Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

SABER wygrywa w sądzie z CPPC

Pod koniec maja Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyroki dotyczące 20 skarg złożonych przez Saber sp. z o.o. na rozstrzygnięcia podjęte przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa. W efekcie złamania prawa przez CPPC Saber został bezprawnie pozbawiona możliwości uzyskania dofinansowania z naboru FERC na łączną kwotę ponad 437 milionów złotych.
  • 10.06.2024 07:49
SABER wygrywa w sądzie z CPPC

Warszawa, 28 maja 2024r.

Informacja prasowa

Spółka na drodze sądowej zakwestionowała działania CPPC podjęte w ramach pierwszego naboru FERC na zwiększenie dostępu do ultra-szybkiego internetu szerokopasmowego. Według SABER nie było podstaw do odmowy udzielania dofinansowania dlatego wystąpiła na drogę sądową. Spółka wygrała poszczególne konkursy i uzyskała pozytywną ocenę formalną i merytoryczną, najwyższą punktację spośród wszystkich innych podmiotów starających się o dofinansowanie. Otrzymała także zawiadomień o wyborze do dofinansowania.
 

W przypadku 12 postępowań, w których Centrum Projektów Polska Cyfrowa bezpodstawnie odmówiła zawarcia umów o dofinansowanie – w każdym z takich przypadków Sąd uznał, że było to działanie całkowicie niezgodne z prawem. CPPC nie mógł wobec Saber zastosować mechanizmu z art. 61 ust. 4 ustawy wdrożeniowej. Sąd uznał zatem, że zawarcie umów o dofinansowanie z Saber nie groziło wyrządzeniem szkody w mieniu publicznym, co obalało jedyny argument CPPC będący podstawą do odmowy zawarcia umów.
 

W przypadku pozostałych 8 postępowań, gdzie Centrum Projektów Polska Cyfrowa przyznała spółce Saber negatywną ocenę merytoryczną – tu również Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że każda taka negatywna ocena była wydana z naruszeniem prawa. Złamano zasady rzetelności wynikającej z art. 45 ust. 1 ustawy wdrożeniowej, jak i samych wymagań wynikających z dokumentacji naboru FERC. 
 

Od początku byliśmy pewni naszych racji. A wyroki jakie zapadły w Wojewódzkim Sądzie Administracyjny potwierdziły tylko nasze stanowisko. Będziemy dochodzili naszych praw i wymagali podpisania przez CPPC stosownych umów z naszą spółką, zgodnie z wygranymi postępowaniami. Wierzymy, że szybko dojdzie do tego i nie będzie wydłużany proces sądowy przez drugą stronę, co tylko zadziała na szkodę Skarbu Państwa, jeśli chodzi o potencjalne odszkodowania czy opłaty sądowe. Wyrok WSA jest jednoznaczny, a wręcz druzgocący i miażdżący. Projekty powinny ruszyć jak najszybciej, ponieważ dostęp do sieci szerokopasmowych jest kluczowy dla budowy społeczeństwa informacyjnego a także bezpieczeństwa Polski i rozwoju gospodarki kraju”. - powiedziała Dariusz Płatek, Prezes SABER.
 

Powyższe dwadzieścia opublikowanych wyroków WSA w Warszawie oznacza, że urzędnicy Centrum Projektów Polska Cyfrowa naruszyli prawo w swoich działaniach i doprowadzili do sytuacji, w której Saber została bezprawnie pozbawiona możliwości uzyskania dofinansowania z naboru FERC na łączną kwotę ponad 437 milionów złotych.


 

Kontakt dla mediów:

Anna Garwolińska

602 260 026

[email protected]

 

 

 

Paweł Bylicki

535055705

[email protected]

Materiał partnera