Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Jak dbać o pędzel do golenia - praktyczne porady

Pędzle do golenia to akcesorium, które znajdują się w wielu łazienkach. Jeśli golisz zarost codziennie lub co kilka dni, na pewno masz go na półce czy blacie przy umywalce. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób prawidłowo pielęgnować jego włosie i jak go przechowywać, aby pędzel służył przez wiele długich lat. Oto garść przydatnych wskazówek.
  • 05.09.2023 10:03
Jak dbać o pędzel do golenia - praktyczne porady

Jak dbać o pędzel do golenia z naturalnego włosia? 

Pędzle do golenia z naturalnego włosia zwykle wykonane są ze szczeciny. Dzięki temu jest odpowiednio twarde, a jednocześnie łagodne dla skóry. Przede wszystkim należy dokładnie umyć go przed pierwszym użyciem. Do tego świetnie sprawdzi się łagodne mydło (np. szare) albo krem do golenia o lekkiej formule (bez olejków). Następnie należy czyścić go w ten sam sposób po każdym użyciu. Pamiętaj, aby nie szorować włosia, bo może się uszkodzić. Delikatnie pocieraj nim np. o wilgotną, namydloną dłoń i spłukuj zawsze w ten sposób, aby woda spływała zgodnie z kierunkiem włosia. Dzięki temu pędzel będzie gładki i zachowa doskonały kształt. Raz na jakiś czas (w zależności od częstotliwości używania kilka-kilkanaście tygodni) dobrze jest też po umyciu pokryć pędzel niewielką ilością nawilżającej odżywki do włosów, a po chwili spłukać. Przed każdym użyciem warto dodatkowo zdezynfekować pędzel specjalnym sprayem. Użyty preparat musi być dostosowany do produktów z naturalnego włosia. Dezynfekcja pozwala uniknąć podrażnień i ewentualnych niedoskonałości, które pojawiają się na skutek działania bakterii. 

Jak dbać o pędzel do golenia z włosia syntetycznego? 

Pielęgnacja pędzli do golenia z syntetycznym włosiem jest bardzo podobna jak w przypadku szczeciny. Najważniejsze jest, aby czyścić go łagodnym mydłem po każdym użyciu i regularnie dezynfekować. Nigdy też nie należy zostawiać pozostałości kosmetyku do golenia na powierzchni pędzla - może to całkowicie zniszczyć włosie - oblepić je i sprawić, że zacznie się "rozczapierzać. Dotyczy to wszystkich typów pędzli. Aby włosie się nie łamało, płucz je bardzo delikatnie, a po umyciu "wygłaskaj" ręcznikiem papierowym, aby nadać pędzlowi odpowiedni kształt.

 Jak przechowywać pędzel do golenia? 

Pędzle do golenia muszą schnąć w przewiewnym miejscu, dlatego absolutnie nie należy trzymać ich w zamkniętej szafce, kiedy są mokre. Jednocześnie nie powinny też stać blisko toalety, z której po spłukaniu wody unoszą się bakterie (szczególnie przy nieopuszczaniu klapy). Świetnym pomysłem jest dokupienie do pędzla specjalnego holdera, który nie tylko pomaga zachować porządek na łazienkowej półce, ale także utrzyma włosie pędzla we właściwej pozycji. Holdery często dostępne są z pędzlem w zestawie, często także razem z kosmetykami do golenia i pielęgnacji brody. Jeśli zdecydujesz się na uchwyt z naturalnego włosia, np. drewna czy bambusa, musisz pamiętać, że nie może on pozostawać długo wilgotny. Po umyciu pędzla dokładnie osusz rączkę, a także na bieżąco przecieraj holder, aby nie gromadziła się na nim woda. Dzięki temu twój zestaw do golenia będzie służył ci przez bardzo długi czas.

Materiał partnera