Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Najczęstsze awarie telewizorów

Telewizory LCD i OLED zapewniają użytkownikom wiele godzin rozrywki. Chociaż obie technologie oferują wysoką jakość, świetne odwzorowanie kolorów i płynny obraz, podobnie jak inne urządzenia zdarzają się problemy techniczne lub awarie, które znacznie utrudniają korzystanie ze sprzętu. Sprawdź, jak poradzić sobie z brakiem obrazu, dźwięku czy samoczynnym wyłączaniem się telewizora.
  • 05.12.2023 10:53
Najczęstsze awarie telewizorów

Problemy z podświetleniem

Najczęściej w telewizorach LCD awarii ulega podświetlenie. Może być spowodowana uszkodzeniem lamp CCFL (lampy fluorescencyjne z zimną katodą) lub LED, które je umożliwiają. Usterka ta objawia się często zanikaniem obrazu lub jego nierównomiernym rozłożeniem. Naprawa zwykle obejmuje wymianę świetlówek. W takim wypadku konieczny jest kontakt z serwisantem, który wymieni uszkodzony element.

Martwe piksele

Zarówno w telewizorach OLED, jak i LCD na ekranie mogą pojawić się drobne białe lub szare kropki, które z czasem zamieniają się w większe czarne lub kolorowe plamy. Wówczas w telewizorze nie ma obrazu, a jest dźwięk, a także działają inne funkcje. Martwe piksele to przepalone diody, które powstają w wyniku uszkodzenia mechanicznego lub wieloletniej eksploatacji. Na ekranie mogą pojawić się pionowe paski, niewyraźny obraz czy przekłamane kolory – na przykład trawa staje się różowa. W takim przypadku niezbędna będzie naprawa matrycy w telewizorze. To delikatny podzespół, który wymaga wymiany na nowy w profesjonalnym serwisie. Jeżeli sprzęt jest na gwarancji, to naprawa będzie opłacalna. W niektórych przypadkach korzystniej wyjdzie zakup nowego urządzenia.

Brak dźwięku

Kolejną usterką, równie częstą, jest brak dźwięku. Może to wynikać z awarii głośników, problemów z oprogramowaniem lub uszkodzeń wewnętrznych połączeń. Jeżeli to możliwe, z poziomu pilota znajdź opcję przywrócenia ustawień fabrycznych. Czasami podczas personalizacji mogą pojawić się nieprawidłowości w odbiorze. Problem może wynikać również z braku aktualizacji oprogramowania. Wystarczy ją pobrać, a sprzęt ponownie będzie działał prawidłowo. Sprawdź czy wszystkie kable są podpięte i nieuszkodzone. Jeżeli działania te nie przyniosą efektu, może to oznaczać awarię głośników. Jeżeli telewizor nie jest podłączony do zewnętrznych odbiorników (kina domowego czy kolumn), to skontaktuj się z serwisem, który przeprowadzi odpowiednią diagnostykę.

Problemy z odbiorem sygnału

Problemy z odbiorem sygnału, takie jak brak obrazu, zakłócenia czy śnieżenie, mogą być spowodowane słabym sygnałem, uszkodzeniem tunera, lub kabli. Sprawdź, czy każda z końcówek jest podpięta w odpowiedni port, nic się nie poluzowało czy nie wyłamało. Wymiana elementu na nowy pozwoli na nowo cieszyć się doskonałą jakością obrazu. By telewizor działał bez zarzutów, warto regularnie aktualizować oprogramowanie, na bieżąco wymieniać uszkodzone kable czy odpowiednio czyścić sprzęt. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko wystąpienia awarii.

--- Artykuł sponsorowany ---