów wielkiego miasta. Raz refleksja i introspekcja, raz wciągająca fabularna narracja – niezależnie od przyjętej formuły Sokół artystycznie wymyka się jakiejkolwiek oczywistości. Mocny język jego tekstów zawsze miesza się z rozległymi inspiracjami i bogactwem anegdot.

21.30
ØRGANEK

To jeden z największych fenomenów polskiej sceny rockowej ostatnich lat i nie tylko. Rock'n'rollowiec z wrażliwym sercem i pasją.

Moje piosenki powstają z myślą o dobrej piosence, z ładną melodią, porządną harmonią i ciekawym tekstem. Pod tym względem jestem strasznie staromodny. I nie planuję się zmienić. Nagrywając, nie kalkuluję, co dobrze zabrzmi, gdzie można zagrać tak, by ludzie klaskali, jak sztucznie wywoływać emocje. Płyta jest płytą, a koncert spektaklem, to innego rodzaju wydarzenie – mówił w rozmowie z „Co Jest Grane 24” Organek.

Jego słowa doskonale znajdują odzwierciedlenie na koncertach, pełnych rockowego żywiołu, zaraźliwej energii.


SOBOTA, 22 CZERWCA

18.00

MERY SPOLSKY

Wulkan koncertowej energii, fantastyczny kontakt z słuchaczami, charakterystyczne teksty, muzyczny solo-performance i samozwańczy pop Spolsky! Czasem zdarzają się klawisze, ale tylko dlatego, że są czarno-białe. Moda MERY SPOLSKY to nieodłączny element jej występów. W kolekcjach występują trzy kolory: czarny, biały i czerwony. Czerwony to głównie krzyż, który niesie pomoc estetyczną wszystkim zagubionym w szafie.

20.00
PAULINA PRZYBYSZ

Paulina Przybysz grała w wielu zespołach, ale teraz występuje ze swoim solowym materiałem, bo jak sama twierdzi "ma coś do powiedzenia".

Ponad dwie dekady zachwycała głosem w takich składach jak Sistars, Pinnawela, Rita Pax czy Archeo, z którymi wydała w sumie siedem albumów. Paulina Przybysz to laureatka licznych nagród i wyróżnień – m.in. Fryderyków i SuperJedynek. Otwartość na muzykę doprowadziła ją do niezliczonej liczby kolaboracji studyjnych i koncertowych, a pracowała  między innymi ze Stanisławem Sojką, Tomaszem Stańko, Night Marks Electric Trio czy Enveem.  Przez wiele lat zasilała najróżniejsze projekty, żeby w końcu powiedzieć coś zdecydowanym głosem w solowym materiale. Po raz pierwszy występuje pod swoim pełnym imieniem i nazwiskiem, bo jak sama mówi: „ma coś konkretnego do powiedzenia”.

 

21.30

ANIA RUSOWICZ

Ania Rusowicz to polska wokalistka, zdobywczyni czterech nagród FRYDERYK, kompozytorka, tekściarka ale przede wszystkim osoba, która na nowo przywróciła styl i muzykę lat 60tych i 70tych w Polsce, nagrywając cztery płyty w stylu retro, z których dwie okryły się statusem „złotych”.
Koncerty w Polsce i zagranicą, programy, sesje i wywiady w jej wykonaniu zawsze charakteryzują się niebywałym stylem i smakiem, a kierowane są do odbiorcy nietuzinkowego i wymagającego.

Lata 60-te i 70-te jak pokazuje historia nigdy nie wyjdą z mody, z tych dwóch doskonałych dekad można garściami czerpać inspiracje , a dodając do tego nutę nowoczesności tworzą się nowe trendy i style czyli muzyka vintage'owa w nowoczesnym wydaniu.

Zapraszamy Was w bigbitowo-rockową muzyczną podróż, w którą chętnie wybierali się hipisi a dzisiaj ich idee są jak najbardziej aktualne.

NIEDZIELA, 23 CZERWCA

18.00

BARANOVSKI

Kiedy rok temu BARANOVSKI odkrywał pierwsze karty nie mógł się spodziewać ile wydarzy się wokół niego w kolejnych dwunastu miesiącach. Tymczasem już w debiutanckim sezonie młodemu wokaliście, muzykowi i songwriterowi udało się dwukrotnie wejść do top 20 najczęściej granych piosenek w radiu w Polsce.

Najpierw popularność zdobył singiel „Dym”, który do dziś nie schodzi z wysokich rotacji wielu polskich rozgłośni. Jeszcze lepiej poradziła sobie kolejna piosenka BARANOVSKIEGO pt. „Luźno”, która spośród piosenek śpiewanych po polsku w radiu minionej jesieni ustępowała jedynie przebojom Dawida Podsiadło, Pawła Domagały i Orkiestry Męskiego Grania.

19.00

ŁĄKI ŁAN

Legendarne są występy grupy, stające się pełnym energii i absurdalnego humoru show, w którym równie ważny co muzyka jest sceniczny performance.

Sześciu mężczyzn (Jarosław „Poń Kolny” Jóźwik, Michał „Bonk” Chęć, Włodzimierz „Paprodziad” Dembowski, Piotr „Mega Motyl” Koźbielski, Bartek „Zając Cokictokloc” Królik oraz Marek „Jeżus Marian” Piotrowski) w strojach polnych zwierzaków podbiło polską scenę muzyczną już swoim pierwszym albumem zatytułowanym po prostu „Łąki Łan” z 2005 roku. Jak muzycy sami o sobie mówią, gatunek, który wykonują to „łąki funk” – połączenie funku i punka. Łąki Łan zyskali miano jednego z najbardziej osobliwych i „odjechanych” zespołów w naszym kraju. Legendarne są występy grupy, stające się pełnym energii i absurdalnego humoru show, w którym równie ważny co muzyka jest sceniczny performance.

20.30

DARIA ZAWIAŁOW

Wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka. Przebojem weszła na polski rynek muzyczny. Jej znaki szczególne to wyjątkowy głos i silna osobowość sceniczna. W 2017 roku ukazał się jej pierwszy album „A Kysz!”, nad którym pracowała wraz z

przyjacielem i producentem Michałem Kuszem. Płyta okazała się dużym sukcesem – w rok po premierze osiągnęła status Złotej Płyty, promujące ją single zdobyły szczyty list przebojów, a teledyski osiągnęły wielomilionowe liczby wyświetleń. Koncerty Darii są bardzo żywiołowe, pełne rockowej energii i świeżego brzmienia. Po debiucie gościła na największych polskich festiwalach ( m.in. na Open’erze, Orange Warsaw Festivalu, Męskim Graniu, Kraków Live Festival), a jej pierwsza klubowa trasa koncertowa przyciągnęła tłumy!

Daria Zawiałow wraz z producentem Michałem Kushem stworzyli również autorską wersję utworu Wojciecha Młynarskiego „Jeszcze w zielone gramy”, który w styczniu 2018 roku wspiął się na 1 miejsce „Listy przebojów Programu Trzeciego”. Daria Zawiałow otrzymała 2 nagrody Fryderyk 2018 w kategoriach "Fonograficzny debiut roku" oraz "Album roku alternatywa".

Aktualnie w rozgłośnie radiowe podbija najnowszy singiel Darii „Szarówka” zwiastujący album, którego premiera odbyła się 8 marca 2019 roku.

STER NA BYDGOSZCZ
21 - 23 CZERWCA 2019
PROGRAM:

 

PRZYSTANEK MUZYKA:

 

PIĄTEK, 21 CZERWCA
18.00 SONBIRD
20.00 SOKÓŁ
21.30 Ørganek

 

SOBOTA, 22 CZERWCA

18.00 MERY SPOLSKY

20.00 PAULINA PRZYBYSZ

21.30 ANIA RUSOWICZ

22.30 SZANTOWE AFTERPARTY

 

NIEDZIELA, 23 CZERWCA

18.00 BARANOVSKI

19.00 ŁĄKI ŁAN
20.30 DARIA ZAWIAŁOW
22.00 Muzyczna niespodzianka

 

 

PRZYSTANEK KONTYNENTY

czyli spotkania z podróżnikami w Przystani Bydgoszcz

PIĄTEK, 21 CZERWCA

15.30 - 16.30 Michał Woroch – Wheelchairtrip, opowie o swojej ostatniej rocznej wyprawie

17.00 - 18.00 Joanna Pajkowska - polska żeglarka, kapitan jachtowy, ratownik morski, przepłynęła ponad 200 tysięcy mil morskich, często w rejsach i regatach samotnych lub dwuosobowych, właśnie wróciła z samotnego rejsu dookoła świata bez zawijania do portów

19.00 - 20.00 Dorota Chojnowska – podróżniczka, samotnie, na bambusowym rowerze własnej konstrukcji przemierzająca świat, blogerka. Opowie o wyprawie po pustyni w Omanie. Nominowana do nagrody Travelera w kategorii „Podróż roku” przez Magazyn National Geographic Polska

 

SOBOTA, 22 CZERWCA

13.00 – 14.00 Ewa Kruszewska, Dariusz Kamiński - Dwoje na bezludnej wyspie – rzecz o kajakarstwie romantycznym

15.00 – 16.00 Magdalena Konik – fotograf, antropolog. Ostatni jej niezwykły wyczyn to udział w pasterskim przejściu z owcami przez wysokie partie Kaukazu w Tuszetii (Gruzja). Laureatka stypendium fotograficznego Timothy’ego Allen’a w ramach Xposure International Photography Festiwal w Emiratach Arabskich, finalistka Siena International Photo Award 2018, dwukrotnie wyróżniona w galerii Daily Dozen – The editor’s spotlight – National Geographic. Zdobyła ponadto wyróżnienie w kategorii „Podróż” na festiwalu KOLOSY (za rok) 2017 za dokumentowanie pasterskiego życia w Tuszetii.

17.00 – 18.00 - Marek Mazur -  podróżnik i kajakarz (zna polskie rzeki - jest współautorem 7 przewodników kajakowych, w tym "Kajakiem w okolicach Warszawy", a ostatnie podróże odbywał w kajaku, kanadyjce lub tratwie). Posiada tytuł honorowy "Przyjaciel Brdy". Odbył wyprawę płynącą w Andach Peruwiańskich rzeką Río Marañón, która posiada źródła na wysokości ok. 4300 m, a po połączeniu z Ukajali, przyjmuje nazwę Amazonka.

 

NIEDZIELA, 23 CZERWCA

13.00 – 14.00 Dagmara i Leszek Jureccy - opowiedzą o zakończonej niedawno wyprawie kajakowej Raja Ampat Kayaking Project. Wspólnie z 4-letnią córką, przez ponad miesiąc, eksplorowali kajakami modułowymi indonezyjski archipelag, składający się z ponad 1500 różnych wysp.

15.00 – 16.00 Krzysztof Story – zasłynął rowerową podróżą dookoła Polski według klucza Cicha 3 m. 1 – czyli odwiedził w kilkuset miejscowościach ludzi pod tym adresem. Nagroda m.in. Dziennikarzy na Kolosach 2018 za projekt #ZaDrzwiami; w europejskim konkursie fotograficznym My Social City

17.00 – 18.00 Kamila Kielar - Samotnie przeszła Pacific Crest Trail, przejechała rowerem sporą część Kanady i Alaski zimą, ganiała niedźwiedzie na Kamczatce, mieszkała z Saamami w Finlandii, podróżowała przez Afrykę śladami Kazimierza Nowaka, sześciometrowym kajakiem morskim pływała po wodach Pacyfiku…

 

PRZYSTANEK MAŁEGO ŻEGLARZA
przy Placu Zabaw

Przez 3 dni odwiedzający strefę będą mogli wziąć udział różnego rodzaju aktywnościach o tematyce marynistycznej, za wykonanie których będą zbierać sprawności, które z kolei będą składały się na uzyskanie patentu młodego żeglarza. Warsztaty węzłów żeglarskich, warsztaty kodów flagowych, bitwa balonowa, abordaże, buchtowanie, morskie zagadki. Zabawy drużynowe: statek tonie - uczestnicy będą na czas wypompowywać wodę, malowanie wielkiej mapy świata. Strefa wolna: balonowe miecze, pirackie tatuaże.

 

PIĄTEK, 21 CZERWCA

13.30 – 15.30 -  warsztaty o poznawaniu świata dla dzieci z Robertem Robb Maciągiem, pisarzem podróżującym, przewodnikiem po Iranie i Indiach, laureatem Nagrody Magellana.

15:30 - 18:30 - warsztaty żeglarskie, dzięki którym uzyskasz patent młodego żeglarza. Warsztaty węzłów żeglarskich, warsztaty kodów flagowych, bitwa balonowa, abordaże, buchtowanie, morskie zagadki. Zabawy drużynowe: statek tonie - uczestnicy będą na czas wypompowywać wodę, malowanie wielkiej mapy świata. Strefa wolna: balonowe miecze, pirackie tatuaże.

 

SOBOTA, 22 CZERWCA:

13:00 - 15:00 - interaktywne zajęcia dla dzieci o tematyce podróżniczej.

Nasza niebieska planeta – wspólne malowanie mórz i oceanów. Budowa tratwy, robimy kompas, poszukujemy skarbów, bezpieczne zachowania na wodzie.

15:00 - 16:00 - Przygody z kropelką wody – interaktywny pokaz naukowy Prof. Ciekawskiego, który zabierze uczestników w głąb kropli wody.

16:00 - 17:00 - interaktywne zajęcia dla dzieci o tematyce podróżniczej.
17:00 – 18:30 - warsztaty o poznawaniu świata dla dzieci z Robertem Robb Maciągiem, pisarzem podróżującym, przewodnikiem po Iranie i Indiach, laureatem Nagrody Magellana.

 

NIEDZIELA, 23 CZERWCA:

13.30 – 15.30 -  warsztaty o poznawaniu świata dla dzieci z Robertem Robb Maciągiem, pisarzem podróżującym, przewodnikiem po Iranie i Indiach, laureatem Nagrody Magellana.

15:30 - 18:30 - animatorzy będą prowadzić zabawy marynistyczne i podróżnicze

Wiązanie lin, zabawy z wodą, poszukiwania złota, pirackie malowanie buziaków, tańce małych żeglarzy, balonowa bitwa morska, przeciąganie liny, nauka hymnu pirackiego;

 

PRZYSTANEK RZEKA BRDA

 

SOBOTA, 22 CZERWCA

11:00 - 13:00 AKADEMIA SUP akwen główny

13:15 - 14:20 WYŚCIGI I SUP OPEN (kobiety/mężczyźni)

14:30 - 15:15 AKADEMIA SUP akwen główny

14:30 – 17:30 BYDGOSKA MASA KAJAKOWA (start Bydgoszcz Opławiec)

15:15 - 16:20 WYŚCICI II SUP OPEN (kobiety/mężczyźni)

16:30 Wręczenie nagród SUP OPEN

17:00 - 18:30 Parada jednostek pływających

 

NIEDZIELA, 23 CZERWCA

12:00 – 14:00 WYŚCIG SMOCZYCH ŁODZI - trasa: kładka „zakochanych” - Przystań Bydgoszcz;

15:00 – 16:00 WIELKI WYŚCIG BUTELKOWY - Drużynowe pływanie na łodziach butelkowych. TRASA: Most J. Sulimy Kamińskiego – Wyspa Młyńska

 

PRZYSTANEK BASEN PRZY PLAŻY

 

SOBOTA, 22 CZERWCA
BASEN 1:

11:00 - 12:30 Akademia SUP dla dzieci i nowicjuszy pod okiem instruktorów

12:30 - 13:40 Zawody SUP Kids Racer I edycja

13:10 - 13:40 Joga i gimnastyka na deskach SUP dla wszystkich zainteresowanych, w pozostałej części basenu "luźne" SUP spacerki

13:40 - 14:20 Akademia SUP dla dzieci i nowicjuszy pod okiem instruktorów

14:20 - 15:00 Zawody SUP Kids Racer II edycja

15:00 - 15:30 Joga i gimnastyka na deskach SUP dla wszystkich zainteresowanych, w pozostałej części basenu "luźne" SUP spacerki

15:30 - 17:00 Akademia SUP dla dzieci i nowicjuszy pod okiem instruktorów

17:00 - 17:40 Zawody SUP Kids Racer III edycja

17:40 - 18:10 SUP POOL Racer (kobiety/mężczyźni)

18:10 - 18:40 - Joga i gimnastyka na deskach SUP dla wszystkich zainteresowanych,
w pozostałej części basenu "luźne" SUP spacerki

18:40 - 19:00 Akademia SUP dla dzieci i nowicjuszy pod okiem instruktorów

 

BASEN 2:

12:00 - 13:00 Akademia Skinboard / strefa trenażerów i pokazy zawodników FlowUP

13:00 - 13:30 Zawody I set skimboard

13:30 - 13:45 Trickboard & gyroboard (zawody)

13:45 - 15:00 Akademia Skinboard / strefa trenażerów i pokazy zawodników FlowUP

15:15 - 15:45 Zawody II set skimboard

15:45 - 16:00 Trickboard & gyroboard (zawody)

16:00 - 17:30 Akademia Skinboard / strefa trenażerów i pokazy zawodników FlowUP

17:30 - 18:00 Zawody III set skimboard

18:00 - 18:15 Trickboard & gyroboard (zawody)

18:15 - 19:00 Akademia Skimboard / strefa trenażerów i pokazy zawodników FlowUP

 

NIEDZIELA, 23 CZERWCA

BASEN 1:

11:00 - 12:10 Akademia SUP dla dzieci i nowicjuszy pod okiem instruktorów

12:10 - 12:50 Zawody SUP Kids Racer I edycja

12:50 - 13:20 Zawody SUP POOL Racer I edycja (dla mężczyzn i kobiet w basenie)

13:20 - 13:50 Joga i gimnastyka na deskach SUP dla wszystkich zainteresowanych, w pozostałej części basenu "luźne" SUP spacerki

13:50 - 14:20 Akademia SUP dla dzieci i nowicjuszy pod okiem instruktorów

14:20 - 15:00 Zawody SUP Kids Racer II edycja

14:00 - 15:30 Zawody SUP POOL Racer II edycja (dla mężczyzn i kobiet w basenie)

15:50 - 16:30 Akademia SUP dla dzieci i nowicjuszy pod okiem instruktorów

16:30 - 17:10 Zawody SUP Kids Racer III edycja
17:10 - 17:40 Zawody SUP POOL Racer III edycja (dla mężczyzn i kobiet w basenie)

17:40 - 18:00 Wodne SUP POOL spacerki

BASEN 2:

12:00 - 13:00 Akademia Skinboard / strefa trenażerów i pokazy zawodników FlowUP

13:00 - 13:30 Zawody I set skimboard

13:30 - 13:45 Trickboard & gyroboard (zawody)

13:45 - 15:00 Akademia Skinboard / strefa trenażerów i pokazy zawodników FlowUP

15:15 - 15:45 Zawody II set skimboard

15:45 - 16:00 Trickboard & gyroboard (zawody)

16:00 - 17:30 Akademia Skinboard / strefa trenażerów i pokazy zawodników FlowUP

17:30 - 18:00 Zawody III set skimboard

 

PRZYSTANEK PLAŻA
 

PIĄTEK - NIEDZIELA, 21-23 CZERWCA, W GODZ. 13:00 – 24:00

Chill tropikalna strefa i zabawki plażowe PlayMobil

Zrób sobie fotę na desce

Potańcz na piasku

 

 

PRZYSTANEK KINO PODRÓŻNICZE (sala w Przystani Bydgoszcz)

 

PIĄTEK 21 CZERWCA

13:00 - Sól Ziemi  1' 50''
20:30 - Around the Ice 45''50'''
22:15 - Nurkowanie w nieznane 1'30''

 

SOBOTA 22 CZERWCA

18:30 - Safari 1' 31''
20:15 - Twarze, plaże 1'29''
22:00 - Miłej zimy, do zobaczenia na plaży! 1'31''

 

NIEDZIELA 23 CZERWCA

18:30 - Człowiek delfin 1'19''
20:15 - Zud 1'25''
22:00 - 21 x NY 1'10''

STER NA BYDGOSZCZ

 

Tegoroczny festiwal odbędzie się w dniach 21-23 czerwca. To wydarzenie jedyne w swoim rodzaju. Zlokalizowane w przepięknej scenerii Wyspy Młyńskiej, dobra zabawa w klimacie podróżniczo-marynistycznym połączona z najlepszą polską muzyką alternatywną.

Na festiwalu każdy znajdzie coś dla siebie – fanom gastronomii i nowych smaków na pewno przypadnie do gustu strefa food trucków z kuchnią z całego świata, fani mody i dobrego polskiego designu na pewno odnajdą się w strefie fashion, gdzie będą mogli kupić ubrania tylko od polskich projektantów. Na dzieci czekać będą liczne warsztaty i zajęcia z wykorzystaniem tematu „woda”.

- Przystanek Brda

Strefa Flow Up, czyli wodne zabawy na lądzie

Zlokalizowany w urokliwej scenerii Wyspy Młyńskiej Ster na Bydgoszcz co roku zaskakuje bydgoszczan kolejnymi atrakcjami. Tym razem nowością będzie strefa Flow Up, przestrzeń dla wszystkich tych, którzy chcą spróbować swoich sił w sportach wodnych.

Sandra Zakrzewska

Flow Up, czyli strefa aktywności wodnych na lądzie z pewnością mile zaskoczy uczestników tegorocznego Steru na Bydgoszcz. Złożą się na nią dwa baseny. Pierwszy, Sup Pool o wymiarach 30 na 10 m stworzy bezpieczne warunki do uprawiania sportów i pomoże przełamać bariery tym, dla których zabawy w dużych akwenach stanowią zbyt duże wyzwanie. W ramach zorganizowanej akademii najmłodsi będą uczyć się, jak korzystać z najróżniejszych sprzętów. Wyścigi na deskach Sup na pewno dadzą dzieciom dużo frajdy. Sup Pool daje przy tym możliwość kibicowania wokół wodnego placu. Skimboard z kolei polega na wykonaniu możliwie jak najdłuższego ślizgu na desce po cienkiej warstwie wody. Wszystko odbędzie się na specjalnie przygotowanym torze. Uczestnicy wezmą udział w szkoleniach, zabawach i konkursach, a to wszystko pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Skimboarderzy zaprezentują swoje umiejętności podczas pokazów.

Nie zabraknie również trenażerów ruchu. Trickboardy i gyroboardy umożliwią trening osobom w każdym wieku. Do doskonałe przygotowanie do skimboardu, windsurfingu, kitesurfingu, wakeboardu czy skateboardu.

W strefie Flow Up - dzięki fotościance - każdy będzie mógł też zostać surferem. Takie zdjęcie będzie świetną pamiątką po tegorocznym Sterze na Bydgoszcz.

- Zabawy dla młodych żeglarzy podczas Steru na Bydgoszcz

 

Warsztaty węzłów żeglarskich, kodów flagowych, bitwa balonowa czy morskie zagadki - to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych w ramach Przystanku Małego Żeglarza podczas tegorocznej edycji Steru na Bydgoszcz.

Strefa dla przyszłych wilków morskich powstanie obok placu zabaw na Wyspie Młyńskiej. Przez trzy dni jej goście wezmą udział w różnorodnych aktywnościach o tematyce marynistycznej. Za ich wykonanie zdobędą sprawności, które złożą się na uzyskanie patentu młodego żeglarza.

Jakie atrakcji czekają na młodych żeglarzy? Warsztaty węzłów żeglarskich i kodów flagowych, bitwa balonowa, abordaże, buchtowanie oraz morskie zagadki. Oprócz tego zabawy drużynowe - „statek tonie”, podczas której uczestnicy będą na czas wypompowywać wodę czy malowanie wielkiej mapy świata. Nie zabraknie balonowych mieczy i pirackich tatuaży.

W piątek 21 czerwca od godz. 13.30 do 15.30 warsztaty dla dzieci na temat poznawania świata poprowadzi Robert „Robb” Maciąg, podróżujący pisarz, przewodnik po Indiach i Iranie, laureat Nagrody Magellana. W sobotę 22 czerwca o 13 rozpoczną się interaktywne zabawy dla dzieci: wspólne malowanie mórz i oceanów, budowa tratwy, tworzenie kompasu, poszukiwanie skarbów. O 15 interaktywny pokaz naukowy „Przygody z kropelka wody” przygotuje prof. Ciekawski. Na 16 zaplanowano z kolei interaktywne zajęcia dla dzieci, a na 17 ponowne warsztaty z Maciągiem. Od nich zacznie się też niedziela 23 czerwca o 13.30, a na zakończenie Przystanku Małego Żeglarza, od 15.30 do 18.30, dzieci wezmą udział w zabawach podróżniczych i marynistycznych z animatorami. Zaplanowano m.in. wiązanie lin, poszukiwania złota, pirackie malowanie buzi, tańce, balonową bitwa morska, przeciąganie liny oraz naukę hymnu piratów.

- Wyścig Butelkowy

Po raz 11 będą się ścigać na łodziach z butelek

Wielki Wyścig Butelkowy to jeden z gwoździ programu Steru na Bydgoszcz. Co roku podczas zmagań śmiałków z wodą i rywalami brzegi Brdy są oblepione kibicami.

To będzie już 11. edycja tych nietypowych zawodów. - Impulsem było zrobić coś fajnego, ekologia przyszła później. Poszedłem do urzędu miasta, by przeprowadzić wyścig w ramach Steru na Bydgoszcz, bo to przecież impreza wodna. Dostaliśmy zgodę - wspomina Sławomir Piotrowski, spiritus movens przedsięwzięcia. - Udało się zrobić dwa materace i zorganizować dwie załogi. Do dziś pamiętam, że gdy wystartowały, lunęło jak z cebra. Po dopłynięciu do mety – przestało padać, jakby ktoś zakręcił kurek. Nikt o tym wyścigu praktycznie nie wiedział.

Z czasem łódek przybywało, aż doszło do tego, że trzeba było wcześniej organizować eliminacje. Bo załóg może wystartować tylko 18. - Zaczęliśmy ustawiać łodzie w dwóch rzędach, ale uznaliśmy, że więcej nie można - opowiada Piotrowski.

Startujące ekipy mają najpierw za zadanie zaprojektować i zbudować swoją łajbę. Dostają te same materiały: 360 plastikowych butelek, taśmę klejącą i stretchową folię. Dawniej królowały proste materace, dziś to już coraz bardziej wymyślne prawdziwe dzieła sztuki. Dlatego przed zejściem na wodę organizowany jest „konkurs piękności”. Za wiosła służą drewniane trzonki i plastikowe deski do krojenia warzyw.

Sama rywalizacja jest emocjonująca, bo płynie się pod prąd z Rybiego Rynku na Wyspę Młyńską. A nurt Brdy jest w tym miejscu dość wartki. - Pamiętajmy jednak, że to nie wyścig gladiatorów – zwycięstwo albo śmierć. Ważny jest też ten aspekt ekologiczny. W sposób wesoły pokazujemy, że te śmieci możemy wykorzystać w inny sposób - mówi Piotrowski.

W tym roku Wielki Wyścig Butelkowy odbędzie się w niedzielę 23 czerwca.

 

- Przystanek Kontynentalny, czyli rozmowy z ciekawymi ludźmi

 

Dziewięć spotkań z podróżnikach proponują organizatorzy Steru na Bydgoszcz w ramach Przystanku Kontynentalnego. Patronem strefy jest magazyn „Kontynenty”.

Wydarzenia tegorocznego Steru na Bydgoszcz podzielone są na bloki tematyczne. Pierwszy z nich to podróże, czyli cykl spotkań z wyjątkowymi ludźmi, którzy mimo swoich perypetii czy życiowych niepowodzeń, zdobywają szczyty, rzeki i wiele miejsc, o których można tylko pomarzyć. Spotkania zaplanowano na trzy dni festiwalowe.

W piątek 21 czerwca o godz. 15.30 Przystanek Kontynentalny zainicjuje Michał Woroch, który opowie o niezwykłej podróży z Ziemi Ognistej aż na Alaskę. Woroch z przyjacielem stworzyli projekt Wheelchaitrip, który udowodnił, że wózek inwalidzki nie jest w stanie przeszkodzić w podróżowaniu i realizacji marzeń. O godz. 17 Joanna Pajkowska podzieli się wrażeniami z samotnego rejsu dookoła świata bez zawijania do portów. Ostatnim piątkowym spotkaniem o godz. 19 będzie rozmowa z Dorotą Chojnowską, przemierzającą świat na bambusowym rowerze własnej konstrukcji. W Bydgoszczy będzie wspominać swoją wyprawę po pustyni w Omanie.

W sobotę pierwszy wykład odbędzie się o godz. 13 i poprowadzą go Ewa Kruszewska i Dariusz Kamiński, którzy będą snuć opowieść o urokach pływania we dwoje. O 15 fotograf Magdalena Konik podzieli się wrażeniami z pasterskiego przejścia z owcami przez wysokie partie Kaukazu w Tuszetii. Na zakończenie drugiego dnia Przystanku Kontynentalnego Marek Mazur opowie o swojej wyprawie peruwiańską rzeką Rio Maranón, która po połączeniu z Ukajali przyjmuje nazwę Amazonka.

Podróżniczą niedzielę rozpocznie o godz. 13 spotkanie z Dagmarą i Leszkiem Jureckimi, którzy podzielą się doświadczeniem zebranym podczas realizacji projektu Raja Ampat Kayaking Project, polegającym na eksplorowaniu indonezyjskiego archipelagu kajakami modułowymi. Podróżnicy opowiedzą też o snorkelingu na rafie, eksploracji nieodkrytych jaskiń czy noclegach na bajecznych plażach.  O godz. 15 głos zabierze Krzysztof Skory. Podróżnik zasłynął rowerową podróżą dookoła Polski według klucza „ul. Cicha 3 m.1”, co oznacza, że odwiedzał wszystkich zamieszkujących ten adres. Przystanek Kontynenty zakończy spotkanie z Kamilą Kielar. Podróżniczka samotnie przeszła Pacific Crest Trail, przejechała rowerem sporą część Kanady i Alaski zimą, mieszkała z Saamami w Finlandii, podróżowała przez Afrykę śladami Kazimierza Nowaka oraz sześciometrowym kajakiem morskim pływała po wodach Pacyfiku.

Wszystkie spotkania odbędą się w sali konferencyjnej Przystani Bydgoszcz (ul. Tamka 2). Wstęp wolny.

 

- Kino podróżnicze

Zapraszamy wszystkich do kina podróżniczego w Przystani Bydgoszcz. Wstęp wolny.

 

PIĄTEK, 21 CZERWCA

 

13:00

SÓL ZIEMI

The Salt of The Earth

reż. Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado

Niemcy, 2014, 110 min

 

Sebastiao Salgado, brazylijski fotograf, podróżował po całym świecie przez 40 lat. Dokumentował ludzkość w okresie dramatycznych zmian, będąc tym samym świadkiem najważniejszych wydarzeń na świecie: konfliktów wojennych, klęsk głodu i przymusowych emigracji. Sławę przyniosły mu cykle fotografii poświęcone kondycji człowieka, w których zajrzał do jądra ciemności ludzkości. W swym nowym projekcie fotograficznym, poświęconym pięknu Ziemi, po raz pierwszy odszedł od fotografii społecznej na rzecz dokumentowania terenów nietkniętych przez zachodnią cywilizację, gdzie bez przeszkód nadal rozwija się fauna i flora i gdzie można zobaczyć krajobrazy jakby zaczerpnięte z księgi Genesis. Film pokazuje życie Sebastiao Salgado i jego prace, dzięki którym stał się  jednym  z najsłynniejszych fotografów na świecie. Poznajemy Salgado z perspektywy jego syna Juliano oraz Wima Wendersa, współreżysera filmu i  fotografa.

 

20:30

AROUND THE ICE

Reżyseria: Robert Kibart

Polska, 2018, 45min50sek

 

Filmowa opowieść z pierwszego okrążenia Antarktydy non stop i poniżej 60° szerokości południowej.

Mariusz Koper wraz z załogą na jachcie „Katharsis II” dokonali tego jako pierwsi ludzie na świecie na przełomie 2017 i 2018 roku.

Niesamowity wyczyn, historia niezapomnianej, żeglarskiej podróży, zapis życia na morzu i próby okiełznania sił natury.

22:15

NURKOWANIE W NIEZNANE

Diving Into the Unknown

reż. Juan Reina

Finlandia, Norwegia, 2016, 82 min

 

Czy byłbyś w stanie poświęcić życie dla realizacji swojej pasji? Grupa zaprzyjaźnionych fińskich nurków postanowiła pobić rekord świata w najdłuższym nurkowaniu w jaskiniach. 6 lutego 2014 roku podczas nurkowania w jaskini Plura w Plurdalen w północnej Norwegii, 130 metrów pod wodą zdarzył się tragiczny w skutkach wypadek. Dwaj nurkowie zginęli, trójce udało się cudownie uratować. I choć wypadek zdewastował ich psychikę, to nie zniechęcił ich do nurkowania. Gdy z powodu zbyt wysokiego zagrożenia i ryzyka oficjalna akcja ratunkowa została odwołana przez norweskie i brytyjskie władze, ocaleli nurkowie postanowili na własną rękę wydobyć z wody ciała kolegów i zabrać je w ostatnią podróż do domu. Musieli działać potajemnie, bo norweska policja zamknęła wejście do jaskini. Film jest nie tylko poruszającą i pełną napięcia opowieścią o nurkowaniu i zagrażającej życiu akcji, lecz również o bezwarunkowej głębokiej przyjaźni, która trwa pomimo utraty życia. Każdy z członków tego zespołu posiadał wieloletnie doświadczenie w eksplorowaniu niebezpiecznych jaskiń głębinowych, ale tym razem musiał zmierzyć się nie tylko z sobą samym, ale i z nieznanym. Aby przeżyć, nurkowie musieli bezwzględnie polegać na sobie. Wysiłek fizyczny, jakiego wymagała od nich misja okazał się niczym w porównaniu z psychologicznym ciężarem, jaki na nich ciążył. Zespół ratunkowy składał się z 25 osób: 14 Finów i 11 Norwegów, z których każdy miał do spełnienia konkretną rolę. Wśród Finów byli głównie ludzie, którzy dobrze znali ofiary wypadku. Aby uniknąć rozgłosu, który mógł im przeszkodzić w realizacji misji, podzielili się na grupy i przybyli do Norwegii w różnych odstępach czasu. Film portretuje ich akcję od początku do końca. Wykorzystuje archiwalny materiał, zarejestrowany w dniu wypadku (nakręcony przez reżysera z myślą o filmie, który miał dokumentować pobicie rekordu świata w nurkowaniu w jaskiniach głębinowych) oraz ujęcia z wielu kamer, umieszczonych nad i głęboko pod wodą. Dzięki temu film zachwyca pod względem wizualnym, oferując zapierające dech w piersiach obrazy norweskich krajobrazów i podwodnych skalistych jaskiń, zbudowanych z sieci wąskich przejść, w których temperatura wody nie przekracza 4 stopni Celsjusza. Oglądając te niezwykłe ujęcia, nietrudno zrozumieć, dlaczego nurkowanie okazuje się dla wielu ludzi sensem życia.

 

SOBOTA, 22 CZERWCA

 

18:30

SAFARI

Premiera: 8 września 2017

reż. Ulrich Seidl

Austria, 2016, 88 min.

 

Wakacyjny film o zabijaniu i ludzkiej naturze

Ulrich Seidl wraca do Afryki – ostatnim razem był tu, realizując pamiętną fabułę „Raj: miłość” o seksturystyce starszych białych kobiet. Tym razem portretuje austriackich myśliwych, zażywających „uroków” mordowania zwierząt w rezerwacie.

Proceder polowania na zwierzęta jest jak najbardziej legalny i zorganizowany w formie ekskluzywnych wczasów dla Europejczyków, pragnących przeżyć „dziką” przygodę na Czarnym Lądzie. Biznes turystyczny z polowaniami na gnu, zebry, czy żyrafy w ofercie prowadzi Austriak dobrze znający gusta przyjezdnych ze Starego Kontynentu.

Seidl portretuje tych myśliwych-turystów w swoim stylu – bezlitośnie, ironicznie i ze swoistym dystansem. Widzimy śmierć i cierpienie zwierząt. Niemieccy i austriaccy turyści strzelają, płaczą z ekscytacji, pozują do zdjęć z upolowaną zwierzyną.

Seidl zdziera maskę z „cywilizowanych” Europejczyków, pokazując ledwie skrywany rasizm, obojętność na biedę i fascynację przemocą.

 

 

20:15

TWARZE, PLAŻE

Faces Places

reż. Agnés Varda, JR

Francja, 2017 , 89min

 

Agnès Varda, francuska fotografka i reżyserka filmowa, przedstawicielka francuskiej Nowej Fali, laureatka honorowego Oscara® za całokształt twórczości oraz honorowego Cezara, oraz znany francuski fotograf, uliczny artysta, graficiarz ukrywający się pod inicjałami JR. Ona ma prawie 90 lat, on 33. Ona pracowała z Jean-Lukiem Godardem, on tworzy gigantyczne murale w różnych miejscach na całym świecie. Łączy ich zamiłowanie do obrazów, a zwłaszcza kwestionowanie sposobu, w jaki są pokazywane. Varda wybrała kino, JR tworzenie fotograficznych galerii na wolnym powietrzu. Poznali się w 2015 roku i od razu postanowili nakręcić film we Francji, z dala od wielkich miast.

 

Udali się w podróż starą, przerobioną na gigantyczny jeżdżący aparat fotograficzny furgonetką, w środku której znajdowała się fotobudka, a także sprzęt pozwalający wywołać zrobione zdjęcia i wydrukować je w wielkim formacie. W ten sposób powstał dokumentalny film drogi – portret zanikających powoli francuskich peryferii, z dala od miejskiego zgiełku, które w wyniku rozwoju technologicznego stały się głęboką prowincją. Dziś we Francji węgiel nie jest już nikomu potrzebny, ale blisko kopalni nadal mieszkają ludzie i spotkać tam można postindustrialną architekturę.

 

Varda i JR odwiedzają małe społeczności, wioski i farmy od Aubin po Bonnieux i Pirou-Plage, odkrywając, że każdy człowiek ma inną, ale równie ciekawą, historię do opowiedzenia. Rejestrują m.in. opowieści ostatniego mieszkańca z szeregów chat górniczych, które mają zostać zniszczone, samotnego rolnika, czy listonosza, który jest nierozerwalnie związany z lokalną społecznością. Każde spotkanie staje się inspiracją do stworzenia wielkoformatowej fotografii lokalnej społeczności i pojedynczego człowieka. Zdjęcia, które powstają na oczach widzów filmu, są wypadkową miejsca, czasu i czyjejś indywidualnej historii. Obrazy, które wyłaniają się w wyniku tego arcyciekawego filmowego eksperymentu bywają piękne, wzruszające, zabawne, ale i budzące niepokój. I choć nie ma w tym filmie żadnej wzmianki o polityce, to przesłanie filmu jest głęboko polityczne.

 

Ta filmowa celebracja życia i przyjemności płynącej ze spotkania z drugim człowiekiem jest również dokumentacją wzajemnej przyjaźni dwojga bliskich sobie artystycznie i mentalnie osobowości, które dzielą co prawda pokolenia, ale łączą podobne poglądy i postawy wobec życia. Ten film to także radosne świętowanie czystej potrzeby tworzenia sztuki.

 

22:00

MIŁEJ ZIMY, DO ZOBACZENIA NA PLAŻY

Happy Winter

reż. Giovanni Totaro

Włochy, 2017 , 84min

 

Co roku latem na plaży Mondello w Palermo pojawia się ponad tysiąc kabin plażowych, które znajdują dodatkowe zastosowanie i pełnią rolę domków kempingowych dla odpoczywających tu niezamożnych wakacjowiczów. Dla tych ludzi oferują one szansę, aby schronić się za wspomnieniem statusu społecznego, który ostatni kryzys całkowicie podważył.

 

Pewna włoska rodzina popada w długi, aby wyjechać na wakacje nad morze i wyglądać na zamożnych wśród innych kąpiących się. Trzy Włoszki opalają się i kąpią, aby poczuć się młodziej i stać się gwiazdami lata, podczas gdy na tej samej plaży włoski polityk szuka przyszłych wyborców, a barman próbuje zarobić jak najwięcej pieniędzy, aby przetrwać zimę. Wszyscy z niecierpliwością czekają na włoskie święto państwowe z okazji Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czyli na przypadającą 15 sierpnia noc Ferragosto. A wszystko po to, aby znaleźć się w centrum letnich targów próżności i dalej udawać, że kryzys gospodarczy nie istnieje.

 

Fim jest ironicznym spojrzeniem na włoską klasę robotniczą będącą na wakacjach. Okazuje się, że brak pieniędzy nie jest wcale dla niej przeszkodą w doskonałej letniej zabawie.

 

NIEDZIELA, 23 CZERWCA

 

18:30

CZŁOWIEK DELFIN

Dolphin Man

reż. Lefteris Charitos

Grecja, Kanada, Francja, Japonia, 2017 , 80 min.

 

„Człowiek delfin” to niezwykła historia Jacques’a Mayola, jednego z największych nurków w historii, wielokrotnego rekordzisty świata w nurkowaniu głębinowym. Jego skomplikowane życie osobiste, pasja do nurkowania, zaangażowanie w ochronęoceanu i rozległa wiedza na temat delfinów stały się inspiracją dla kultowego filmu Luca Bessona „Wielki błękit”. Teraz poznajemy go jeszcze bliżej.

 

Udajemy sięw fascynującą podróż do podwodnego świata, zanurzając się w zmysłowym i granicznym doświadczeniu swobodnego nurkowania. Podróżujemy przez Japonię, Miami, Marsylię, wyspy Caicos, Kalymnos i Elbę. Nurkowanie pozwoliło Mayolowi dotrzeć do granic ludzkiego ciała i odkryć głęboką więź człowieka z morzem.

 

Film splata wspaniałąwspółczesnąfotografiępodwodnąw wykonaniu najlepszych na świecie nur

ków z intymnymi komentarzami przyjaciółMayola, rodziny i mistrzów świata w nurkowaniu. Narratorem jest Jean-Marc Barr –odtwórca roli Mayola w „Wielkim błękicie”.

 

20:15

ZUD

Premiera: 21 kwietnia 2017

reż. Marta Minorowicz

Polska, Niemcy, 2016, 85 min

 

Zud to to czas, kiedy natura przejmuje kontrolę nad życiem ludzi i zwierząt. 11-letni Sukhbat wraz z rodzicami żyje na mongolskim stepie. Nagły spadek temperatury powoduje masowe umieranie zwierząt należących do jego rodziny. Ojciec chłopca, Batsaikhan, postanawia, że wyjściem z sytuacji będzie złapanie dzikiego konia i przygotowanie go do startu w wyścigach. Jeźdźcem, którego zwycięstwo pozwoliłoby przetrwać rodzinie, ma być jego syn Sukhbat. Przed chłopcem stoją wyzwania i pierwsze dramatyczne decyzje, które musi samodzielnie podjąć i które odcisną piętno na jego dalszym życiu.

 

Historia jest przypowieścią o zmaganiach człowieka z naturą i próbą odpowiedzenia na pytanie, czym mogą skończyć się starania, aby ją ujarzmić. Przyroda jest tu jednym z głównych bohaterów filmu – podziwiamy jej potęgę, nieprzewidywalność i metafizyczną siłę.

 

22:00

21 x New York

reż. Piotr Stasik

Polska, 2016, 70 min.

 

21 osób spotkanych w nowojorskim metrze

21 intymnych opowieści

 

Kim naprawdę są osoby podróżujące nowojorskim metrem? Piotr Stasik skierował kamerę na 21 przypadkowych osób wyłonionych z tłumu pasażerów. Jak wyglądają ich intymne relacje? Jakie są ich seksualne pragnienia? W filmie poznajemy 21 osobistych, pełnych emocji historii. – Czy to jest w ogóle dozwolone, żeby być znów tak szczęśliwym? – pyta dziewczyna, która w jednej ze scen całuje się z poznanym niedawno mężczyzną.

 

Nowy Jork widziany okiem Piotra Stasika jest kłębowiskiem namiętności, tęsknot, ale i rozczarowań. Czy bliskość dziś to przede wszystkim seks? Poruszające obrazy Nowego Jorku i hipnotyzująca muzyka wprowadzają w trans, dzięki któremu możemy zbliżyć się do nieznajomych.

 

Ten wielopoziomowy film o samotności, tęsknocie za emocjami, i potrzebie komunikacji jest też lustrem, w którym możemy się przejrzeć, jeśli... starczy nam odwagi. "21 x Nowy Jork" może być opowieścią o tobie.

 

NOSOWSKA muzyczną niespodzianką festiwalu Ster na Bydgoszcz 2019!

Już wiemy, kto będzie tegoroczną muzyczną niespodzianką festiwalu Ster na Bydgoszcz 2019!

Kłopotliwe jest przedstawianie Nosowskiej w kilku zdaniach, bo to Artystka, która

musi wynajmować sporych rozmiarów magazyn, by pomieścić wszystkie statuetki i dyplomy dla najlepszej polskiej wokalistki i autorki tekstów. Jak to możliwe, że tak skromna, unikająca tłumów dziewczyna zdominowała naszą scenę? Odpowiedź jest prosta: talent i pracowitość.

Gdy tylko Hey ma wolne, Nosowska solo – choć zawsze ze znakomitymi partnerami,

penetruje krainy, w które z macierzystym zespołem się nie zapuszcza.

 

Ostatnio eksploruje też sfery spoza świata muzycznego. Od roku bardzo aktywnie działa na Instagramie, gdzie prowadzi treningi fatness i przybierając śmieszną gębę, mówi o życiu, show-biznesie, celebrytach, współczesnych snobizmach, fobiach i modach. Prosto, zwięźle, szczerze, szalenie błyskotliwie i dowcipnie. Cykl filmików „A ja żem jej powiedziała…” stał się inspiracją do książki o tym samym tytule, która stała się bestsellerem roku 2018 .

 

Na polu muzycznym Nosowska również nie próżnuje, jesienią 2018 ukazał się jej kolejny solowy album BASTA, który szybko pokrył się złotem. Tym razem za stronę muzyczną i produkcję odpowiada Michał FOX Król, którego mocnymi beatami tętni ten krążek. To zbiór 11, bardzo osobistych w warstwie tekstowej, utworów, jak sama Nosowska mówi - „to

najważniejsza płyta”. Nowy materiał można było usłyszeć na żywo podczas, w całości wyprzedanej, jesiennej trasy koncertowej - „NOSOWSKA na tłusto”, zapraszamy na kolejne koncerty.

Nosowska zagra 23 czerwca o godzinie 22:00 podczas festiwalu Ster na Bydgoszcz.
 

- Koncerty

 

PIĄTEK, 21 CZERWCA

18.00

SONBIRD

Zespół SONBIRD tworzy czwórka przyjaciół z Żywca, którzy mimo młodego wieku pięknie potrafią opowiadać o emocjach i przekładać je na muzykę. Choć powstali zaledwie kilkanaście miesięcy temu, to zdążyli już swoją twórczością skutecznie zwrócić na siebie uwagę.

20.00

SOKÓŁ

Sokół po 20 latach na polskiej scenie muzycznej oraz 10 płytach wydanych w ramach różnych projektów, prezentuje swój pierwszy solowy album. "Wojtek Sokół" to trzynaście całkowicie nowych i różnorodnych utworów. Album jeszcze w preorderze osiągnął status złotej płyty, dzięki ogromnemu zaufaniu fanów do artysty.

Wojtek Sokół to jeden z najprężniej działających artystów na polskiej scenie rapowej, na której jest aktywny już od 20 lat. Dla Sokoła nie istnieją zamknięte ramy gatunkowe. Jest eksperymentatorem, który wiersze Różewicza czy Wyspiańskiego interpretuje z taką samą wrażliwością i celnością co uliczne historie z mrocznych obszarów wielkiego miasta. Raz refleksja i introspekcja, raz wciągająca fabularna narracja – niezależnie od przyjętej formuły Sokół artystycznie wymyka się jakiejkolwiek oczywistości. Mocny język jego tekstów zawsze miesza się z rozległymi inspiracjami i bogactwem anegdot.

21.30
ØRGANEK

To jeden z największych fenomenów polskiej sceny rockowej ostatnich lat i nie tylko. Rock'n'rollowiec z wrażliwym sercem i pasją.

Moje piosenki powstają z myślą o dobrej piosence, z ładną melodią, porządną harmonią i ciekawym tekstem. Pod tym względem jestem strasznie staromodny. I nie planuję się zmienić. Nagrywając, nie kalkuluję, co dobrze zabrzmi, gdzie można zagrać tak, by ludzie klaskali, jak sztucznie wywoływać emocje. Płyta jest płytą, a koncert spektaklem, to innego rodzaju wydarzenie – mówił w rozmowie z „Co Jest Grane 24” Organek.

Jego słowa doskonale znajdują odzwierciedlenie na koncertach, pełnych rockowego żywiołu, zaraźliwej energii.


SOBOTA, 22 CZERWCA

18.00

MERY SPOLSKY

Wulkan koncertowej energii, fantastyczny kontakt z słuchaczami, charakterystyczne teksty, muzyczny solo-performance i samozwańczy pop Spolsky! Czasem zdarzają się klawisze, ale tylko dlatego, że są czarno-białe. Moda MERY SPOLSKY to nieodłączny element jej występów. W kolekcjach występują trzy kolory: czarny, biały i czerwony. Czerwony to głównie krzyż, który niesie pomoc estetyczną wszystkim zagubionym w szafie.

20.00
PAULINA PRZYBYSZ

Paulina Przybysz grała w wielu zespołach, ale teraz występuje ze swoim solowym materiałem, bo jak sama twierdzi "ma coś do powiedzenia".

Ponad dwie dekady zachwycała głosem w takich składach jak Sistars, Pinnawela, Rita Pax czy Archeo, z którymi wydała w sumie siedem albumów. Paulina Przybysz to laureatka licznych nagród i wyróżnień – m.in. Fryderyków i SuperJedynek. Otwartość na muzykę doprowadziła ją do niezliczonej liczby kolaboracji studyjnych i koncertowych, a pracowała  między innymi ze Stanisławem Sojką, Tomaszem Stańko, Night Marks Electric Trio czy Enveem.  Przez wiele lat zasilała najróżniejsze projekty, żeby w końcu powiedzieć coś zdecydowanym głosem w solowym materiale. Po raz pierwszy występuje pod swoim pełnym imieniem i nazwiskiem, bo jak sama mówi: „ma coś konkretnego do powiedzenia”.

 

21.30

ANIA RUSOWICZ

Ania Rusowicz to polska wokalistka, zdobywczyni czterech nagród FRYDERYK, kompozytorka, tekściarka ale przede wszystkim osoba, która na nowo przywróciła styl i muzykę lat 60tych i 70tych w Polsce, nagrywając cztery płyty w stylu retro, z których dwie okryły się statusem „złotych”.
Koncerty w Polsce i zagranicą, programy, sesje i wywiady w jej wykonaniu zawsze charakteryzują się niebywałym stylem i smakiem, a kierowane są do odbiorcy nietuzinkowego i wymagającego.

Lata 60-te i 70-te jak pokazuje historia nigdy nie wyjdą z mody, z tych dwóch doskonałych dekad można garściami czerpać inspiracje , a dodając do tego nutę nowoczesności tworzą się nowe trendy i style czyli muzyka vintage'owa w nowoczesnym wydaniu.

Zapraszamy Was w bigbitowo-rockową muzyczną podróż, w którą chętnie wybierali się hipisi a dzisiaj ich idee są jak najbardziej aktualne.

NIEDZIELA, 23 CZERWCA

18.00

BARANOVSKI

Kiedy rok temu BARANOVSKI odkrywał pierwsze karty nie mógł się spodziewać ile wydarzy się wokół niego w kolejnych dwunastu miesiącach. Tymczasem już w debiutanckim sezonie młodemu wokaliście, muzykowi i songwriterowi udało się dwukrotnie wejść do top 20 najczęściej granych piosenek w radiu w Polsce.

Najpierw popularność zdobył singiel „Dym”, który do dziś nie schodzi z wysokich rotacji wielu polskich rozgłośni. Jeszcze lepiej poradziła sobie kolejna piosenka BARANOVSKIEGO pt. „Luźno”, która spośród piosenek śpiewanych po polsku w radiu minionej jesieni ustępowała jedynie przebojom Dawida Podsiadło, Pawła Domagały i Orkiestry Męskiego Grania.

19.00

ŁĄKI ŁAN

Legendarne są występy grupy, stające się pełnym energii i absurdalnego humoru show, w którym równie ważny co muzyka jest sceniczny performance.

Sześciu mężczyzn (Jarosław „Poń Kolny” Jóźwik, Michał „Bonk” Chęć, Włodzimierz „Paprodziad” Dembowski, Piotr „Mega Motyl” Koźbielski, Bartek „Zając Cokictokloc” Królik oraz Marek „Jeżus Marian” Piotrowski) w strojach polnych zwierzaków podbiło polską scenę muzyczną już swoim pierwszym albumem zatytułowanym po prostu „Łąki Łan” z 2005 roku. Jak muzycy sami o sobie mówią, gatunek, który wykonują to „łąki funk” – połączenie funku i punka. Łąki Łan zyskali miano jednego z najbardziej osobliwych i „odjechanych” zespołów w naszym kraju. Legendarne są występy grupy, stające się pełnym energii i absurdalnego humoru show, w którym równie ważny co muzyka jest sceniczny performance.

20.30

DARIA ZAWIAŁOW

Wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka. Przebojem weszła na polski rynek muzyczny. Jej znaki szczególne to wyjątkowy głos i silna osobowość sceniczna. W 2017 roku ukazał się jej pierwszy album „A Kysz!”, nad którym pracowała wraz z

przyjacielem i producentem Michałem Kuszem. Płyta okazała się dużym sukcesem – w rok po premierze osiągnęła status Złotej Płyty, promujące ją single zdobyły szczyty list przebojów, a teledyski osiągnęły wielomilionowe liczby wyświetleń. Koncerty Darii są bardzo żywiołowe, pełne rockowej energii i świeżego brzmienia. Po debiucie gościła na największych polskich festiwalach ( m.in. na Open’erze, Orange Warsaw Festivalu, Męskim Graniu, Kraków Live Festival), a jej pierwsza klubowa trasa koncertowa przyciągnęła tłumy!

Daria Zawiałow wraz z producentem Michałem Kushem stworzyli również autorską wersję utworu Wojciecha Młynarskiego „Jeszcze w zielone gramy”, który w styczniu 2018 roku wspiął się na 1 miejsce „Listy przebojów Programu Trzeciego”. Daria Zawiałow otrzymała 2 nagrody Fryderyk 2018 w kategoriach "Fonograficzny debiut roku" oraz "Album roku alternatywa".

Aktualnie w rozgłośnie radiowe podbija najnowszy singiel Darii „Szarówka” zwiastujący album, którego premiera odbyła się 8 marca 2019 roku.

STER NA BYDGOSZCZ
21 - 23 CZERWCA 2019
PROGRAM:

 

PRZYSTANEK MUZYKA:

 

PIĄTEK, 21 CZERWCA
18.00 SONBIRD
20.00 SOKÓŁ
21.30 Ørganek

 

SOBOTA, 22 CZERWCA

18.00 MERY SPOLSKY

20.00 PAULINA PRZYBYSZ

21.30 ANIA RUSOWICZ

22.30 SZANTOWE AFTERPARTY

 

NIEDZIELA, 23 CZERWCA

18.00 BARANOVSKI

19.00 ŁĄKI ŁAN
20.30 DARIA ZAWIAŁOW
22.00 Muzyczna niespodzianka

 

 

PRZYSTANEK KONTYNENTY

czyli spotkania z podróżnikami w Przystani Bydgoszcz

PIĄTEK, 21 CZERWCA

15.30 - 16.30 Michał Woroch – Wheelchairtrip, opowie o swojej ostatniej rocznej wyprawie

17.00 - 18.00 Joanna Pajkowska - polska żeglarka, kapitan jachtowy, ratownik morski, przepłynęła ponad 200 tysięcy mil morskich, często w rejsach i regatach samotnych lub dwuosobowych, właśnie wróciła z samotnego rejsu dookoła świata bez zawijania do portów

19.00 - 20.00 Dorota Chojnowska – podróżniczka, samotnie, na bambusowym rowerze własnej konstrukcji przemierzająca świat, blogerka. Opowie o wyprawie po pustyni w Omanie. Nominowana do nagrody Travelera w kategorii „Podróż roku” przez Magazyn National Geographic Polska

 

SOBOTA, 22 CZERWCA

13.00 – 14.00 Ewa Kruszewska, Dariusz Kamiński - Dwoje na bezludnej wyspie – rzecz o kajakarstwie romantycznym

15.00 – 16.00 Magdalena Konik – fotograf, antropolog. Ostatni jej niezwykły wyczyn to udział w pasterskim przejściu z owcami przez wysokie partie Kaukazu w Tuszetii (Gruzja). Laureatka stypendium fotograficznego Timothy’ego Allen’a w ramach Xposure International Photography Festiwal w Emiratach Arabskich, finalistka Siena International Photo Award 2018, dwukrotnie wyróżniona w galerii Daily Dozen – The editor’s spotlight – National Geographic. Zdobyła ponadto wyróżnienie w kategorii „Podróż” na festiwalu KOLOSY (za rok) 2017 za dokumentowanie pasterskiego życia w Tuszetii.

17.00 – 18.00 - Marek Mazur -  podróżnik i kajakarz (zna polskie rzeki - jest współautorem 7 przewodników kajakowych, w tym "Kajakiem w okolicach Warszawy", a ostatnie podróże odbywał w kajaku, kanadyjce lub tratwie). Posiada tytuł honorowy "Przyjaciel Brdy". Odbył wyprawę płynącą w Andach Peruwiańskich rzeką Río Marañón, która posiada źródła na wysokości ok. 4300 m, a po połączeniu z Ukajali, przyjmuje nazwę Amazonka.

 

NIEDZIELA, 23 CZERWCA

13.00 – 14.00 Dagmara i Leszek Jureccy - opowiedzą o zakończonej niedawno wyprawie kajakowej Raja Ampat Kayaking Project. Wspólnie z 4-letnią córką, przez ponad miesiąc, eksplorowali kajakami modułowymi indonezyjski archipelag, składający się z ponad 1500 różnych wysp.

15.00 – 16.00 Krzysztof Story – zasłynął rowerową podróżą dookoła Polski według klucza Cicha 3 m. 1 – czyli odwiedził w kilkuset miejscowościach ludzi pod tym adresem. Nagroda m.in. Dziennikarzy na Kolosach 2018 za projekt #ZaDrzwiami; w europejskim konkursie fotograficznym My Social City

17.00 – 18.00 Kamila Kielar - Samotnie przeszła Pacific Crest Trail, przejechała rowerem sporą część Kanady i Alaski zimą, ganiała niedźwiedzie na Kamczatce, mieszkała z Saamami w Finlandii, podróżowała przez Afrykę śladami Kazimierza Nowaka, sześciometrowym kajakiem morskim pływała po wodach Pacyfiku…

 

PRZYSTANEK MAŁEGO ŻEGLARZA
przy Placu Zabaw

Przez 3 dni odwiedzający strefę będą mogli wziąć udział różnego rodzaju aktywnościach o tematyce marynistycznej, za wykonanie których będą zbierać sprawności, które z kolei będą składały się na uzyskanie patentu młodego żeglarza. Warsztaty węzłów żeglarskich, warsztaty kodów flagowych, bitwa balonowa, abordaże, buchtowanie, morskie zagadki. Zabawy drużynowe: statek tonie - uczestnicy będą na czas wypompowywać wodę, malowanie wielkiej mapy świata. Strefa wolna: balonowe miecze, pirackie tatuaże.

 

PIĄTEK, 21 CZERWCA

13.30 – 15.30 -  warsztaty o poznawaniu świata dla dzieci z Robertem Robb Maciągiem, pisarzem podróżującym, przewodnikiem po Iranie i Indiach, laureatem Nagrody Magellana.

15:30 - 18:30 - warsztaty żeglarskie, dzięki którym uzyskasz patent młodego żeglarza. Warsztaty węzłów żeglarskich, warsztaty kodów flagowych, bitwa balonowa, abordaże, buchtowanie, morskie zagadki. Zabawy drużynowe: statek tonie - uczestnicy będą na czas wypompowywać wodę, malowanie wielkiej mapy świata. Strefa wolna: balonowe miecze, pirackie tatuaże.

 

SOBOTA, 22 CZERWCA:

13:00 - 15:00 - interaktywne zajęcia dla dzieci o tematyce podróżniczej.

Nasza niebieska planeta – wspólne malowanie mórz i oceanów. Budowa tratwy, robimy kompas, poszukujemy skarbów, bezpieczne zachowania na wodzie.

15:00 - 16:00 - Przygody z kropelką wody – interaktywny pokaz naukowy Prof. Ciekawskiego, który zabierze uczestników w głąb kropli wody.

16:00 - 17:00 - interaktywne zajęcia dla dzieci o tematyce podróżniczej.
17:00 – 18:30 - warsztaty o poznawaniu świata dla dzieci z Robertem Robb Maciągiem, pisarzem podróżującym, przewodnikiem po Iranie i Indiach, laureatem Nagrody Magellana.

 

NIEDZIELA, 23 CZERWCA:

13.30 – 15.30 -  warsztaty o poznawaniu świata dla dzieci z Robertem Robb Maciągiem, pisarzem podróżującym, przewodnikiem po Iranie i Indiach, laureatem Nagrody Magellana.

15:30 - 18:30 - animatorzy będą prowadzić zabawy marynistyczne i podróżnicze

Wiązanie lin, zabawy z wodą, poszukiwania złota, pirackie malowanie buziaków, tańce małych żeglarzy, balonowa bitwa morska, przeciąganie liny, nauka hymnu pirackiego;

 

PRZYSTANEK RZEKA BRDA

 

SOBOTA, 22 CZERWCA

11:00 - 13:00 AKADEMIA SUP akwen główny

13:15 - 14:20 WYŚCIGI I SUP OPEN (kobiety/mężczyźni)

14:30 - 15:15 AKADEMIA SUP akwen główny

14:30 – 17:30 BYDGOSKA MASA KAJAKOWA (start Bydgoszcz Opławiec)

15:15 - 16:20 WYŚCICI II SUP OPEN (kobiety/mężczyźni)

16:30 Wręczenie nagród SUP OPEN

17:00 - 18:30 Parada jednostek pływających

 

NIEDZIELA, 23 CZERWCA

12:00 – 14:00 WYŚCIG SMOCZYCH ŁODZI - trasa: kładka „zakochanych” - Przystań Bydgoszcz;

15:00 – 16:00 WIELKI WYŚCIG BUTELKOWY - Drużynowe pływanie na łodziach butelkowych. TRASA: Most J. Sulimy Kamińskiego – Wyspa Młyńska

 

PRZYSTANEK BASEN PRZY PLAŻY

 

SOBOTA, 22 CZERWCA
BASEN 1:

11:00 - 12:30 Akademia SUP dla dzieci i nowicjuszy pod okiem instruktorów

12:30 - 13:40 Zawody SUP Kids Racer I edycja

13:10 - 13:40 Joga i gimnastyka na deskach SUP dla wszystkich zainteresowanych, w pozostałej części basenu "luźne" SUP spacerki

13:40 - 14:20 Akademia SUP dla dzieci i nowicjuszy pod okiem instruktorów

14:20 - 15:00 Zawody SUP Kids Racer II edycja

15:00 - 15:30 Joga i gimnastyka na deskach SUP dla wszystkich zainteresowanych, w pozostałej części basenu "luźne" SUP spacerki

15:30 - 17:00 Akademia SUP dla dzieci i nowicjuszy pod okiem instruktorów

17:00 - 17:40 Zawody SUP Kids Racer III edycja

17:40 - 18:10 SUP POOL Racer (kobiety/mężczyźni)

18:10 - 18:40 - Joga i gimnastyka na deskach SUP dla wszystkich zainteresowanych,
w pozostałej części basenu "luźne" SUP spacerki

18:40 - 19:00 Akademia SUP dla dzieci i nowicjuszy pod okiem instruktorów

 

BASEN 2:

12:00 - 13:00 Akademia Skinboard / strefa trenażerów i pokazy zawodników FlowUP

13:00 - 13:30 Zawody I set skimboard

13:30 - 13:45 Trickboard & gyroboard (zawody)

13:45 - 15:00 Akademia Skinboard / strefa trenażerów i pokazy zawodników FlowUP

15:15 - 15:45 Zawody II set skimboard

15:45 - 16:00 Trickboard & gyroboard (zawody)

16:00 - 17:30 Akademia Skinboard / strefa trenażerów i pokazy zawodników FlowUP

17:30 - 18:00 Zawody III set skimboard

18:00 - 18:15 Trickboard & gyroboard (zawody)

18:15 - 19:00 Akademia Skimboard / strefa trenażerów i pokazy zawodników FlowUP

 

NIEDZIELA, 23 CZERWCA

BASEN 1:

11:00 - 12:10 Akademia SUP dla dzieci i nowicjuszy pod okiem instruktorów

12:10 - 12:50 Zawody SUP Kids Racer I edycja

12:50 - 13:20 Zawody SUP POOL Racer I edycja (dla mężczyzn i kobiet w basenie)

13:20 - 13:50 Joga i gimnastyka na deskach SUP dla wszystkich zainteresowanych, w pozostałej części basenu "luźne" SUP spacerki

13:50 - 14:20 Akademia SUP dla dzieci i nowicjuszy pod okiem instruktorów

14:20 - 15:00 Zawody SUP Kids Racer II edycja

14:00 - 15:30 Zawody SUP POOL Racer II edycja (dla mężczyzn i kobiet w basenie)

15:50 - 16:30 Akademia SUP dla dzieci i nowicjuszy pod okiem instruktorów

16:30 - 17:10 Zawody SUP Kids Racer III edycja
17:10 - 17:40 Zawody SUP POOL Racer III edycja (dla mężczyzn i kobiet w basenie)

17:40 - 18:00 Wodne SUP POOL spacerki

BASEN 2:

12:00 - 13:00 Akademia Skinboard / strefa trenażerów i pokazy zawodników FlowUP

13:00 - 13:30 Zawody I set skimboard

13:30 - 13:45 Trickboard & gyroboard (zawody)

13:45 - 15:00 Akademia Skinboard / strefa trenażerów i pokazy zawodników FlowUP

15:15 - 15:45 Zawody II set skimboard

15:45 - 16:00 Trickboard & gyroboard (zawody)

16:00 - 17:30 Akademia Skinboard / strefa trenażerów i pokazy zawodników FlowUP

17:30 - 18:00 Zawody III set skimboard

 

PRZYSTANEK PLAŻA
 

PIĄTEK - NIEDZIELA, 21-23 CZERWCA, W GODZ. 13:00 – 24:00

Chill tropikalna strefa i zabawki plażowe PlayMobil

Zrób sobie fotę na desce

Potańcz na piasku

 

 

PRZYSTANEK KINO PODRÓŻNICZE (sala w Przystani Bydgoszcz)

 

PIĄTEK 21 CZERWCA

13:00 - Sól Ziemi  1' 50''
20:30 - Around the Ice 45''50'''
22:15 - Nurkowanie w nieznane 1'30''

 

SOBOTA 22 CZERWCA

18:30 - Safari 1' 31''
20:15 - Twarze, plaże 1'29''
22:00 - Miłej zimy, do zobaczenia na plaży! 1'31''

 

NIEDZIELA 23 CZERWCA

18:30 - Człowiek delfin 1'19''
20:15 - Zud 1'25''
22:00 - 21 x NY 1'10''

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe