Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Czy szczoteczki soniczne są bezpieczne dla zębów i dziąseł?

Szczoteczki soniczne są coraz chętniej wybieranym urządzeniem do dbania o codzienną higienę jamy ustnej i to wśród osób w różnym wieku. To dzięki nim mycie zębów stało się o wiele łatwiejsze, a przy tym znacznie skuteczniejsze niż przy użyciu standardowych szczoteczek manualnych. Bezpieczeństwo stosowania, imponujące rezultaty pielęgnacyjne, a także oszczędność czasu to tylko niektóre z korzyści jasno wskazujące, że szczoteczki soniczne to najlepszy ze wszystkich wybór w dbaniu o zęby i dziąsła. Dowiedzmy się więcej na ich temat.
 • 21.03.2024 09:25
 • Autor: Grupa tipmedia
Czy szczoteczki soniczne są bezpieczne dla zębów i dziąseł?

Szczoteczka soniczna, zwana inaczej dźwiękową, to nowoczesne urządzenie, które zostało stworzone po to, by ułatwić kompleksową higienę jamy ustnej. Najistotniejszą rolę w jej działaniu odgrywa technologia fal dźwiękowych, a dzięki wytwarzanym pulsacjom i ruchom wymiatającym jej podłużna główka czyszcząca jest w stanie docierać w miejsca, gdzie inne szczoteczki nie są w stanie. W najbardziej zaawansowanych wersjach potrafi się ona poruszać nawet z prędkością 96 tysięcy obrotów na minutę, co pozwala osiągnąć imponujące wyniki w walce o piękny uśmiech. To dzięki wysokim częstotliwościom, jakie potrafią osiągać fale dźwiękowe i powstałym podczas szczotkowania mikrobąbelkom powietrza złożonym z pasty, wody i śliny możliwe jest efektywne oczyszczanie obszarów wewnątrz buzi. I to na najwyższym poziomie! Właśnie to powoduje, że eliminacja płytki nazębnej, przebarwień, osadów oraz zalegających resztek jedzenia jest łatwa i nie wymaga żadnego wysiłku od użytkownika. Mikropęcherzyki charakteryzuje też wyjątkowa zdolność docierania do miejsc niedostępnych dla włókien szczoteczki, takich jak przestrzenie międzyzębowe oraz wewnętrzna powierzchnia zębów od strony podniebienia i języka. Końcówki wymienne w szczoteczkach sonicznych to nic innego, jak podłużne główki czyszczące, które potrafią objąć nawet trzy zęby jednocześnie, co zwiększa wygodę i komfort użytkownika podczas codziennej higieny.
 

Dla kogo szczoteczki soniczne będą najlepszym wyborem?

Szczoteczki soniczne może z powodzeniem stosować każdy z nas, nawet kobiety w ciąży, matki karmiące, osoby w podeszłym wieku czy malutkie dzieci, ale są głównie polecane wszystkim tym, którzy:

 • posiadają dość mocne wady zgryzu
 • mają niewielkie przerwy między zębami (tzw. ciasno stłoczone uzębienie)
 • noszą aparaty ortodontyczne, a zależy im na dalszej precyzji podczas mycia zębów
 • posiadają różnego typu wypełnienia protetyczne (mosty, korony, protezy, implanty)
 • cierpią na uciążliwą nadwrażliwość szkliwa, która nasila się podczas spożywania gorących, zimnych, kwaśnych i słodkich pokarmów i napojów)
 • borykają się z bolesnością i krwawieniem dziąseł
 • chcą pozbyć się uporczywych przebarwień z powierzchni szkliwa (nałogowi palacze)
 • walczą z nadmiernym odkładaniem się płytki nazębnej
 • chorują na poważne w skutkach choroby jamy ustnej, do których zaliczyć można próchnicę, paradontozę czy grzybicę
 • pragną rozjaśnić odcień swoich zębów
 • chcą świadomie i dogłębnie zadbać o kondycję zębów i dziąseł
 • nie przepadają za częstymi wizytami u stomatologów
 • lubią nowoczesne urządzenia oszczędzające cenny czas
 • często podróżują – urządzenia można używać nawet dwa miesiące po całkowitym naładowaniu (przy założeniu, że będzie się szczotkować zęby w sposób prawidłowy i poświęci się na to zalecane dwie minuty).

Największe zalety korzystania ze szczoteczek sonicznych

Istnieje kilka najważniejszych plusów codziennego korzystania ze szczotek sonicznych, o których warto wiedzieć. Poznajmy je:

 • możliwość dostosowania urządzenia pod względem trybów pracy i rodzaju końcówek wymiennych do indywidualnych preferencji użytkownika
 • bezpieczeństwo stosowania bez ograniczeń wiekowych (nawet u niemowląt, kobiet w ciąży czy osób w podeszłym wieku)
 • widoczna redukcja ilości płytki bakteryjnej, której zaleganie może z czasem skutkować pojawieniem się znacznie bardziej groźnego dla zdrowia kamienia nazębnego
 • sprawne i dokładne usuwanie np. resztek jedzenia z miejsc trudno dostępnych w jamie ustnej, takich jak okolice linii dziąseł czy przestrzenie międzyzębowe
 • widoczna poprawa gładkości powierzchni zębów, a co za tym idzie również ich kolorytu
 • wysokiej jakości ochrona przed stanami zapalnymi w obrębie buzi
 • poprawa świeżości oddechu
 • znaczna poprawa ogólnej kondycji zębów oraz dziąseł i to w stosunkowo krótkim czasie
 • zapobieganie tworzeniu się brzydkich przebarwień
 • wzmocnienie dziąseł (dzięki opcji ich masażu)
 • oszczędność czasu i pieniędzy.

Wpływ szczoteczek sonicznych na zdrowie zębów i dziąseł

To intensywność działania szczoteczek sonicznych oraz ich precyzja sprawiają, że są nieporównywalnie lepsze od innych wersji w usuwaniu płytki nazębnej, bakterii, osadów oraz przebarwień. Szczegółowe badania potwierdzają, że potrafią one likwidować nawet do 100% więcej bakterii z jamy ustnej niż tradycyjne szczoteczki manualne. Co ważne, stomatolodzy zdecydowanie częściej polecają swoim pacjentom regularne używanie szczoteczek sonicznych, ponieważ zastosowana w nich technologia jest znacznie delikatniejsza. Nie powoduje ona podrażnień w jamie ustnej, nie prowadzi do dolegliwości bólowych uzębienia, ani też do krwawienia dziąseł. Wręcz przeciwnie! Opcja ich subtelnego masażu, którą posiada wiele modeli dostępnych na rynku, nie tylko zapobiega ich nadwrażliwości, ale uelastycznia je czyniąc mniej podatnymi na różnego typu mikrouszkodzenia mechaniczne.

Szczoteczki soniczne są wyposażone w główki o podłużnym kształcie zakończone odpowiednio dostosowanymi do potrzeb odbiorców włóknami. Są one wykonane ze specjalnych materiałów – najczęściej nylonu, który wykazuje dobre właściwości przeciwbakteryjne. Jest to materiał szczegółowo przebadany i w pełni bezpieczny zarówno dla szkliwa, jak i dziąseł, nawet u osób noszących aparaty ortodontyczne, protezy czy też implanty. Każdy z użytkowników powinien wybrać twardość oraz rodzaj włosia zgodnie z własnymi oczekiwaniami i kondycją jamy ustnej. Producenci wciąż prześcigają się w tworzeniu innowacyjnych produktów, które dostarczą maksimum satysfakcji podczas codziennej higieny. Twardych końcówek nie powinny używać osoby ze stanami zapalnymi dziąseł lub ubytkami w strukturze szkliwa. Dentyści polecają najczęściej używanie szczoteczek z miękkim lub średnim stopniem twardości włókien. Są równie skuteczne, co te najtwardsze, a nie niosą ze sobą żadnego ryzyka skaleczeń czy otarć błony śluzowej w jamie ustnej. Szczoteczki o ultramiękkim włosiu to doskonała opcja dla osób walczących ze stanami zapalnymi dziąseł i chorobami przyzębia. Taka wersja szczoteczek to gwarancja dokładnego usunięcia groźnych drobnoustrojów i płytki bakteryjnej nie tylko z powierzchni zębów, ale też z obszarów zlokalizowanych przy linii dziąseł.

 Wszystkie te informacje jasno i wyraźnie potwierdzają, że szczoteczki soniczne są wyjątkowo zdrowe dla zachowania odpowiedniej kondycji jamy ustnej, a przy tym zapewniają wysoki komfort i bezpieczeństwo stosowania. Czy można chcieć czegoś więcej?

Artykuł sponsorowany