Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Nie warto oszczędzać na ubezpieczeniu – o jakie opcje warto rozszerzyć podstawowe OC?

Podstawowe ubezpieczenie OC pojazdu to wymagana przez polskie prawo polisa. Jednak, aby poczuć się bezpiecznie, warto zainteresować się dodatkowymi polisami wpływającymi na poprawę bezpieczeństwa i oferującymi pomoc w razie nieszczęśliwych wypadków. Jedną z takich propozycji może być Assistance lub ubezpieczenie NNW samochodu.
  • 12.09.2023 13:27
Nie warto oszczędzać na ubezpieczeniu – o jakie opcje warto rozszerzyć podstawowe OC?

Czym jest podstawowe ubezpieczenie OC samochodu?

Podstawowe ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej) to rodzaj ubezpieczenia samochodowego, które chroni przed wydatkami wynikającymi ze szkód wyrządzonych innym osobom i ich mieniu w wyniku kolizji lub wypadku, za który jest się odpowiedzialnym. To zazwyczaj obowiązkowe ubezpieczenie w większości krajów, ponieważ ma na celu ochronę osób, które mogą ucierpieć na skutek nieszczęśliwego zdarzenia komunikacyjnego. Suma gwarancyjna OC czyli maksymalna kwota, do której ubezpieczyciel jest odpowiedzialny za powstałą szkodę jest regulowana przez przepisy prawne.

O jakie dodatkowe opcje warto rozszerzyć podstawowe ubezpieczenie OC?

Rozszerzając podstawowe ubezpieczenie OC samochodu, można zapewnić wszystkim potencjalnym uczestnikom wypadku dodatkową ochronę. Warto zatem rozważyć pewne korzystne opcje wymienione poniżej.

  1. Ubezpieczenie AC (Autocasco). Ubezpieczenie AC chroni samochód w sytuacji jego uszkodzenia (wybicie szyby i kradzież wyposażenia, szkody spowodowane przez zwierzęta, gradobicie), zniszczenia (zalanie samochodu) lub kradzieży. Warto również zaznaczyć podstawową różnicę pomiędzy OC a AC: OC chroni innych użytkowników dróg, a AC – własny pojazd, także w niestrzeżonym miejscu. Warta jest przeanalizowania oferta dostępnych rodzajów ubezpieczeń AC.
  2. Ubezpieczenie NNW samochodu (Następstw Nieszczęśliwych Wypadków). Oferuje ochronę w przypadku obrażeń ciała (trwały uszczerbek na zdrowiu) lub śmierci kierowcy i pasażerów w wyniku nieszczęśliwego wypadku komunikacyjnego. To także pokrycie udokumentowanych kosztów leczenia, obejmuje również  – w przypadku niektórych ubezpieczycieli – nietypowe zdarzenia, jak wypadek w czasie postoju lub złamanie podczas wysiadania z samochodu.
  3. Ubezpieczenie Assistance. Ubezpieczenie Assistance daje wsparcie w razie awarii pojazdu, wypadku, problemów na drodze, a także holowania, dostarczania paliwa, pomocy medycznej i wielu innych. Warto sprawdzić czy oferowane Assistance zapewnia np. holowanie bez limitu kilometrów oraz samochód zastępczy na dłuższy czas (do miesiąca).

Kiedy warto rozszerzyć zakres podstawowego ubezpieczenia OC samochodu?

Ubezpieczenie samochodu OC warto rozszerzać w przypadku częstych lub długich podróży, posiadania nowego i wartościowego pojazdu, odbywania wyjazdów zagranicznych (zarówno służbowych, jak i prywatnych), częstych wyjazdów weekendowych, podróży obarczonych ryzykiem awarii (złe lub zmienne warunki atmosferyczne, wymagające tereny), wysokich kosztów leczenia wynikających z kierunku podróży i braku innych źródeł finansowego zabezpieczenia.

--- Artykuł sponsorowany ---