Na czym polega rządowy program i do kogo jest kierowany?
Rządowy program wsparcia in vitro ruszył w czerwcu 2024 roku i jest realizowany przez Ministerstwo Zdrowia. Na jego realizację przewidziano 500 milionów złotych rocznie.
Aby przystąpić do programu, należy zgłosić się do kliniki leczenia niepłodności, która jest realizatorem rządowego programu in vitro. Jedną z takich placówek jest klinika Gameta w Bydgoszczy. Klinika oferuje zarówno diagnostykę, jak i leczenie niepłodności różnymi metodami, a także wsparcie w formalnościach związanych z rządowym dofinansowaniem in vitro.
Rządowy program in vitro kierowany jest do par w związkach formalnych i nieformalnych, które spełniają określone kryteria (m.in. odpowiedni wiek, wskazania medyczne). Więcej na ten temat przeczytasz na stronie kliniki Gameta: https://gameta.pl/rzadowy-program-refundacji-in-vitro/.
Jak wygląda realizacja programu?
W przypadku pytań lub wątpliwości skontaktuj się bezpośredni z kliniką Gameta – jej pracownicy odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania. Zwykle procedura przebiega według schematu:
- Kontakt z kliniką i umówienie się na konsultację lekarską (możesz zadzwonić, napisać wiadomość e-mail lub odwiedzić placówkę).
- Konsultacja medyczna – lekarze ocenią kryteria kwalifikacji do programu, a także skierują na dodatkowe badania, jeśli będą konieczne. Na wizytę należy przynieść dotychczasową dokumentację medyczną związaną z leczeniem niepłodności (jeśli miało miejsce).
- Przygotowanie dokumentów, złożenie wszystkich wymaganych zgód i oświadczeń.
- Rozpoczęcie leczenia – według harmonogramu ustalonego z lekarzem.
Jak przebiega in vitro?
Schemat procedury jest różny, w zależności od przyczyny niepłodności. Zasadniczo przebiega według kilku kluczowych etapów:
- Stymulacja owulacji (przyjmowanie leków, które stymulują jajniki do wytwarzania większej liczby komórek jajowych).
- Pobranie komórek jajowych – oocyty pobiera się z jajnika w małoinwazyjnym zabiegu punkcji, natomiast mężczyzna oddaje nasienie (metodą masturbacji).
- Etap laboratoryjny – komórka jajowa i plemnik zostają wcześniej przygotowane (selekcjonuje się na przykład plemniki o najlepszych parametrach), a następnie połączone laboratorium.
- Monitoring zarodka i embriotransfer – powstały po połączeniu gamet zarodek jest monitorowany przez kilka dni (m.in. pod kątem nieprawidłowości rozwojowych), a następnie wprowadzany do dróg rodnych kobiety.
Szerokie możliwości leczenia in vitro
Samo połączenie gamet może przebiegać z wykorzystaniem różnych metod. Komórka jajowa i plemniki mogą zostać umieszczone obok siebie, co pozwala na zapłodnienie zbliżone do naturalnego (IVF). W przypadku nieprawidłowych parametrów nasienia partnera (lub innych wskazań), konieczne może okazać się manualne wprowadzenie wyselekcjonowanego plemnika do komórki jajowej (w procedurze mikroiniekcji, ICSI).
W zależności od potrzeb pacjentów stosuje się także procedury dodatkowe, zwiększające szanse na uzyskanie ciąży. To na przykład:
- dwustopniowa selekcja plemników – pod bardzo dużym powiększeniem, uzupełniona o dodatkową selekcję plemnika przy użycia podłoża z hialuronianem (HBA-IMSI),
- preparatyki nasienia i poprawienie jego parametrów,
- segregacja plemników metodą mikroprzepływów (fertile chip),
- wykorzystanie specjalnego podłoża do aktywacji komórek jajowych czy podłoża przyspieszającego ruch nieruchomych plemników.
Leczenie niepłodności jest zawsze kwestią indywidualną, dlatego o wyborze procedury (a także ewentualnym zastosowaniu dodatkowych metod) każdorazowo decyduje lekarz. Więcej informacji oraz odpowiedzi na ewentualne pytania uzyskasz bezpośrednio w klinice leczenia niepłodności.